Ogród zimowy pozwala na stworzenie pomieszczenia, które wprowadzi jeszcze więcej światła i ciepła do domu. Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku obwarowana jest pewnymi zależnościami prawnymi. Konieczna jest wizyta w starostwie oraz zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji przed rozpoczęciem prac budowlanych. Poniżej znajdziesz informacje, które pozwolą Ci lepiej zaplanować budowę ogrodu zimowego.

Ogród zimowy – wymagania prawne

Budowa ogrodu zimowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, należy jednak poinformować o niej właściwy organ. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu zimowego (oranżerii) nie przekracza 35m² i na terenie działki ilość parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

W przypadku przekroczenia powierzchni 35m² należy uzyskać stosowne pozwolenie na budowę.

Dokumenty, jakie należy przygotować

Najczęściej budowę ogrodu zimowego, zgłaszamy w starostwie powiatowym. Przed wizytą w urzędzie należy przygotować odpowiednie dokumenty. Przygotuj szkice lub plany ogrodu zimowego, które pozwolą wskazać końcowy kształt konstrukcji. W przypadku korzystania z usług firm profesjonalnie zajmujących się budową ogrodów zimowych, projekt wykonywany na początku realizacji jest wystarczający. W urzędzie należy również przedstawić prawo do dysponowania nieruchomością.

Po złożeniu stosownej dokumentacji należy czekać na odpowiedź starostwa. Standardowo taka odpowiedź jest wydawana w przeciągu 30 dni od zgłoszenia.

Zalety ogrodów zimowych

Jest to nowy trend w budownictwie, który cieszy się coraz większą popularnością. Ogród zimowy w codziennym użytkowaniu jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy używamy oranżerii jako jadalni wypełnionej słońcem lub jako pokój, w którym odpoczywamy. Ilość słońca oraz ciepła wprowadzonego do domu znacznie poprawia samopoczucie domowników, oraz czyni nasz dom otwartym na przestrzeń.

Doskonałym materiałem do budowy ogrodów zimowych jest aluminium, które wyróżnia się sztywnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu całość konstrukcji musi spełniać wysokie standardy izolacji termicznej. Dzięki temu ogród zimowy wprowadza i zatrzymuje ciepło słoneczne wewnątrz domu, przyczyniając się do obniżenia rachunków za prąd w dłuższym horyzoncie czasowym.

Unikalny projekt ogrodu zimowego

Zanim powstanie nasz wymarzony ogród zimowy, niezbędna jest konsultacja z doświadczonym zespołem, który nie tylko przygotuje projekt, ale również kompleksowo doradzi Ci w zakresie doboru odpowiednich systemów i dodatków. Ogród zimowy opiera się na słupach podtrzymujących dach, które wykonane są najczęściej z aluminium lub stali (w przypadku niewielkich konstrukcji można stosować także PVC). W przypadku projektów wykonywanych przez Aluhaus między słupami możesz dobrać odpowiednie systemy z Aluminium, a także z PVC.

Pamiętaj, że zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz ogrodu zimowego jest niezwykle ważne, dlatego na etapie projektowania zwróć szczególną uwagę na wentylację. Do twojej dyspozycji są okna uchylne sterowane elektrycznie lub mechanicznie oraz turbiny wentylacyjne o regulowanym stopniu przepływu powietrza. Warto również zastosować nawiewniki higrosterowane, które uzupełnią układ wentylacyjny.

Zaufaj ekspertom

Dobór firmy realizującej projekt ogrodu zimowego będzie miało bezpośrednie przełożenie na efekt końcowy. Budowa ogrodu zimowego, chociaż z perspektywy prawnej nie jest skomplikowanym procesem, wymaga odpowiedniego zaplanowania i dokładnej realizacji. Zapytaj specjalistów Aluhaus i przygotuj się na budowę wymarzonego ogrodu zimowego.

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Podobne artykuły