O wielu kwestiach wyposażenia domu warto pomyśleć już na etapie budowy, czy nawet samego projektowania. Jednym z wyzwań, jakie będą przed Tobą stały, jest wybór drzwi tarasowych. Przesuwne czy otwierane? W naszym poradniku przybliżymy Ci zalety, jednocześnie podpowiadając najlepsze rozwiązania. Udanej lektury!

Drzwi otwierane tylko do dużych pomieszczeń?

Drzwi bardziej klasyczne, otwierane do środka, bądź na zewnątrz, wymagają odpowiednio zaplanowanej przestrzeni. Musisz odpowiednio wcześnie przemyśleć, jak urządzić przestrzeń aranżacyjną w pomieszczeniu tak, aby móc komfortowo korzystać z wejścia. Podobnie zresztą w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz – na taras lub do ogrodu. I tutaj musisz mieć pewność, że nie zaburzysz funkcjonalności, zabierając dodatkową przestrzeń. Ta opcja niestety nie sprawdza się w przypadku mniejszych pomieszczeń –  te mogą wydawać się zbyt „przytłoczone” takim rozwiązaniem.

Doskonałym pomysłem jest postawienie na model Aluhaus Fold. Dzięki specjalnej konstrukcji, opartej na maksymalnie dużym przeszkleniu, drzwi sprawiają wrażenie bardzo „lekkich”. Do tego możliwość wyboru, w którym kierunku mają się otwierać, daje Ci szersze pole manewru. Dowolna konfiguracja, w połączeniu z odpowiednim designem, nadaje całości nowoczesnego i eleganckiego szyku. To fantastyczne połączenie piękna z praktycznością i funkcjonalnością.

Drzwi przesuwne – naturalne wyjście na taras lub do ogrodu

Nie chcesz zakłócać harmonii pomiędzy wnętrzem domu a jego ogrodem, bądź tarasem? Doskonałym rozwiązaniem będą więc nowoczesne drzwi przesuwne. Te stanowią o wiele bardziej naturalny łącznik pomiędzy przestrzenią mieszkalną a ogrodową (ale też mogą stanowić efektowne przedłużenie salonu czy sypialni). Najbardziej praktyczne wydają się drzwi przesuwne dwuskrzydłowe.  Dlaczego? Ponieważ ich skrzydła chowają się w kasetach ukrytych wewnątrz ścian. To najlepszy sposób na uzyskanie płynnego, niczym niezakłóconego przejścia. A jeśli dodasz do tego kilka roślin i odpowiednią aranżację, w ciepłe, letnie dni możesz zamienić swój salon w przepiękną oranżerię.

Co z wytrzymałością? Tutaj przoduje model Aluhaus Slide, który pomimo maksymalnego przeszklenia oraz płynnego systemu przesuwnego, stanowi doskonałą ochronę domu. Wszystko dzięki specjalnym okuciom i… szkle antywłamaniowym. Do tego dochodzą oczywiście czujniki zamknięcia – kontaktrony. Wszystko to składa się na przepiękny widok za dnia i bezpieczny sen w nocy. Możemy Ci jeszcze podpowiedzieć, że doskonałym, bo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest napęd, który umożliwia sterowaniem drzwiami za pomocą pilota lub przycisku. I ten system przewidziano w drzwiach przesuwnych.

Co z izolacyjnością cieplną?

Panuje powszechny mit, głoszący, że przesuwne drzwi tarasowe gorzej chronią wnętrze przed stratami cieplnymi. To oczywiście nieprawda. Dzięki zastosowaniu przekładki termicznej, wzbogaconej dodatkiem włókna szklanego, drzwi tarasowe doskonale izolują nawet przed największymi mrozami. Zwłaszcza że do Twojej dyspozycji są przecież drzwi wypełnione szkłem dwukomorowym! Nie możemy nie wspomnieć, że grubość wypełnienia w skrzydle stałym lub ruchomym wynosi od 13,5 do aż 58,5 mm. Tutaj nie ma mowy o wdzierającym się zimnie oraz hałasie, co szczególnie ważne jest w przypadku mieszkań ulokowanych w centrach miast.

Zastanawiasz się, jak wygląda termoizolacyjność w drzwiach otwieranych? Przykładem są drzwi Aluhaus Fold. To właśnie w nich centralna komora kształtowników wyposażona została w przekładki termiczne o szerokości 24 mm dla ościeżnic i 34 mm dla skrzydeł. To zapewnia ogromną dawkę izolacji, której niestraszne są nawet najbardziej surowe zimy.

Drzwi przesuwne to jeszcze większy komfort użytkowania

Drzwi o maksymalnej masie skrzydła wynoszącej 400 kilogramów, które przesuwają się przy minimalnym nakładzie siły? Tak, to możliwe. W modelu Aluhaus Fold zastosowano specjalistyczne okucia, które gwarantują komfortową i skuteczną pracę całego mechanizmu. Całość może osiągać wysokość wynoszącą 3,2 m, zaś szerokość do 3,3 m, jednak ogromne gabaryty nie wpływają negatywnie na pracę drzwi. Dzięki temu możesz osiągnąć maksymalnie duże wyjście na taras (przy maksymalnie dużych przeszkleniach), nie tracąc na funkcjonalności! Wyobraź sobie, jak jasne wnętrze możesz sobie dzięki temu zapewnić.

Sam widzisz, jak wiele zalet posiada zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie. Drzwi przesuwne mogą posłużyć Ci, jako w pełni naturalne przejście na zewnątrz, czy to do przepięknego, baśniowego ogrodu, czy na funkcjonalnie urządzony taras. Z kolei drzwi otwierane mogą stanowić szerokie przejście z kawiarni lub restauracji do jej terenu zewnętrznego (np. sezonowego ogródka). To także fantastyczny wybór do pomieszczenia mieszkalnego o większych gabarytach (salonu, bądź dużej sypialni). W każdym z tych przypadków podkreślisz piękno i urok nowoczesnego budownictwa. Zwłaszcza że wybór masz ogromny, a ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia.