Ogrody zimowe

Ogród zimowy może być przeszklonym salonem, domowym ogrodem lub słoneczną jadalnią

Ogrody zimowe na tarasie

Ogród zimowy to wnętrze szczególne. Duże przeszklenia, a więc i maksymalne doświetlenie wnętrza, pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników. Zimowy ogród może być przeszklonym salonem, domowym ogrodem lub słoneczną jadalnią. Prawidłowo zaplanowany i wybudowany, pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za energię. Taki ogród zimowy powiększa także użytkową powierzchnię domu.

Ogrody zimowe całoroczne – idealne rozwiązanie dla fanów natury

Jeśli marzy Ci się oglądanie zmieniającej się wraz z porami roku otaczającej Cię natury – zobacz, jakie schematy ogrodu zimowego jesteśmy w stanie zaoferować jako Aluhaus. Wybierz schemat, który odpowiada Ci pod względem konstrukcji, rozmiarów, dobierz oszklenie i dodatki, które stworzą spójną całość. Postaw na nowoczesne rozwiązania, które dopasują się stylizacją do reszty pomieszczeń.

Ogrody zimowe aluminiowe są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych konstrukcji – nie tylko ze względu na lekkość konstrukcji, ale także na niemal nieograniczone możliwości tworzeni bryły takiego ogrodu. Dlaczego warto wybrać ogród zimowy z naszej oferty? Oferujemy:

  • indywidualnie opracowany szkielet, konstrukcja ogrodu, wykonana z aluminium odpornego na niekorzystne czynniki atmosferyczne
  • kompleksowe doradztwo w zakresie projektowania i montażu ogrodów zimowych
  • wentylacja zapewniająca komfort użytkowania ogrodu zimowego przez cały rok
  • zastosowanie okien uchylnych, sterowanych mechanicznie bądź elektrycznie.

Ciepły ogród zimowy – zadbaj o energooszczędny dom

Wiele osób obawia się, że duże przeszklenia negatywnie wpływają na izolację cieplną budynku. Tymczasem warto wiedzieć, że taka zabudowa tarasu może stać się doskonałym elementem dbającym o ciepło wewnątrz domu. Ważne jest, aby tworząc ogród zimowy, wybrać sprawdzoną stolarkę okienną i drzwiową, stworzoną z materiałów wysokiej jakości. Tylko solidna konstrukcja, szczelne przeszklenia pozytywnie wpłyną na zniwelowanie ilości zużytej energii. Taki ogród zimowy ma utworzyć termiczny bufor, który uchroni wnętrze budynku przed chłodem.

Wiele osób nie chce ogrzewać swojego przeszklonego tarasu. Dzisiejsze zmiany klimatu tak naprawdę pozwalają na komfortowe przebywanie na tarasie niemal cały rok. Takie „zimne” ogrody zimowe mogą czerpać ciepło z pozostałych pomieszczeń domu, jednocześnie dbając o to, by do wnętrza budynku nie docierał chłód i hałas z zewnątrz. W ten sposób, nawet w chłodnym miesiącach ogrody zimowe zapewnią nam odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Jak już powiedzieliśmy, ogrody zimowe najczęściej służą nam cały rok, więc należy zadbać o to, by o każdej porze roku czuć się w nim komfortowo. Co więcej, obiekty przeszklone, w tym te z ukośnym przeszklonym dachem, powinny cechować się elastyczną termoizolacyjnością, która dopasuje się do warunków pogodowych. Latem zniweluje wysokie temperatury panujące w ogrodzie zimowym, a podczas mrozów sprawi, że tarasy zimowe wciąż będą swym ciepłem zachęcały do przebywania w niej i podziwiania widoków za oknem.

Aby w pełni zadbać o komfort w ogrodzie zimowym, warto również zastosować dodatkowe rozwiązania, zwiększające energooszczędność budynku. M.in. ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w przypadku, kiedy nie tylko zależy nam na pełni funkcji użytkowych, ale także na tym, by nasz ogród zimowy był pozbawiony często trudnej do ukrycia instalacji grzewczej.

Piękny ogród zimowy staje się nietuzinkową dekoracją budynku

Jak już wspomnieliśmy, aby w pełni poczuć atmosferę ogrodu zimowego, należy zadbać nie tylko o jego funkcjonalność, ale również starannie zaplanować wewnętrzną aranżację takiego przeszklonego tarasu.

Na początek musimy ustalić, jaką funkcję ma pełnić nasz ogród zimowy.

Jeśli chcemy, aby stał się strefą relaksu i spotkań z bliskimi, zadbajmy o jego przytulną atmosferę. Doskonale dopasowany stół i krzesła do koloru stolarki okiennej, wygodne sofy i fotele w towarzystwie poduszek, mogą w prosty sposób zamienić nieco chłodne przeszklenia w pomieszczenie pełne uroku i przytulności.

Z kolei, jeśli w ogrodzie zimowym chcemy stworzyć domowe biuro, tu zdecydowanie w nowoczesnych wnętrzach polecamy styl minimalistyczny czy industrialny, który pozwoli nam poprzez oszczędną formę nie tylko pracować bez zbędnych odciągaczy uwagi, ale także zaakcentuje sam ogród wraz z jego pięknymi roślinami.

Ogród zimowy to doskonałe miejsce na domową oranżerię

Pamiętajmy także, że taka zabudowa tarasu to doskonałe warunki, by stworzyć domowy kącik natury, wewnętrzny ogród. Taras, który ma m.in. pełnić funkcję oranżerii, możemy często spotkać w domach miłośników roślin, którzy chcą cieszyć się ich pięknem cały rok, bez względu na panującą za oknem aurę.

Które rośliny z powodzeniem uzupełnią ogrody zimowe?

Przede wszystkim dopasujmy je do tego, czy nasz przeszklony taras jest ogrzewany, czy też nie. Jeśli na co dzień, nawet zimą, panuje tam ciepło, z powodzeniem możemy nawet zastosować rośliny egzotyczne, dedykowane tropikalnym oranżeriom. Jeśli jednak wybraliśmy przeszklony taras bez instalacji grzewczej, wybierzmy rośliny, które lubią chłodniejszy klimat.

Taka oranżeria może również zadbać o stan naszych roślin tarasowych. Wiele gatunków kwiatów wymaga tego, aby jesienią wykopać je z gruntu i przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Takie uzupełnienie roślin domowych z pewnością stanie się interesującym akcentem roślinnym w całorocznej stylizacji naszego ogrodu zimowego. Wczesną wiosną znów możemy umieścić rośliny w naszym ogrodzie, uwalniając ogród zimowy i jednocześnie odmieniając nasz przydomowy ogród.

Co jeszcze wpływa na to, że ogrody zimowe zaskakują nie tylko domowników, ale również gości? Warto oprócz mebli czy roślinnych dodatków zadbać o odpowiednie oświetlenie w ogrodzie zimowym.

Ogrody zimowe powinny być dobrze oświetlone

Duże przeszklenia i specyficzna zabudowa tarasu zimowego to doskonała przestrzeń, która igra ze światłem. Od doboru odpowiednich lamp uzależnione jest to, jaką atmosferę stworzymy wewnątrz. Dzięki atrakcyjnemu oświetleniu podkreślimy także to, jaki charakter ma nasz ogród zimowy.

Ciepłe światło w otoczeniu przytulnych retro lamp, np. z wzorzystym abażurem sprawią, że ogród zimowy stanie się miejscem wspomnień, ale i pełnym domowego ducha. Z kolei duże i metalowe lampy o nowoczesnym designie podkreślą nowoczesny charakter tarasu lub wpiszą się w stylistykę industrialną.

Pamiętajmy jednak, że w takim entourage’u jak ogród zimowy, należy odpowiednio umiejscowić oświetlenie, by nie odbijało się ono zbyt intensywnie w szybach. Co więcej, m.in. specyficzna konstrukcja dachu wymusza na nas dopasowanie oświetlenia pod kątem wielkości czy wagi. Ciężkie i zbyt duże żyrandole lub listwy oświetleniowe nie zawsze sprawdzą się w przeszklonych dachach. Najlepiej zapytaj naszych ekspertów, którzy podczas wyboru odpowiedniej konstrukcji, doradzą Ci, jakie oświetlenie może z powodzeniem uzupełnić Twój ogród zimowy.

Pamiętajmy, że cała aranżacja nie powinna zdominować przeszkleń. Ogród zimowy to przede wszystkim miejsce na granicy dwóch światów – tego domowego i tego zewnętrznego. Jako swoisty łącznik daje nam wielkie możliwości podziwiania natury w komfortowych warunkach, o dowolnej porze roku, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Jednak, aby w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności, powinniśmy zadbać o harmonijne wnętrze, które połączy obie przestrzenie w jednym miejscu.

Jak widzimy, zimowy ogród od Aluhaus to szerokie możliwości aranżacyjne, dopasowujące się do architektury domu. Spójrz, jak wiele schematów i różnorodnych układów znajdziesz w naszym szerokim asortymencie.

Schematy ogrodów zimowych

Konstrukcje

Ogród zimowy składa się z konstrukcji aluminiowej dachu, charakteryzującej się wysoką jakością, trwałością i estetyką. Dopełnienie stanowią pionowe drzwi i szklenia, montowane między słupami, dobrane w dowolnym systemie, zarówno z PVC jak i aluminium. W ofercie dostępnych jest 18 podstawowych typów konstrukcji ogrodów zimowych, w szerokiej gamie kolorów RAL lub okleinach drewnopodobnych.

Konstrukcja

Indywidualnie opracowany szkielet – konstrukcja ogrodu, wykonana z aluminium firmy TS Aluminium, która jest odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne

System

Możliwość doboru elementów bocznych, montowanych między słupami, w dowolnym systemie, zarówno z PVC jak i aluminium

Wentylacja

Zapewniająca komfort użytkowania ogrodu przez cały rok:
– zastosowanie okien uchylnych, sterowanych mechanicznie bądź elektrycznie
– zastosowanie turbiny wentylacyjnej o wielostopniowej regulacji przepływu
– możliwość montażu nawiewników higrosterowanych

Szyba

Zespolona (jedno- lub dwukomorowa) o zwiększonych właściwościach termoizolacyjnych, bez uciążliwego ciemnego odblasku i „efektu brudnych firanek”. Możliwość zastosowania dużej liczby kombinacji szkła: bezpiecznego, antywłamaniowego, ornamentowego, hartowanego i wielu innych.

W dachu ogrodu zimowego montowane jest szkło zespolone, w którym szyba zewnętrzna jest szybą hartowaną o grubości 6 mm, a szyba wewnętrzna szybą laminowaną o budowie 44,2, o dobranych do indywidualnych potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła.

Do wyboru

18 podstawowych typów konstrukcji ogrodów zimowych

Wymiary

Wysokość, krokwi dachowych 75 – 115 mm; U = 1,4 – 2,5 W / m2K

System

3-komorowy z możliwością, łączenia ze wszystkimi znajdującymi się na rynku systemami okiennymi i drzwiowymi z PVC, aluminium i drewna

Wentylacja

Grawitacyjna – wymiana powierza dzięki zastosowaniu okien dachowych, że specjalnym mechanizmem uchyłu

Wymuszona – zastosowaniem elektrycznych wentylatorów dachowych oraz elektrycznych listew wentylacyjnych ściennych

Montaż

Łatwy montaż i użytkowanie, szeroki zakres stosowania

Rynna

Statyczna z nośnością do 5m pomiędzy słupami

Elementy nośne

Krokwie do 6 m głębokości bez podparcia

Zadaszenie

Pochylenie dachu do 45°

Dlaczego warto

Ze względu na zastosowanie w ścianach pionowych elementów witryn w systemach ALUHAUS, bezpieczeństwo konstrukcji ogrodu uzależnione jest od wyposażenia ścian pionowych, które możemy podwyższyć stosując:

  • W oknach antywłamaniowych okuć WK1 i WK2, wyposażonych w  antywyważeniowe zaczepy Safety Plus współpracujące ze  specjalnymi czopami i.S (intelligente Sicherheit – inteligentne zabezpieczenie), które trwale i mocno trzymają skrzydło, a przy tym zapewniają lekką i precyzyjną pracę okucia.
  • W drzwiach  zamków z ryglowaniem wielopunktowym serii GU Secury Automatic i wkładek klasy IV
  • Wypełnienie szybą klasy nie niższą niż P4
  • Zastosowanie listew przyszybowych serii PRESTIGE
  • Zastosowanie specjalnych wkrętów zabezpieczających listwy dociskowe, poprawiających bezpieczeństwo, a także wydłużających bezawaryjne użytkowanie stolarki aluminiowej
  • Odpowiednio dobrane profile konstrukcji zapewniają wytrzymałość ogrodu na siły spowodowane parciem i ssaniem wiatru.
  • Specjalny kaskadowy sposób odprowadzenia wody opadowej gwarantuje szczelność dachu oraz wszystkich połączeń w węzłach konstrukcji. Woda z połaci dachowej odprowadzona jest do rynny, a z niej z kolei rurą spustową przy słupie do kanalizacji deszczowej.
  • Minimalna ilość akcesoriów i uszczelnień klejonych powoduje pełne ograniczenie powstawanie błędów podczas montażu dachu, a w konsekwencji zwiększa niezawodność rozwiązania.

Nowoczesna oranżeria pełni rolę nie tylko całorocznego ogrodu, ale także pomieszczenia, które gromadzi ciepło dla całego domu i w ten sposób przyczynia się do obniżenia zużycia energii przez budynek. W energooszczędnej oranżerii szyby i wypełnienia muszą zapewniać – zarówno latem, jak i zimą – należytą termoizolacyjność, sprzyjać utrzymaniu odpowiedniej temperatury przez cały rok, nie dopuszczając do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza latem i wyziębienia zimą.

System VERANDA służy do wykonywania dachów izolowanych termicznie o współczynniku Uw dla połaci już od 1,6 W/(m²K). W zestawieniu z witrynami pionowymi w systemach MB lub PVC jesteśmy w stanie projektować oranżerie o wysokiej izolacyjności termicznej.

System VERANDA służy do wykonywania wymagających izolacji akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, na co wpływa:

  • Trójkomorowa budowa profili,
  • Odpowiednio dobrana kompozycja uszczelek zewnętrznych i wewnętrznych
  • Wypełnienie szkłem o podwyższonych parametrach izolacji akustycznej (nawet do 51dB)
  • Trójkomorowa budowa profili,
  • Odpowiednio dobrana kompozycja uszczelek zewnętrznych i wewnętrznych
  • Wypełnienie szkłem o podwyższonych parametrach izolacji akustycznej (nawet do 51dB)

Dobierz rozwiązania Aluhaus

Wypełnij formularz, jeżeli chcesz wycenić ogrody zimowe lub dowiedzieć się więcej o systemach Aluhaus.
Nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie i odpowiedzą na Twoje pytania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl



*Pola wymagane

Galeria