Wybór odpowiednich okien dla domu to istotna inwestycja. Nasz wybór odbije się na codziennym komforcie wszystkich domowników oraz będzie mieć wpływ na rachunki za ogrzewanie przez lata. Najpopularniejszy trend w nowoczesnej architekturze to położenie szczególnego nacisku na duże przeszklenia. Istnieje wiele mitów i niedomówień związanych z oknami i drzwiami tarasowymi o dużej powierzchni, dlatego w tym tekście postanowiliśmy je zdementować.

Większe – znaczy mniej szczelne

Podstawowa obawa zamawiających okna o dużej powierzchni szklenia dotyczy izolacji termicznej okien. Przywykliśmy, że okna „ciepłe” muszą mieć grube profile (o wielu komorach), przekładki docieplające i grube tafle szkła. Jest to jednak mit, który nie ma miejsca przy dzisiejszym postępie technologicznym producentów okien. Duże szklenia nie oznaczają utraty na parametrze przenikania ciepła Uw. Współczynnik oblicza się dla całego okna, czyli zarówno profilu, jak i pakietu szybowego. Okna o dużej powierzchni szklenia wyróżniać się będą nie tylko atrakcyjną wartością parametru g (współczynnik promieniowania słonecznego), ale także posiadać będą bardzo korzystną wartość parametru Lt, który odpowiada za wprowadzanie światła słonecznego do wnętrza domu.

Co to oznacza dla zamawiającego? Istotna poprawa bilansu energetycznego budynku. Duże przeszklenia w drzwiach tarasowych oraz oknach znajdujących się w pomieszczeniach, pozwolą nam doprowadzić nie tylko więcej światła do wnętrza, ale realnie przełożą się na doprowadzenie większej ilości energii słonecznej z zewnątrz. Drugim etapem będzie zatrzymanie tego ciepła wewnątrz. Osiągniemy ten efekt poprzez redukcję powstawania mostków termicznych w zabudowie okien (ciepły montaż) oraz dobierając stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw.

W przypadku okien aluminiowych Aluhaus zabudowa okien jest możliwa w systemie 75 i 90 cm. Niski współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,7 W/(m²K) (zabudowa 90 cm) i Uw od 0,9 W/(m²K) (zabudowa 75 cm) sprawiają, że okna aluminiowe Aluhaus są doskonałym wyborem dla domów energooszczędnych.

Liczy się trwałość

Drugą najczęstszą obawą dotyczącą dużego szklenia, jest obciążenie profilu. W przypadku okien oraz drzwi tarasowych wykonanych z miękkich materiałów jak PVC, mamy ograniczone możliwości konstrukcyjne. Szczególnie widać to na przykładzie dużego przeszklenia tarasu. PVC pozwala nam na budowę klasycznych drzwi przesuwnych z jednym segmentem. Powodem tego jest niska sztywność surowca PVC. W przypadku drzwi tarasowych z aluminium, na przykładzie systemu Aluhaus Slide waga jednego skrzydła może dochodzić nawet do 400 kg. Dzięki temu możemy tworzyć realizacje wielosegmentowe, gdzie maksymalna szerokość konstrukcji może wynosić do 3,3 i 3,2 m wysokości!

 

Aluminium jako surowiec jest nie tylko najbardziej przyjazne środowisku, ale także wyróżnia się na tle PVC i drewna największą sztywnością konstrukcji. Oznacza to nie tylko lepszą odporność na nacisk wiatru, ale także możliwość budowy szklanych fasad w domach wolnostojących lub obiektach biznesowych oraz możliwość tworzenia przeszklonych ścian w domach jednorodzinnych.

Poznaj możliwości stolarki aluminiowej Aluhaus i pobierz najnowszy katalog