Naturalne światło wypełniające wnętrze domu wprawia nas w pozytywny nastrój. Jest to również znany sposób, aby optycznie powiększyć pomieszczenia. Jak doświetlić i rozjaśnić wnętrze domu, aby na co dzień królowało w nim przyjemne światło słońca? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Wprowadzamy światło słońca do domu

Rozjaśnić pomieszczenia w domu możemy na wiele sposobów. Możemy pomalować ściany, aby powiększały optycznie pomieszczenie. Dobierając jasne, ciepłe kolory rozjaśnimy dowolny pokój i nadamy mu ciepłej aury. Możemy posiłkować się również dodatkowymi lampami, z których warianty LED dają najlepsze odwzorowanie światła słonecznego mierzonego jednostką CRI. Nam jednak chodzi o sposoby na bezpośrednie wprowadzenie światła słońca już od progu naszego domu. Jak tego dokonać?

Najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie naświetleń bocznych dla drzwi zewnętrznych, które skutecznie rozjaśnią wiatrołap domu. W projektach domów deweloperskich wiatrołap nie stanowi istotnego elementu, a to błąd. Jest to miejsce, które ma istotny wpływ na pierwsze wrażenie, jakie odczuwamy po wejściu przez próg. Naświetlenie może zostać zamontowane po jednej ze stron drzwi, po obu, a nawet u góry. Dodanie tak prostego elementu, jak przeszklenie wokół drzwi (u wielu producentów szklenie w naświetleniach jest wykonywane w wariantach dekoracyjnych) pozwala już od wejścia odczuć pozytywne wrażenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naświetleniach bocznych stosowanych w drzwiach aluminiowych Aluhaus, koniecznie przeczytaj ten artykuł[link]

Pomysł na bardzo jasny pokój

Modnym rozwiązaniem developerskim jest tworzenie salonu łączonego z kuchnią. Zadbajmy oto, aby od strony kuchni znalazło się miejsce na okno. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na niewielki otwór, czy na podłużne okno rozciągające się wzdłuż blatów, docenimy jak niezależnie od pory dnia, salon będzie wypełniony światłem dziennym.

Zazwyczaj w projektach budowlanych po przeciwległej stronie kuchni znajduje się salon z wyjściem na taras. Naszym zdaniem, wybór okien tarasowych w systemach przesuwnych lub uchylno-przesuwnych to znacznie lepsze posunięcie, niż użycie zwyczajnych okien balkonowych. Okna tarasowe przesuwne pozwalają na instalację większego szklenia i pozbawione są dodatkowego słupka ruchomego. Zaletą drzwi przesuwnych na taras jest również oszczędność przestrzeni. W wariancie z drzwiami balkonowymi pojawia się problem, musimy przewidzieć miejsce dla w pełni odchylonego skrzydła. Przy drzwiach dwuskrzydłowych ilość zajętej przestrzeni jest już znacząca.

 

Wybieraj optymistyczne kolory

Eksperci i dekoratorzy wnętrz zgodnie polecają ciepłe, optymistyczne kolory do ciemnych pomieszczeń. Nawet przy niewielkiej ilości światła będą je skutecznie rozpraszać, tworząc miły nastrój wewnątrz. Do najbardziej popularnych należą róże i odcienie beżu. Stosujmy je w pomieszczeniach wychodzących na północ, to właśnie tutaj światła będzie najmniej.

Co ciekawe, odcienie chłodne również zdają egzamin. Błękity lub odcienie szarości również zyskują na popularności, zwłaszcza że wprowadzają bardzo spokojny nastrój do wnętrza domu. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy malować wszystkie ściany, czy tylko niektóre, sprawdź grafikę poniżej, na której zobrazowany jest każdy wariant.

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na unikatową aranżację domu z wykorzystaniem nowoczesnej stolarki, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu.