Jakie drzwi balkonowe do domu wybrać? Jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe? Być może widzieliśmy w salonie, któryś z popularnych systemów drzwi przesuwnych. Jest tak wiele możliwości na rynku stolarki, że dobór odpowiedniego rozwiązania dla naszych potrzeb może sprawić zawrót głowy. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrane muszą być drzwi tarasowe dwuskrzydłowe, aby stworzyć odpowiednie wyjście na ogród lub taras.

Dom jednorodzinny bez balkonu – to się nie zdarza!

Inwestorzy oraz architekci pokochali trend, w którym dom jest otwarty na otaczający go ogród. Nawet jeśli nasz dom jest w zabudowie szeregowej, taras jest standardem. Tak samo, jak lubimy duże okna dające dużo światła dziennego, tak samo doceniamy optymalne wyjście na taras. Im szersze światło przejścia, tym lepiej. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżniamy kilka głównych nurtów.

Drzwi tarasowe/balkonowe jednoskrzydłowe – jest to klasyczne okno balkonowe, zazwyczaj otwierane za pomocą klamki i osadzone na standardowym zawiasie.

Drzwi tarasowe/balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym – wyrób teoretycznie poprawny i możliwy do realizacji, jednak w praktyce nikt nie chce stałego słupka pośrodku konstrukcji. Utrudnione wyjście na taras (zmniejszone światło przejścia) oraz trudność w zabudowie niskiego progu sprawiły, że producenci nie podejmują się tego typu realizacji.

Drzwi tarasowe/balkonowe ze słupkiem ruchomym – najczęściej spotykane w polskich domach i apartamentach. Drzwi dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym nazywamy potocznie sztulpami. Ów słupek połączony jest trwale z jednym ze skrzydeł. Ułatwia to utworzenie dużego światła przejścia i zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza.

Drzwi tarasowe uchylno – przesuwne – systemy z rodziny PSK i PSK-Z zbudowane są z tradycyjnych kształtowników okiennych. W klasycznych konstrukcjach drzwi balkonowe możemy uchylić lub otworzyć w kierunku wnętrza pomieszczenia do pozycji prostopadłej względem całej konstrukcji. Systemy PSK są wyposażone w dodatkową szynę. Dzięki niej możemy uchylić lub przesunąć drzwi za element stały zyskując miejsce i szerokie światło przejścia.

Drzwi tarasowe przesuwne HST – doskonały wybór, jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach i uzyskaniu najszerszego wyjścia na taras. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, gdy zależy architektowi na pozbyciu się barier w postaci uporczywego progu. W układach HST szyna, po której przesuwają się drzwi tarasowe, może zostać wpuszczona w posadzkę, co stanowi wielki atut. Na polskim rynku popularne są systemy HST z PVC oraz aluminium. Największą powierzchnię szklenia możemy uzyskać przy zastosowaniu aluminium.

Drzwi tarasowe z aluminium - Aluhaus

Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe – co warto wiedzieć?

Niezależnie czy zdecydujemy się na drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem lub wariant przesuwny. Kilka parametrów będzie przyciągać naszą uwagę. Podstawową kwestią jest parametr przenikania ciepła Uw, który wskaże nam, jak skutecznie drzwi tarasowe dwuskrzydłowe będą izolować temperaturę. Producenci przez lata udoskonalili technologię montażu drzwi tarasowych, które obecnie mogą osiągać bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła Uw. W przypadku drzwi przesuwnych najbardziej newralgicznym punktem konstrukcji, jest szyna jezdna. W realizacjach Aluhaus stosuje się przekładki termiczne z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, który stanowi doskonałą formę zabezpieczenia układu jezdnego. Dzięki temu nie powstają mostki termiczne i nawet drzwi o rozpiętości jednego segmentu do 3,3 m możemy osiągnąć bardzo korzystny parametr izolacji termicznej.

Drugim kluczowym aspektem przy wyborze drzwi tarasowych dwuskrzydłowych jest rodzaj zastosowanego oszklenia. Na rynku mamy wiele opcji do wyboru — najciekawszym kierunkiem jest odporność na próby włamania, co wyrażane jest w przypadku drzwi tarasowych klasą RC. Oczywiście do naszej dyspozycji producenci oddają wiele rodzajów szkła (bezpiecznego, antywłamaniowego, ornamentowego, hartowanego i wielu innych). Pakiety szybowe z szybami pokrytymi nowoczesnymi powłokami niskoemisyjnymi poprawiającymi bilans energetyczny całego domu a dzięki doskonałej kontroli nad procesem produkcji szkła eliminujemy w Aluhaus nawet najdrobniejsze zabrudzenia surowca.

Jeśli interesuje Cię temat stolarki aluminiowej, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Opowiadamy o zaletach i charakterystyce stolarki aluminiowej, która zyskała tak wielką popularność w krajach, jak Francja, Niemcy lub Włochy.