Na rynku dostępna jest długa lista okien balkonowych i wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest łatwy. Trudno sobie wyobrazić dom bez balkonu lub możliwości swobodnego wyjścia na taras. Jaki rodzaj okien (zwanych także popularnie drzwiami) balkonowymi najlepiej się sprawdzi w przypadku domu jednorodzinnego lub zabudowy szeregowej? Odpowiadamy!

Okna (drzwi) balkonowe jednoskrzydłowe – klasyczne rozwiązanie w każdym domu

Od strony konstrukcyjnej drzwi balkonowe, które najczęściej widzimy w polskich domach to okna o dużej wysokości profilu. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie nie bez powodu. Z dużego szklenia, przy doborze odpowiedniego pakietu szybowego, możemy uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła Uw, doskonałą izolację akustyczną oraz klasę bezpieczeństwa RC2.

Z biegiem lat moda na duże przeszklenia przybrała na sile i obecnie w domach możemy zamontować kilka, a nawet kilkanaście balkonowych okien wielkopowierzchniowych. Chcemy, aby nasze domy były  wypełnione światłem.

Okna aluminiowe Aluhaus

Ograniczenia okien z PVC

Najczęściej stosowane okna balkonowe z PVC miały podstawowe ograniczenie konstrukcyjne – wymiar. Standardowa szerokość drzwi balkonowych z PVC to zaledwie 865 mm, co powoduje, że szerokość w świetle ościeżnic wynosi niewiele ponad 70 mm. Dla codziennego użytkowania to odpowiednia wartość, lecz przenieść meble przez tak wąską ościeżnicę jest trudno. W przypadku materiałów o wyższej sztywności konstrukcji jak aluminium możemy tworzyć większe i szersze okna balkonowe.

Na przykładzie nowatorskiego systemu Miru Standard dostępnego w ofercie Aluhaus, projektujemy okna balkonowe z niskim progiem. Ciepłe podwaliny zapewniające szczelne połączenie konstrukcji okna z izolacją budynku wg tzw. ciepłego montażu zapewniają znacznie lepszą jakość izolacji niż ma to miejsce w rozwiązaniach z PVC.

Profile Miru Standard łączą w sobie klasyczną geometrię z nowoczesną stylistyką, charakterystyczną dla systemów aluminiowych i doskonale sprawdzają się w zabudowie domów jednorodzinnych.

 

Okno Miru Standard - Aluhaus

Systemy przesuwne – co musisz o nich wiedzieć?

Wraz z rozwojem mody na duże przeszklenia inne rozwiązania niż jedno i dwuskrzydłowe zyskały na popularności. Mowa tu o systemach przesuwnych, które dostępne są w różnych technologiach. Uchylno-przesuwne, podnoszono-przesuwne etc. Jedna z najpopularniejszych technologii aluminiowych – Aluhaus Slide to odpowiedź dla osób budujących nowy dom bądź adaptujących wnętrze do obecnych standardów budowlanych. System bazuje na wytrzymałych i smukłych profilach, z których mogą powstać drzwi o wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m. System Slide może być zbudowany z maksymalnie 4 skrzydeł, co pozwala zagospodarować bardzo dużą powierzchnię ściany budynku. Dla zapewnienia maksymalnej wygody skrzydła Aluhaus Slide mogą być przesuwane za pomocą napędu. Dzięki temu możemy używać np. pilota do otwierania drzwi przesuwnych.

Przekładki termiczne z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym oraz wysokiej klasy system uszczelnień w obszarze jezdnym i na styku skrzydeł sprawiają, że mimo swoich ogromnych wymiarów Aluhaus Slide pozostaje szczelnym i ciepłym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych.

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze odpowiedniej stolarki dla domu lub mieszkania, zasięgnij rady specjalistów Aluhaus.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ