Duże drzwi tarasowe, okna panoramiczne – w branży budowlanej pojawiło się wiele mitów o oknach wielkogabarytowych, które coraz częściej możemy zobaczyć w realizacjach domów jednorodzinnych. Postanowiliśmy wybrać kilka najczęściej pojawiających się mitów i opowiedzieć – jak jest naprawdę!

Okna wielkogabarytowe nie są dobre dla domów energooszczędnych

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych mitów, który dotyczy niskiej jakości izolacji termicznej w oknach o wielkiej powierzchni szklenia. Wiele osób uważa, że drzwi tarasowe lub wielkopowierzchniowe drzwi HST nie są dobrym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych. Czy tak jest naprawdę?

Nic bardziej mylnego! Należy zaznaczyć, że ściana, okno lub drzwi tarasowe będą mieć inny wpływ na izolację temperatury. Mur możemy ocieplić różnymi sposobami, w przypadku drzwi tarasowych HST lub PSK stosuje się inne rozwiązania. Warto wiedzieć, że okna wielkoformatowe, mogą mieć doskonale zbilansowany parametr przenikania ciepła Uw. Dobrze zaprojektowany pakiet szybowy o niskim współczynniku Ug z ciepłą ramką, będzie skutecznie izolował temperaturę.

W przypadku drzwi aluminiowych Aluhaus Slide stosuje się przekładki termiczne z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym oraz wysokiej klasy system uszczelnień w obszarze jezdnym i na styku skrzydeł. W efekcie dla drzwi o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m z pakietem szybowym Ug=0,5 W/(m²K) parametr przenikania ciepła Uw wynosi od 0,84 W/(m²K)! Jest to doskonały wynik, który wpasowuje się idealnie w bilans energetyczny domu energooszczędnego.

Drzwi tarasowe nie są wystarczająco bezpieczne?

Wiele osób dobierając rozwiązania do swojego domu, kładzie duży nacisk na klasę bezpieczeństwa. Okna wielkogabarytowe z pozoru mogą wydawać się mało bezpiecznym rozwiązaniem. Popularne przekonanie wskazuje, że szybę w takim oknie można łatwo zbić i dostać się do środka. Czy to prawda?

Projektanci stolarki aluminiowej stale znajdują nowe sposoby na poprawę klasy bezpieczeństwa drzwi przesuwnych lub wielkogabarytowych okien. Konieczne było znalezienie kompromisu pomiędzy nieograniczonym widokiem na zewnątrz oraz doświetleniem wnętrza a kwestią zabezpieczenia domu, przed próbami włamania. W efekcie pomimo dużej powierzchni możemy dobrać rozwiązania z wysoką klasą odporności na włamanie RC.

Drzwi przesuwne Slide w klasie RC2 posiadają zabezpieczenia w postaci płytki zabezpieczającej przed rozwierceniem, trzpienie umieszczone po obwodzie oraz możliwość instalacji klamki z kluczykiem. Szklenie wykonane z wysokiej klasy klejonej szyby hartowanej stanowić będzie trudną do sforsowania barierę. Dzięki temu drzwi tarasowe stanowią skuteczne zabezpieczenie przed próbami włamania.

Wielkie i ciężkie okna są uciążliwe w codziennym użytkowaniu

Prawdą jest, że drzwi tarasowe wielosegmentowe lub okna wielkogabarytowe wykonane z aluminium mogą swoją wagą dochodzić do setek kilogramów. Na przykładzie wspomnianego systemu Aluhaus Slide dla wprowadzenia do wnętrza dużej ilości światła stosuje się segmenty o wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m. Waga jednego segmentu może osiągać nawet 400 kg.

Drzwi tarasowe Aluhaus Slide


Czy w takim razie okna przesuwne aluminiowe są uciążliwe w otwieraniu i zamykaniu? Nie!
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej prowadnicy i wydajnych okuć, drzwiami możemy manewrować nawet jedną ręką. Celem posiadania dużych okien wielkogabarytowych nie jest tylko duże szklenie, to przede wszystkim wygoda. W Aluhaus przykładamy wielką wagę do komfortu codziennego użytkowania naszych produktów. Dzięki temu nasi klienci mogą cieszyć się drzwiami tarasowymi lub wielkopowierzchniowymi oknami przez wiele lat.

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu, na którym dzielimy się nowinkami ze świata stolarki aluminiowej.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ