Okna w kolorze „antracyt”, czyli o głębokiej ciemnoszarej barwie to obecnie najmodniejszy trend w branży budowlanej. Developerzy nie tylko wykorzystują liczne odcienie szarości w przygotowaniu elewacji, ale również sięgają po neutralne odcienie w przypadku okien, drzwi tarasowych oraz drzwi zewnętrznych. Jak okna „antracyt” wpływają na estetykę wnętrza oraz wygląd domu? Przekonaj się!

Sięgamy po kolory natury

Kolor określany nazwą antracytu, który znajdziemy w palecie kolorów RAL pod numerem 7016, należy do bardzo popularnej rodziny szarych odcieni, które zaczynają się od numeru 7000 (szary popielaty) do 7047 (szary mleczny). W tym przedziale znajdziemy wiele ciekawych odcieni szarości, które nawiązują do kolorów skał, takich jak: granit, łupek, bazalt.

Antracyt to nazwa skały organogenicznej, stanowiącej odmianę węgla kopalnego. Charakteryzuje się pełną głębią koloru i nadaje oknom lub drzwiom elegancji i szlachetności.

Obecnie niemal każdy producent posiada ten kolor w swojej ofercie, dlatego niezależnie od producenta, u którego szukamy stolarki — antracyt  z pewnością pojawi się w katalogu.

Tego typu odcienie doskonale sprawdzają się niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są okna. W zależności od tego, czy wybieramy okna z PVC, drewna lub aluminium kolor może być uzyskiwany poprzez nakładanie okleiny, lub za pomocą farby. Klienci często zwracają uwagę na wersję matową lub błyszczącą koloru antracytu. Dzięki temu okna z zewnątrz będą nawiązywać wykończeniem do błyszczącej blachodachówki lub do tynku nałożonego na elewację (modny jest tynk strukturalny, który delikatnie mieni się, gdy patrzymy na niego pod odpowiednim kątem).

Okna antracyt: do jakiego wnętrza?

Zanim określimy rodzaj wnętrza, który najbardziej skorzysta z okien w kolorze antracytu, zastanówmy się przez chwilę — co ma w sobie ten kolor, że tak wielu inwestorów po niego sięga. Zarówno czerń, jak i odcienie szarości pozwalają znacznie podkreślić kształt dowolnej bryły. W przypadku wnętrz, zastosowanie ramy okien w kolorze antracytu (zwłaszcza przy oknach o dużej powierzchni lub w przypadku drzwi tarasowych) pozwala od razu po wejściu do pokoju, skupić wzrok na ścianie, na której znajdują się okna.

Jest to wielka zaleta w minimalistycznych lub nawet ascetycznych wnętrzach. Zazwyczaj w tego typu aranżacjach bazujemy na kilku kluczowych elementach wystroju jak kanapa, kredens, stół i krzesła. Takie wnętrza nie posiadają zbyt wiele mebli, przez co mogą wydawać się puste. Zastosowanie wybijającej się na tle białej ściany ramy okien pozwoli nadać przestrzenności pomieszczeniu i sprawi, że okna staną się elementem dekoracyjnym.

Jest to swego rodzaju fenomen — z jednej strony szare okna nie są krzykliwe. Z drugiej strony od razu rzucają się w oczy po wejściu do pokoju. Jest to również miłe dla oka przełamanie standardu „białych plastików”, które królowały przez lata w branży budowlanej.

okna w kolorze antracyt

Ciemne okna w domu wolnostojącym – dlaczego aluminium?

W przypadku doboru okien  „antracyt” w domu wolnostojącym największą zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, oraz dopasowanie ciemnych elementów stolarki do dachu oraz drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. W takiej konfiguracji niezależnie od koloru elewacji mamy pewność, że dom będzie prezentował się z nutą elegancji i prestiżu.

Okna w ciemnych kolorach są również łatwe w utrzymaniu w czystości. Decydując się na okna wykonane z aluminium mamy również pewność, że nawet w przypadku konstrukcji o dużej powierzchni szklenia rama okna będzie odporna na czynniki zewnętrzne i nie ulegnie odkształceniu lub wypaczeniu (nawet po wielu latach). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru okien do czarnego dachu, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Okna w odcieniach szarości takich jak antracyt bardzo dobrze korespondują z ciemnym, spadzistym dachem. Wydają się naturalnym przedłużeniem dachu.

Zanim zdecydujesz się na odpowiedni kolor okien, zapytaj sprzedawcę w wybranym przez Ciebie salonie o możliwość wizualizacji. Dzięki temu lepiej zobrazujesz swoją wizję i porównasz swój pomysł z innymi elementami elewacji. Skorzystaj z pomocy ekspertów Aluhaus, którzy pomogą dobrać Ci odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu.