O wielu kwestiach wyposażenia domu warto pomyśleć już na etapie budowy budynku, czy nawet samego projektowania. Jednym z wyzwań, jakie będą przed Tobą stały, będzie wybór drzwi tarasowych. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, aby posiadać w swoim wymarzonym domu stylowy taras, to zdecydowanie ten temat powinien Cię zainteresować. Jaki model: przesuwne czy otwierane? W naszym poradniku przybliżymy Ci zalety, jednocześnie podpowiadając najlepsze rozwiązania. Udanej lektury!

Drzwi otwierane tylko do dużych pomieszczeń?

Drzwi tarasowe bardziej klasyczne, które otwiera się do środka, bądź na zewnątrz, wymagają odpowiednio zaplanowanej przestrzeni. Musisz odpowiednio wcześnie przemyśleć, jak urządzić przestrzeń aranżacyjną w pomieszczeniu tak, aby móc komfortowo korzystać z wejścia. Podobnie zresztą w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz – na taras lub do ogrodu. I tutaj musisz mieć pewność, że nie zaburzysz funkcjonalności, zabierając dodatkową przestrzeń. Ta opcja niestety nie sprawdza się w przypadku mniejszych pomieszczeń – te mogą wydawać się zbyt „przytłoczone” takim rozwiązaniem.

Doskonałym pomysłem jest postawienie na model Aluhaus Fold. Dzięki specjalnej konstrukcji, opartej na maksymalnie dużym przeszkleniu, drzwi tarasowe sprawiają wrażenie bardzo „lekkich”. Do tego możliwość wyboru, w którym kierunku mają się otwierać, daje Ci szersze pole manewru. Dowolna konfiguracja, w połączeniu z odpowiednim designem, nadaje całości nowoczesnego i eleganckiego szyku. To fantastyczne połączenie piękna z praktycznością i funkcjonalnością.

Drzwi przesuwne – naturalne wyjście na taras lub do ogrodu

Nie chcesz zakłócać harmonii pomiędzy wnętrzem domu a jego ogrodem, bądź tarasem? Doskonałym rozwiązaniem będą więc nowoczesne drzwi przesuwne. Te stanowią o wiele bardziej naturalny łącznik pomiędzy przestrzenią mieszkalną a ogrodową (ale też mogą stanowić efektowne przedłużenie salonu czy sypialni). Najbardziej praktyczne wydają się drzwi przesuwne dwuskrzydłowe. Dlaczego? Ponieważ ich skrzydła chowają się w kasetach ukrytych wewnątrz ścian. To najlepszy sposób na uzyskanie płynnego, niczym niezakłóconego przejścia. A jeśli dodasz do tego kilka roślin i odpowiednią aranżację, w ciepłe, letnie dni możesz zamienić swój salon w przepiękną oranżerię.

Co z wytrzymałością? Tutaj przoduje model Aluhaus Slide, który pomimo maksymalnego przeszklenia oraz płynnego systemu przesuwnego, stanowi doskonałą ochronę domu. Wszystko dzięki specjalnym okuciom i… szkle antywłamaniowym. Do tego dochodzą oczywiście czujniki zamknięcia – kontaktrony. Wszystko to składa się na przepiękny widok za dnia i bezpieczny sen w nocy. Możemy Ci jeszcze podpowiedzieć, że doskonałym, bo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest napęd, który umożliwia sterowanie drzwiami za pomocą pilota lub przycisku. I ten system przewidziano w drzwiach przesuwnych.

Izolacyjność cieplna domu a drzwi tarasowe przesuwne

Panuje powszechny mit, głoszący, że przesuwne drzwi tarasowe gorzej chronią wnętrze przed stratami cieplnymi. To oczywiście nieprawda. Dzięki zastosowaniu przekładki termicznej, wzbogaconej dodatkiem włókna szklanego, drzwi tarasowe przesuwne doskonale izolują nawet przed największymi mrozami. Zwłaszcza że do Twojej dyspozycji są przecież drzwi tarasowe wypełnione szkłem dwukomorowym! Nie możemy nie wspomnieć, że grubość wypełnienia w skrzydle stałym lub ruchomym wynosi od 13,5 do aż 58,5 mm. Tutaj nie ma mowy o wdzierającym się zimnie oraz hałasie, co szczególnie ważne jest w przypadku mieszkań ulokowanych w centrach miast.

Zastanawiasz się, jak wygląda termoizolacyjność w drzwiach otwieranych? Przykładem są drzwi Aluhaus Fold. To właśnie w nich centralna komora kształtowników wyposażona została w przekładki termiczne o szerokości 24 mm dla ościeżnic i 34 mm dla skrzydeł. To zapewnia ogromną dawkę izolacji, której niestraszne są nawet najbardziej surowe zimy.

Drzwi przesuwne to jeszcze większy komfort użytkowania

Drzwi tarasowe o maksymalnej masie skrzydła wynoszącej 400 kilogramów, które przesuwają się przy minimalnym nakładzie siły? Tak, to możliwe. W modelu Aluhaus Fold zastosowano specjalistyczne okucia, które gwarantują komfortową i skuteczną pracę całego mechanizmu. Całość może osiągać wysokość wynoszącą 3,2 m, zaś szerokość do 3,3 m, jednak ogromne gabaryty nie wpływają negatywnie na pracę drzwi. Dzięki temu możesz osiągnąć maksymalnie duże wyjście na taras (przy maksymalnie dużych przeszkleniach), nie tracąc na funkcjonalności! Wyobraź sobie, jak jasne pomieszczenie możesz sobie dzięki temu zapewnić.

Sam widzisz, jak wiele zalet posiada zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie. Drzwi przesuwne mogą posłużyć Ci, jako w pełni naturalne przejście na zewnątrz, czy to do przepięknego, baśniowego ogrodu, czy na funkcjonalnie urządzony taras. Z kolei przesuwne drzwi tarasowe mogą stanowić szerokie przejście z kawiarni lub restauracji do jej terenu zewnętrznego (np. sezonowego ogródka). To także fantastyczny wybór do pomieszczenia mieszkalnego o większych gabarytach (salonu bądź dużej sypialni). W każdym z tych przypadków podkreślisz piękno i urok nowoczesnego budownictwa. Zwłaszcza że wybór masz ogromny, a ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia.

Materiał wykonania drzwi tarasowych ma znaczenie!

To, z jakiego materiału będą wykonane Twoje drzwi przesuwne, będzie miało nie tylko wpływ na estetykę samego wnętrza, ale również komfort użytkowania. Drzwi balkonowe wykonane z aluminium to jedna z najpopularniejszych opcji. Cieszy się dużo większym powodzeniem niż drewno. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Przesuwne drzwi tarasowe aluminiowe to stylowe wyjście na balkon z mieszkania przez lata.

Aluminium nie wymaga bowiem szczególnych prac pielęgnacyjnych. Drzwi tarasowe, których głównym budulcem ościeżnicy jest drewno, dobrze sprawdzą się u osób, które uwielbiają pracować nad swoim domem i ogrodem. Drewno wymaga bowiem okresowej pielęgnacji i konserwacji, aby prezentowało pełnię estetyki i właściwości. Aluminiowe modele drzwi nie wymagają tego typu zabiegów. To propozycje, które oferują wyraziste piękno i estetykę mimo upływu lat.

Jeśli szukasz drzwi tarasowych do swojego wymarzonego domu, które nie tylko zapewnią maksimum światła we wnętrzach, ale również pozwolą Ci cieszyć się swoim niesłabnącym z roku na rok designem, aluminium zdecydowanie będzie strzałem w dziesiątkę. Warto w tym miejscu podkreślić, że zarówno drzwi, jak i okna z aluminium dostępne w Aluhaus, mogą być w pełni poddane recyklingowi. To kolejna przewaga naszych drzwi tarasowych aluminiowych nad modelami wykonanymi z drewna. Przy ich produkcji nie ucierpiały drzewa, jak w przypadku drewnianych modeli.

Sposób otwierania drzwi tarasowych a wygoda użytkowania

To, na jaki sposób otwierania drzwi tarasowych się zdecydujesz, będzie miało ogromne znaczenie dla funkcjonalności przestrzeni w całym wnętrzu. Modele drzwi, które otwierają się w sposób uchylny ,mogą zaburzać ciąg komunikacyjny w pomieszczeniu i powodować problemy związane z wystrojem wnętrza. W końcu stawiając na duże przeszklenia drzwi tarasowych oraz modele o większej wadze i szerokości, modele otwierane wymagają dodatkowej przestrzeni do wygospodarowania.

Wbrew pozorom, tego typu problem może wystąpić również w przypadku, kiedy drzwi tarasowe otwierają się na zewnątrz. W końcu również taras powinien być przez nas zaaranżowany w sposób odpowiednio przemyślany. Po zewnętrznej stronie w okolicach drzwi na tarasie nie mogą więc stać żadne dekoracyjne donice, czy meble tarasowe.

Drzwi balkonowe, które otwierają się na zewnątrz lub do pomieszczenia, posiadają jeszcze jedną wadę, która zdecydowanie wypycha na prowadzenie szereg modeli drzwi przesuwnych. Chodzi oczywiście o ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia. Stawiając na drzwi tarasowe posiadające duże przeszklenia, ilość światła w przypadku modeli drzwi przesuwnych jest zdecydowanie większa, niż modelach otwieranych.

Rama, jaką mają drzwi tarasowe, może posiadać zróżnicowaną szerokość. Jednak nawet najwęższej ramy, ta będzie pokrywać się wizualnie z pozostałą częścią drzwi tarasowych. Wypoczywając w swoim ulubionym fotelu w salonie, na pewno chciałbyś cieszyć się czystym, estetycznym widokiem ogrodu i tarasu, którego nie będzie zakłócać żadna dodatkowa rama. W przypadku modeli otwieranych rama będzie tworzyć na ziemi, tarasie i budynku cienie oraz refleksy, które nie każdemu mogą pasować wizualnie. Jeśli jesteś perfekcjonistą, modele drzwi przesuwnych będą dla Ciebie zdecydowanie lepszą opcją.

Drzwi tarasowe przesuwne połączą Twój dom z ogrodem

Jeżeli budując swój wymarzony dom, zależy Ci na tym, aby uzyskać efekt zespolenia wnętrz budynku z pięknym, zadbanym ogrodem, to zdecydowanie wybór drzwi tarasowych przesuwnych będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Modele drzwi otwieranych niestety, podobnie jak okna, sprawiają wrażenie odcięcia przestrzeni wewnątrz domu od balkonu, czy tarasu. To właśnie sposób, w jaki będą otwierały się Twoje drzwi balkonowe, ma ogromne znaczenie dla ogólnego poczucia przestrzeni domowników.

Drzwi balkonowe, które są się do środka lub na zewnątrz, czyli na tej samej zasadzie co okna, były do niedawna spotykane niemalże w każdym domu. Dzisiaj od tego rozwiązania coraz częściej się odchodzi właśnie na rzecz drzwi tarasowych! Te pozwalają zespolić się wnętrzu domu z przestrzenią w ogrodzie lub na balkonie. Jeśli chcesz wpuścić do domu przyrodę, to drzwi przesuwane będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Drzwi tarasowe przesuwne pozwalają połączyć przestrzeń domu z tą znajdującą się na dworze w jedną, spójną całość. To rozwiązanie doskonałe dla wszystkich wielbicieli zieleni, którzy szczególnie cenią sobie przebywanie w otoczeniu roślin. Tego typu kategorie drzwi tarasowych będą dla nich strzałem w dziesiątkę! Zwłaszcza że dobrze zamontowane drzwi gwarantują świetne parametry izolacyjne.

Wyobrażasz sobie ten piękny jesienny lub zimowy widok ogrodu, który możesz widzieć przez swoje drzwi codziennie z przytulnego salonu? Dla wielu osób to bajkowy widok, który uważają za zbyt piękny, aby mógł się spełnić. Naszym zdaniem to całkiem możliwe. Wybierając dobrze dobrane drzwi, to wszystko masz na wyciągnięcie ręki!

Przesuwne drzwi tarasowe to komfort mieszkania dla domowników

Większe przeszklenia, jakie posiadają drzwi tarasowe, pozwalają wpuścić do domu sporą ilość promieni słonecznych. Dzięki nim domownicy otrzymają sporą dawkę witamin i energii, która będzie ich codziennie wprawiać w pozytywny nastrój. Tego typu drzwi tarasowe są szczególnie polecane do domów z dziećmi i osobami starszymi. Spora ilość wpadającego do domu słońca to zastrzyk witaminy D – samo zdrowie!

Drzwi tarasowe przesuwne doskonale sprawdzają się podczas każdej pory roku. Dzięki nim ogród stanowi estetyczne przedłużenie pomieszczenia, powiększając tym samym optycznie przestrzeń w domu. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze wybierać drzwi PSK lub drzwi balkonowe przesuwne najwyższej jakości. Ważny jest również odpowiedni ich montaż. W końcu nieważne, ile kosztują drzwi tarasowe, które wybierzesz – źle zamontowane nie będą spełniały założonych parametrów izolacyjnych.

Dobrze przeprowadzony montaż drzwi tarasowych może również zaważyć o bezpieczeństwie domowników. Jeśli chcesz, aby drzwi tarasowe dobrze pełniły swoją funkcję pod każdym względem, warto zdecydować się na instalację przeprowadzoną przez specjalistę. Najlepszym wyborem będzie postawienie na fachowca z firmy, w której zamówiłeś swoje drzwi tarasowe. Dzięki temu nie tylko otrzymasz gwarancję na samą usługę i drzwi tarasowe, ale również będziesz mógł spać spokojnie, bez obaw o zabezpieczenie domu.

Jakie drzwi tarasowe wybrać? Zarówno jedne kategorie drzwi, jak i drugie, mają swoje zalety. Wszystko zależy tutaj od tego, jakie są priorytety domowników, metraż pomieszczenia i ogólne oczekiwania względem estetyki domu. Warto jednak pamiętać, że to właśnie drzwi tarasowe w wersji przesuwnej zyskują obecnie coraz większą popularność. Stawiając na zamówienie drzwi z usługą montażową, możesz cieszyć się nie tylko stylowym elementem elewacji budynku, ale również bezpieczeństwem i izolacją domu na najwyższym poziomie.

Salony Aluhaus na terenie całej Polski:

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane