Jeśli zastanawiasz się, czym są okna nieotwierane i kiedy warto je stosować, w tym artykule przygotowaliśmy analizę zalet i przeciwwskazań takiego rozwiązania. Okna nieotwierane są bardzo modne i stosuje się je w obiektach użyteczności publicznej i biurowcach. Od kilku lat widzimy, że architekci coraz śmielej sięgają po to rozwiązanie w budowie domów jednorodzinnych – sprawdźmy dlaczego!

Okno nieotwierane, czyli popularne FIX-y – dlaczego warto?

Okna nieotwierane w nomenklaturze budowlanej określa się jako okna stałe lub stosuje się termin okna typu FIX. W swojej konstrukcji różnią się okuciami, nie potrzebują też zawiasów. Chociaż z pozoru mogłoby się wydawać, że okna, których nie możemy otworzyć lub uchylić, nie będą miały szerokiego zastosowania w domach jednorodzinnych lub w zabudowie szeregowej – nic bardziej mylnego. Architekci udowodnili w przeciągu ostatnich lat, że okna stałe posiadają wiele zalet, jeśli je umiejętnie wykorzystamy i dopasujemy do projektu.

Moda na wielkoformatowe szklenia nie przemija. Duże, panoramiczne przeszklenia – które pozwalają doświetlić wnętrza, podkreślić nowoczesny charakter budynku, są wykorzystywane w projektach nowoczesnych domów. Okna stałe o dużej powierzchni szklenia optycznie powiększają przestrzeń i pomagają uzyskać efekt otwarcia domu na taras lub ogród.

Okna nieotwierane mogą stanowić doskonałe uzupełnienie okien uchylnych, przykładem może być skrzydło drzwi balkonowych połączone z nieotwieranym oknem, które w całości pozwala wprowadzić do pomieszczenia więcej światła. Coraz częściej widzimy także okna stałe w sypialniach. Ogromne panoramiczne okno nada sypialni niezwykle ciekawego charakteru.

 

Okno nieotwierane w salonie - Aluhaus

Okno nieotwierane w salonie – Aluhaus

Typy okien stałych – jak są zbudowane?

Wyróżniamy kilka podstawowych okien nieotwieranych, które montuje się w obiektach w zależności od planowanego efektu.

Okna szklone w skrzydle: podobnie jak w oknach tradycyjnych, szklenie umieszczone jest w skrzydle. Okno jednak pozbawione jest klamek oraz okuć. Takie okna najczęściej stanowią uzupełnienie okien balkonowych lub tradycyjnych okien jednokwaterowych – uchylnych.

 

Drugim popularnym rodzajem okien stałych są okna szklone w ramie: to właśnie te okna tworzą efekt panoramiczny. Szkło jest umieszczone bezpośrednio w ramie i bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń w domach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat okien panoramicznych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – Co to jest okno panoramiczne i gdzie je zamontować?

Zanim przejdziemy do zalet okien typu FIX, należy poruszyć jedną, bardzo ważną kwestię. Jeśli interesuje nas okno o bardzo dużej powierzchni szklenia, musimy zastosować materiał, który zapewni odpowiednią sztywność konstrukcji. Aluminium spośród wszystkich surowców pozwala tworzyć okna o bardzo dużej powierzchni. Rama wykonana z dobrej jakości aluminium utrzyma pakiet szybowy, który w tego typu konstrukcjach może osiągać wagę nawet kilkuset kilogramów.

Zalety okien nieotwieranych

Czy wiesz, że okna nieotwierane są nawet o 30% tańsze od klasycznych, gdyż do ich produkcji zużywa się mniej materiałów? Niższa cena to nie koniec korzyści, okna nieotwierane nie posiadają elementów, które mają okna tradycyjne (np.: okucia), które naturalnie zużywają się z upływem lat. Brak konieczności konserwacji okuć, regulacji to mniej pracy dla nas.

FIX-y wyróżniają się całkowitą szczelnością oraz dobrą ochroną akustyczną, dzięki temu zdecydowanie możemy podnieść komfort naszych pomieszczeń. Okna typu FIX doskonale sprawdzają się w domach wykorzystujących system rekuperacji. Typowa centrala rekuperacyjna wykorzystywana w domach o powierzchni 150-200 m2 pozwala na filtrowanie do 300-400 m3/h.

Okna nieotwierane są nie tylko popularne w obiektach użyteczności publicznej. Stały się popularne w zabudowie domów jednorodzinnych, coraz częściej spotkamy je w salonach, kuchniach łączonych z jadalnią etc. Pamiętajmy, że okna wielkoformatowe powinny być montowane przez doświadczony zespół, który zapewni odpowiedni transport szkła i ramy na miejsce. Montaż tak ciężkiego szklenia również wymaga odpowiedniego doboru narzędzi i maszyn. Jeśli poszukujesz kompletu stolarki aluminiowej dla swojego domu, zasięgnij rady ekspertów Aluhaus. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy realizacji projektu.

Zobacz systemy okien aluminiowych Aluhaus >>

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ