Wielu inwestorów decydujących się na budowę domu jednorodzinnego wybiera opcję domu energooszczędnego lub pasywnego. Wizja oszczędności na kosztach eksploatacji (w tym głównie ogrzewania) przekonuje. Na korzyść tego typu realizacji wpływa również szerszy dostęp do nowoczesnej technologii i materiałów budowlanych. Liczne programy wspierane przez rząd, oraz Unię Europejską, pozwalają zwrócić część poniesionych kosztów. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na budowę domu energooszczednego!

Budownictwo to największy „konsument” energii!

Czy wiesz, że najwięcej energii zużywane jest na ogrzewanie budynku, wentylację oraz ciepłą wodę i wynosi ok. 60% do 80% całkowitego zużycia energii! Przy tendencji do rosnących kosztów każdego z głównych mediów eksploatowanych w cyklu użytkowania budynku, wielu inwestorów coraz śmielej wybiera rozwiązania energooszczędne. Jest wiele czynników, które finalnie mają wpływ na to, czy budynek będzie energooszczędny. Maksymalne zużycie energii domów tego typu wynosi 70kWh/mkw./rok, natomiast w przypadku domów pasywnych nie można przekroczyć 15kWh/mkw./rok.

Budowa domu pasywnego to zdecydowanie bardziej kosztowny proces, jednak już optymalizacja energetyczna budynku względem tradycyjnego budownictwa pozwala oszczędzić tysiące złotych wraz z upływem lat. Odpowiedzmy więc na pytanie – co charakteryzuje dom energooszczędny?

Co charakteryzuje dom energooszczędny?

Istnieje błędne przekonanie, że wystarczy zamontować odpowiedni system grzewczy i nasz dom będzie spełniał wymagania domów energooszczędnych. Nie jest to jednak prawdą. Jeśli patrzymy na dom jako całość, wiele czynników będzie miało przełożenie na zdolność do akumulowania energii.

Elementy wpływające pozytywnie na energochłonność budynku:

  • tani w eksploatacji system produkujący ciepło na potrzeby c.o. i c.w.u. – przykładami takich rozwiązań są pompa ciepła lub kolektory słoneczne;
  • bardzo dobra izolacja wszystkich przegród budowlanych;
  • wysokiej klasy stolarka w postaci ciepłych drzwi wejściowych energooszczędnych, okien, drzwi tarasowych, okien dachowych;
  • energooszczędna wentylacja – system rekuperacji.

W praktyce połączenie tych wszystkich elementów daje najlepszy efekt, głównym czynnikiem jest, nie brak dostępnych technologii, a nakłady inwestycyjne, jakie możemy ponieść. Odpowiedni system ogrzewania wody oraz możliwie jak najlepsza izolacja w postaci optymalnej stolarki i materiału ocieplającego mury to prosty schemat, który daje bardzo dobry efekt.

System grzewczy w nowoczesnych domach

Technologia, która będzie ogrzewać nasz dom oraz zapewni dostęp do ciepłej wody użytkowej to kluczowy atrybut wpływający na bilans energooszczędny naszego domu. Mało wydajna instalacja (często typowe zjawisko w starych domach) może nawet podwajać roczne koszty ogrzewania. Udział ciepłej wody w bilansie cieplnym budynku stanowi około 35% w domach jednorodzinnych.

Jednymi z popularnych rozwiązań energooszczędnych są:

  • pompa ciepła gruntowa
  • kolektory słoneczne
  • ogrzewanie podłogowe
  • kominek z płaszczem wodnym

W domach tradycyjnych zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku plus ogrzania wody plasuje się na poziomie ok. 79 kWh/m2/rok. W przypadku domów energooszczędnych zapotrzebowanie jest o połowę mniejsze, czyli wynosi ok. 40 kWh/m2/rok. Należy zauważyć, że wraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło rośnie udział prądu elektrycznego w całkowitym zużyciu energii. W domu energooszczędnym prąd stanowi około 37% zużycia energii oraz nawet 46% jej kosztów. Warto mieć ten fakt na uwadze, gdy kalkulujemy roczne koszty zużycia gazu i prądu dla naszego domu.

okna dźwiękoszczelne - Aluhaus

Ciepłe okna i drzwi zewnętrzne

W przypadku stolarki w postaci drzwi i okien mamy duże ułatwienie podczas poszukiwania odpowiedniego rozwiązania. Od stycznia 2021 r. współczynnik Uw dla okien został zaostrzony do poziomu 0,9 W/(m²·K). Na to, jak okna są ciepłe, ma wpływ kilka czynników. Zasadniczo wydzielamy współczynnik przenikania ciepła ramy Uf, Ug, czyli jakość izolacji pakietu szybowego oraz Uw, czyli całkowity współczynnik przenikania ciepła okna. To jak wielkie jest okno, z jakiego materiału zostało wykonane, jak zostało zamontowane oraz jaki pakiet szybowy zastosowano, będzie miało znaczenie.

Na przykładzie okien aluminiowych Aluhaus 90, w których technologia łączenia szyby z profilem pozwala uzyskać jeszcze lepsze parametry izolacyjne, współczynnik przenikania ciepła Uw w zależności od wykorzystanych komponentów może plasować się na poziomie od Uw = 0,7 W/(m²K). Ten wynik wskazuje, że okna Aluhaus doskonałym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych. Kluczowym elementem, o którym wielu producentów okien nie mówi, jest ciepły montaż. Nawet najlepszy system okienny o wyśrubowanych parametrach technicznych, nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli okno nie zostanie prawidłowo odizolowane od muru.

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Drzwi zewnętrzne również mają bardzo duży wpływ na zatrzymywanie ciepła wewnątrz. W przypadku systemu Aluhaus Elite – to jak są ciepłe, określa parametr Ud. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego montażu z ciepłą podwaliną pod progiem oraz przekładką termiczną w skrzydle drzwi, wartość parametru może wynosić nawet Ud=0,74 W/(m²K), co jest wynikiem bardzo dobrym.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej stolarki o wysokiej jakości izolacji wpłyniemy bardzo korzystnie na ogólny bilans energetyczny domu i przy dobraniu odpowiedniej technologii ogrzewania możemy znacząco obniżyć roczne koszty gazu i energii elektrycznej. Jeśli szukasz kompletu stolarki dla swojego domu, skorzystaj z wiedzy specjalistów Aluhaus.

 

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ