Naświetlenie boczne lub górne dla drzwi zewnętrznych, to ciekawy sposób na podniesienie prestiżu drzwi i nadanie fasadzie domu bardziej elitarnego wyglądu. Przeszklenia zamawia się wraz z drzwiami wejściowymi, gdyż ich konstrukcja jest ściśle powiązana z ościeżem. Kiedy warto zdecydować się na dodatkowe przeszklenia i co warto wiedzieć przed zakupem? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

Czym są naświetlenia boczne i kiedy się je stosuje?

Naświetleniem nazywamy panel składający się z ramy oraz wkładu szybowego. Przeszklenia instaluje się z boku drzwi (po jednej lub obu stronach). Można także zamontować przeszklenie nad drzwiami. Ten rodzaj powiększenia optycznego drzwi stosuje się, gdy nie jest wskazany montaż drzwi dwuskrzydłowych. Przeszklenie stanowi przedłużenie systemu drzwiowego i zazwyczaj dobiera się je w jednolitej stylizacji.

Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku wyboru drzwi z aluminium. Rama przeszklenia jest łączona z systemem drzwiowym, tworząc pięknie wystylizowane wejście do naszego domu. Standardowy wymiar dla naświetlenia bocznego wynosi 400 mm. Należy uwzględnić tę wartość podczas wykonywania pomiarów dla montażu drzwi zewnętrznych.

Zalety stosowania naświetleń dla drzwi wejściowych

Oprócz oczywistych względów estetycznych, naświetlenia mają dwie funkcje – wprowadzać do przedsionka domu więcej światła oraz ciepła. W sytuacji, gdy nie chcemy stosować dodatkowych instalacji oświetleniowych do przedsionka, zastosowanie naświetlenia będzie idealnym rozwiązaniem. Duża ilość światła dziennego bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Zazwyczaj w ofertach katalogowych mamy szeroki wybór szyb – od piaskowanych, po strukturalne. Dobór odpowiedniej szyby jest kwestią wyłącznie naszego gustu. Odradzamy jednak stosowanie przejrzystego szkła.

Czy dodatkowe przeszklenie to również więcej ciepła? Jest to prawda, jednak możemy kontrolować ilość ciepła wprowadzanego do domu poprzez dobór odpowiedniej struktury szkła i odpowiedniego pakietu szybowego. Nie należy nadmiernie przegrzewać domu, dlatego zapytaj sprzedawcę w salonie o wartości przenikania ciepła przez naświetlenie. Pamiętaj, że szyba powinna być odporna na próby włamania. Zazwyczaj w produkcji stosuje się specjalne szkło hartowane pokryte od zewnętrznej strony warstwą folii. Tak zabezpieczona szyba wytrzyma uderzenie kamieniem lub młotkiem. Nawet w przypadku naruszenia struktury, szkło nie rozsypie się, uniemożliwiając wejście do domu przez włamywacza.

Dodatkowe przeszklenia dla drzwi zewnętrznych – czy warto?

Zastosowanie naświetlenia w fasadzie domu jednorodzinnego to doskonały sposób na podniesienie prestiżu domu. Nadaje ono stylu oraz powiększa optycznie wejście do domu. Jeśli chcemy, aby nasz dom wyróżniał się na tle innych, to odpowiednio dopasowane naświetlenie boczne drzwi wejściowych z pewnością pomoże uzyskać pożądany efekt. Zapraszamy do zapoznania się z szerokim wyborem drzwi aluminiowych Aluhaus. Dzięki intuicyjnemu konfiguratorowi drzwi, każdy może stworzyć swoje styl.