W krajobrazie polskiej architektury przez wiele lat dominowały domy wolnostojące jednorodzinne oraz bloki mieszkalne. Tak zwane szeregówki znane z anglosaskich krajów, w przeciągu ostatnich lat przyciągnęły uwagę wielu inwestorów. Ten styl zabudowy kryje w sobie wiele korzyści w postaci mniejszego kosztu inwestycji niż dom wolnostojący oraz niższych kosztów utrzymania. Domy szeregowe mają również wielki potencjał magazynowania energii. Wybierając najlepsze okna do domu szeregowego, zapewnimy sobie niskie rachunki za ogrzewanie oraz podniesiemy komfort codziennego użytkowania.

W szeregu raźniej!

Domy szeregowe połączone wspólnymi ścianami to coraz częstszy widok na obrzeżach dużych miast jak Warszawa, Wrocław lub Kraków. Nie są to jednak ściśnięte ze sobą domki znane z angielskich przedmieść. W Polsce zabudowa szeregowa pozwala uzyskać dla każdego domu metraż zbliżony do domu wolnostojącego, jednak przy zachowaniu niższego kosztu inwestycji zarówno dla inwestora i dla klienta końcowego. Brak konieczności nabywania dużej działki, współdzielony koszt doprowadzenia gazu i mediów oraz wywozu śmieci są atrakcyjne dla wielu rodzin. Chociaż w szeregówce próżno szukać miejsca na wielki ogród, to jednak każda rodzina otrzymuje przestrzeń wystarczającą na zabudowę tarasu oraz do codziennej rekreacji.

Wybór stolarki dla domu szeregowego?

Chociaż domy szeregowe są połączone między sobą wspólnymi ścianami, jest to zaleta, nie wada. Według wielu ekspertów i architektów domy szeregowe mają wielki potencjał magazynowania energii. Wykorzystując odpowiednie materiały izolacyjne dla elewacji oraz stolarkę w postaci drzwi wejściowych, oraz okien o odpowiednio niskim parametrze przenikania ciepła Uw, możemy znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Według ekspertów domy szeregowe są idealną formą dla magazynowania energii. Nisko osadzone względem ziemi o zwartym kształcie, stykające się z gruntem większą powierzchnia przegród. Dzięki współdzielonym ścianom (często budowanym podwójnie) łączącym poszczególne domy szeregowe, każdy z elementów szeregu stanowi bufor ciepła.

Dzięki temu domy szeregowe będą lepiej magazynować ciepło niż domy wolnostojące (wysokie, na które z każdej strony oddziałują czynniki atmosferyczne). W domach szeregowych standardowo znajdują się okna tarasowe, tworzące wyjście na ogród, oraz szereg okien dla poszczególnych pomieszczeń. W przypadku domów z poddaszem użytkowym dodatkowo mamy możliwość montażu okien dachowych. Jak dobrać stolarkę w takim układzie? Naszym podstawowym priorytetem powinien być niski parametr przenikania ciepła Uw. W przypadku okien aluminiowych Aluhaus parametr ten wynosi – Uw od 0,7 W/(m²K), co sprzyja budownictwie energooszczędnemu.

 

 

Równie istotna będzie izolacja drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej, gdyż to właśnie te przegrody stanowią w tradycyjnych domach punkty, z których ciepło uchodzi na zewnątrz. Drzwi z serii Aluhaus Elite Ud dla całych drzwi wynosi już od 0,69 [W/m²K], przy doborze odpowiedniego montażu oraz drzwi tarasowych możemy uzyskać doskonały bilans energetyczny.

Stolarka o dużych rozmiarach

W przypadku domów szeregowych bardzo istotna jest wielkość dobieranych okien oraz drzwi tarasowych. Klasyczne okna na planie kwadratu nie przyniosą nam tak dużych korzyści, jak okna o wysokim profilu, dochodzącym niemal do wysokości ściany. W przypadku domów szeregowych mamy o dwie ściany mniej na osadzenie okien. Dlatego te ściany, które mamy dostępne, muszą doprowadzać jak najwięcej światła do wewnątrz. Im wyższy będzie profil i lepszy parametr przenikania światła Lt, tym więcej słońca zagości w naszym domu.

W przypadku drzwi tarasowych ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa drzwi na praktycznie całej długości ściany otwierającej dom na ogród. W takim układzie istotna jest wytrzymałość konstrukcji, którą zapewnia wykorzystanie aluminium jako surowca. System Aluhaus Slide pozwala na tworzenie wydajnego wyjścia na taras. Wytrzymałe i smukłe profile umożliwiają budowę niskoprogowych drzwi o wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m  a ilość w jednym segmencie może wynosić od 1 do 4 elementów.

 

Zapytaj specjalistów Aluhaus o radę i dobierz dla swojej inwestycji najlepszy komplet stolarki aluminiowej.