Czy pokój z widokiem na gwiazdy lub biuro otoczone pachnącymi kwiatami to pomysły poza zasięgiem możliwości przeciętnego właściciela domu w Polsce? Ogród zimowy jest odpowiedzią na potrzebę kontaktu z naturą, którą wielu z nas ma w sobie. Zobacz, jak dobrać okna do ogrodu zimowego oraz jakie parametry musi spełniać konstrukcja.
Przytulny pokój pod gwiazdami
Ogród zimowy to konstrukcja z aluminium oraz szkła, która stanowi przedłużenie domu. Może być przeszklonym salonem, domowym ogrodem lub słoneczną jadalnią, mamy pełną dowolność w tym zakresie. Niestety nadal wielu inwestorów nie wie jak zabrać się za przygotowanie ogrodu zimowego oraz parametrów, jakie musi spełniać, aby mieć pozytywny wpływ na bilans energetyczny domu. Zacznijmy od najczęściej zadawanych pytań, które często nasi eksperci słyszą podczas wstępnej rozmowy z klientami.
- Czy potrzebuję zgody na budowę ogrodu zimowego?
Nie. Wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu (oranżerii) nie przekroczy 35 m², a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. Dotyczy to również takich ogrodów zimowych, które zostaną wybudowane na istniejącym tarasie. Więcej szczegółów na temat kwestii prawnych związanych z ogrodem zimowym znajdziesz w naszym obszernym artykule – Czy na ogród zimowy potrzebne jest pozwolenie?
- Czy przez ogród zimowy ciepło będzie uciekać z domu?
Również nie. Prawidłowo zaplanowany i wybudowany, pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Ogród zimowy powiększa także użytkową powierzchnię domu.
Budujemy ogród zimowy dla domu jednorodzinnego
Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu. Na ogród zimowy składa się jednakowo szklany dach oraz szklane ściany osadzone w wytrzymałej ramie. Szyby oraz wypełnienia muszą spełniać odpowiednio wysokie standardy izolacji cieplnej, oraz dobrze pochłaniać dźwięk. Ogród zimowy musi utrzymywać temperaturę wewnątrz przez cały rok. Nie może dochodzić do nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia latem oraz wychładzania zimą. Kluczowy jest dach, gdyż to przez niego wpadać do środka będzie najwięcej światła.
Przy każdej realizacji prowadzonej przez Aluhaus wykonywany jest indywidualny projekt oranżerii. Bazą jest aluminium, gdyż wyróżnia się największą odpornością na czynniki atmosferyczne oraz sztywnością konstrukcji. W ofercie naszej marki znajduje się aż 18 typów konstrukcji ogrodu zimowego, dlatego jesteśmy w stanie dopasować wygląd ogrodu zimowego do każdego domu. Oprócz dachu ogród zimowy posiada ściany oraz wypełnienia (okna oraz drzwi przesuwne), które mogą być wykonane z aluminium lub PVC.
Okna w ogrodzie zimowym to ważny punkt wentylacyjny. Najczęściej stosuje się okna uchylne sterowane mechanicznie lub elektrycznie. Popularnym rozwiązaniem są również nawiewniki higroskopijne. Tak dobrane okna dla ogrodu zimowego zapewnią komfort oraz przepływ świeżego powietrza wewnątrz.
Odpowiednie szklenie w ogrodzie zimowym
Pomieszczenie musi być jasne, wprowadzać dużą ilość światła oraz zatrzymywać ciepło wewnątrz. Dlatego też sugerujemy jasne drzwi zewnętrzne, które się tutaj sprawdzą Szklenie, które procentowo stanowi większą część konstrukcji musi być odpowiednio dobrane. Dach ogrodu zimowego zbudowany jest z szyby zespolonej, której zewnętrzną część stanowi szyba hartowana 6 mm, a szyba wewnętrzna jest szybą laminowaną o budowie 44,2. R. Indywidualnie do każdej realizacji dobiera się rodzaj szklenia tak, aby zapewnić, jak najlepsze parametry przenikania ciepła, energii słonecznej i światła.
Sprawdź, jak powiększyć dom o ogród zimowy – Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku lub zapytaj naszych ekspertów o pomoc. Pomożemy Ci na wszystkich etapach realizacji projektu.
Podobne artykuły