Nowoczesne domy z elewacją z drewna, często utożsamiamy ze stylem skandynawskim. To jeden z modniejszych stylów realizowanych zarówno dla domów wolnostojących, jak i dla domów szeregowych. Drewno ociepla bryłę budynku i nadaje jej elegancji. W tym artykule przyjrzymy się różnym realizacjom z wykorzystaniem elewacji drewnianej oraz omówimy korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania.

Dom stylizowany na stodołę – ciepły i przytulny

Dom, który przypomina stodołę? Dlaczego nie? W Polsce tego typu styl architektoniczny przez lata był bardzo popularny na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy mało zurbanizowanych terenów na Warmii od lat znali siłę izolacji, jaką daje drewno i potrafili ją wykorzystać. Dlatego domy z elewacją drewnianą, niekoniecznie muszą być nazywane domami skandynawskimi.

Dzisiaj dodanie elewacji z drewna pozwala stworzyć wiele aranżacji łączących beton, kamień (wykorzystywany dekoracyjnie) a całość ocieplana jest poprzez drewniane akcenty. Jeśli w tego typu realizacjach dodamy duże okna, otrzymamy w efekcie dom, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

W polskich drewnianych chatach stosowano tzw. oblicówki z desek sosnowych. Dzisiaj, cenimy sobie wytrzymałość oraz większą uwagę zwracamy na izolację ciepła, dlatego do wykonania drewnianej elewacji polecamy modrzew syberyjski, świerk skandynawski, sosnę skandynawską, cedr kanadyjski oraz meranti. Takie drewno jest znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz skutecznie opiera się szkodnikom.

Dom z drewnianą elewacją okna Aluhaus


Drewniana boazeria dekoracyjna – eko trendy

Miłośnicy naturalnych rozwiązań z pewnością ucieszą się, że dom można przygotować w taki sposób, aby był on jak najbardziej sprzyjający środowisku. Popularna na rynku drewniana boazeria może być malowana np. ekologiczną farbą rozcieńczoną w surowym oleju lnianym, co gwarantuje jej trwałość i wyrazistość koloru. Do drewnianej elewacji doskonale pasuje ceramiczna dachówka, którą możemy znaleźć w wielu odcieniach.

Elewacja z drewna może składać się z wielu odcieni, co pozwala nam rozdzielać poszczególne części domu. W tym przypadku ciemne drewno oddziela część północną budynku, gdzie znajdują się sypialnie.

Wykorzystując drewnianą elewację możemy w łatwy sposób wyróżnić dom z okolicznej zabudowy. Połączenie drewnianej okładziny z wydajnym tynkiem mineralnym tworzy pięknie prezentującą się kompozycję, na której nie będzie widać zacieków oraz która będzie skutecznie izolować nasz dom.

okna aluminiowe w domu drewnianym - Aluhaus

Dom w stylu skandynawskim – izolacja ciepła

Domy w stylu skandynawskim łączą w sobie to, czego jako mieszkańcy oczekujemy najbardziej – ciepła i komfortu. Jeśli chcemy, aby dom z drewnianą elewacją dobrze zatrzymywał ciepło, musimy wykorzystać środki, które to umożliwią.

Montując elewację drewnianą, należy w pierwszej kolejności przygotować rusztowanie, do którego montowane będą deski. Koniecznie zostawiamy około 20 mm przestrzeni pomiędzy ścianą a drewnianym frontem w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni. Od góry elewację drewnianą chronimy za pomocą ściętego parapetu lub mocując okapniki, aby wody opadowe nie dostawały się pod drewno.

Oprócz elewacji dla dobierzmy odpowiednią stolarkę, która kolorystycznie będzie odpowiadać kolorowi drewna. Domy skandynawskie wyróżniają się dużą powierzchnią okien, dlatego warto wybrać okna aluminiowe, które pozwalają na montaż dużego szklenia. Rama z aluminium zapewni trwałość konstrukcji oraz doskonałą izolację ciepła, a okleina drewnopodobna pozwoli dopasować stolarkę kolorystycznie.

Jeśli szukasz pomysłów na wykończenie domu, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu.