Dachy w czarnym kolorze to najczęściej wybierana przez inwestorów opcja ostatnich lat. Jeśli zastanawiasz się, jakie okna do czarnego dachu sprawdzą się najlepiej, przeczytaj ten artykuł. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wariantów kolorystycznych, które nadadzą twojemu domu unikatowego charakteru.

Dlaczego inwestorzy tak polubili czarne dachy?

Pierwotnie to kolor czerwony kojarzony naturalnie jako bazowy kolor dachówek był najczęściej wybieraną opcją dla domów wolnostojących. Kolory ciemne na czele z czarnym były stopniowo wprowadzane na rynek konsumencki dzięki stale zwiększającej się ofercie producentów dachówek betonowych i ceramicznych. Dekarze, obserwując najnowsze trendy, docenili właściwości zastosowania czarnego dachu, który znacznie lepiej podkreśla bryłę budynku. Czarny dach sprawia, że na tle jasnej elewacji, okna, drzwi oraz inne elementy dekoracyjne nabierają dużo większej wyrazistości.

W przypadku domów na otwartych przestrzeniach, czarny dachówka pozwala dużo lepiej skoncentrować uwagę obserwatora na elementy stolarki, które dopełniają obrazu. Tak jak w modzie „mała czarna” stała się symbolem prostoty, elegancji i dobrego gustu, tak w budownictwie czarny dach stał się symbolem nowoczesności, prostoty i klasy. Jakie okna oraz drzwi warto wybrać, aby wrażenie estetyczne było kompletne?

Kontrast lub komplementarność – dwie szkoły doboru koloru okien względem dachu

Wśród projektantów i designerów istnieją dwie szkoły doboru kolorów. W jednej dach i okna, drzwi są dobierane na zasadzie kontrastu. Dzięki temu większy nacisk kładziemy na dobór kolorystyczny elewacji budynku i stolarki oraz możemy zastosować bardziej odważne kolory. Dla czarnego dachu będą to więc okna i drzwi w kolorze bieli oraz wszelkie jasne kolory jak czerwony lub odcienie żółtego.

Druga szkoła oręduje doborowi kolorów na zasadzie komplementarności, czyli kolorów z jednego spektrum palety barw. Głównym założeniem jest tutaj dobór kolorów, które wzajemnie się uzupełniają i tworzą jedną harmonijną całość. Dobieramy więc kolory o odcieniu brązu, szarości, granatu. Dzięki tak dobranym kolorom każdy, kto spojrzy na nasz dom, zauważy pięknie wyeksponowaną bryłę budynku i naturalność kolorów. Przykładem kolorów o naturalnie ciemnym odcieniu z palety Aluhaus są kolory: RAL 7016, Mahoń lub seria kolorów Grunge, które akcentują odcienie szarości. Bardzo dobrze sprawdza się kolor Antracytu nadający oknom elegancji.

Ciekawe kolory dla czarnego dachu

Zdaniem ekspertów Aluhaus, najlepiej dla czarnego dachu sprawdzają się kolory komplementarne. Awangardowe kolory dają lepszy efekt w przypadku drzwi wejściowych. Jeśli chcesz poznać nasze porady dla wyboru drzwi wejściowych, przeczytaj nasz poradnik – Jakie drzwi wejściowe wybrać?

 

Przykładem zestawienia kolorów komplementarnych jest kompozycja czarnego dachu z oknami w kolorze Złoty Dąb. Mimo iż stanowią one jasny kontrast dla czarnej dachówki, dobrze współgrają z naturalnym otoczeniem domu.

Drugim przykładem aranżacji jest zastosowanie okien w kolorze antracytu, szarych lub czarnych. Dzięki temu tworzy się naturalnie przedłużona kompozycja budynku, która pięknie wyróżnia się na dużej posesji.

Dobieramy kolor okien i drzwi

Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniego koloru okien i drzwi, pomyśl, jaki finalny efekt chcesz uzyskać. Czy chcesz podkreślić naturalne kolory otoczenia, czy wyróżnić się awangardową stylizacją? Pamiętaj, że okna i drzwi są wizytówką Twojego domu i mają istotny wpływ postrzeganie domu.

Nie wahaj się również zasięgnąć porady ekspertów. Specjaliści Aluhaus pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy realizacji projektu.