Wybierając odpowiednie drzwi dla naszego domu jednorodzinnego, w każdym salonie usłyszymy pytanie – czy drzwi mają być prawe, czy lewe? Otwierać się do środka, czy może na zewnątrz? W tym artykule opiszemy, jaka jest różnica między każdym z tych wariantów i jak drzwi prawe lub lewe wpływają na komfort codziennego użytkowania.

Prawy do lewego

Zacznijmy od kwestii strony, w którą będą się otwierać drzwi. To, co pozwala nam określić czy drzwi są prawe, czy lewe, jest położenie zawiasów. Najprościej zapamiętać, że zawiasy położone będą zawsze po przeciwnej stronie klamki. W domu możesz wykonać prosty test, który pozwoli Ci utrwalić tę regułę. Stań naprzeciwko drzwi, tak żeby otwierały się na Ciebie. Złap za klamkę i otwórz drzwi ciągnąć do siebie. Jeśli drzwi otwierają się w prawo, są do drzwi prawe. Jeśli w lewo, to lewe. Prawda, że proste?

Nie martw się, jeśli zawiasy są ukryte, wspomnieliśmy już, że znajdować się będą zawsze po przeciwnej stronie klamki. W ten sposób możesz nabrać wprawy w określaniu kierunku, w którym otwierają się drzwi. Pomoże Ci to w trakcie wizyty w salonie, gdy staniesz przed setkami modeli. Przejdźmy zatem do drugiej kwestii, czyli wyboru drzwi otwieranych do wewnątrz lub na zewnątrz, jakie są pomiędzy nimi różnice?

 

Drzwi otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz – które wybrać?

Dlaczego w jednych domach drzwi otwierają się do środka wiatrołapu, natomiast w innych na zewnątrz? Czy, któryś z tych wariantów jest lepszy w codziennym życiu? W praktyce wybieramy kierunek na podstawie wiedzy – ile mamy miejsca w przedsionku domu lub na ganku. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca w przestrzeni wiatrołapu, możemy zainstalować drzwi otwierane do wewnątrz. Zadbajmy, aby drzwi przy maksymalnym odchyleniu skrzydła nie miały styczności z meblami. Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest obijanie skrzydła o szafkę na buty lub szafę na ubrania.

Sytuacja wygląda podobnie, gdy chcemy wybrać drzwi otwierane na zewnątrz. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie otworzyć drzwi. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz warto również pomyśleć o montażu odbojnia lub systemu zamykającego drzwi. Silny podmuch wiatru może gwałtownie otworzyć drzwi i uszkodzić skrzydło, jeśli nie będzie systemu kontrującego ten ruch.

Wygoda w codziennym użytkowaniu

To czy drzwi otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz, będzie miało znaczenie w wielu codziennych sytuacjach. Zapraszając gości do domu, łatwiej jest wpuszczać osoby przez drzwi otwierane do wewnątrz. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz każda osoba stojąca przed nimi musi zrobić dwa kroki w tył. W przypadku domów, do których wchodzi się po stopniach, może to być uciążliwe w niektórych sytuacjach. Z kolei drzwi otwierane do wewnątrz zazwyczaj instaluje się wraz z okapnikiem, co zapobiega wlewaniu się wody do wnętrza w czasie ulewy.

Drzwi prawe czy lewe, do środka czy na zewnątrz? Podsumowanie.

Jak widzisz, wybór kierunku, w którym otwierać się będą drzwi do domu, ma znaczenie w codziennych sytuacjach. Wiesz też jak określić, w którym kierunku otwierają się drzwi w Twoim domu. Przetestuj różne warianty w salonie i zwróć uwagę na ilość miejsca, którą masz w domu od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze stolarki dla Twojego domu, skontaktuj się ze specjalistami Aluhaus.