Ogrody zimowe w Polsce do niedawna były rzadkim widokiem. Wraz ze wzrostem popytu na domy wolnostojące, inwestorzy zwrócili swój wzrok w kierunku tego ciekawego rozwiązania architektonicznego. Jakie są zalety ogrodów zimowych i jak zabrać się za budowę własnego? Odpowiadamy!
Funkcjonalna przestrzeń w Twoim domu
Ogród zimowy to doskonały sposób na powiększenie przestrzeni domu wolnostojącego i stworzenie unikatowego miejsca, wypełnionego przyjemnym światłem dnia. Ogrody zimowe wykorzystywane są w różnych celach — odpoczynek, rekreacja. Zdarza się także, że w ogrodach zimowych aranżuje się biura domowe, które w czasach popularności pracy zdalnej stały się niezbędnym elementem w codziennym użytkowaniu.
Przez lata wielu inwestorów stroniło od oferowania budowy ogrodów zimowych ze względu na niewystarczającą wiedzę — jak postawić ogród zimowy, aby był nie tylko użyteczny, ale także doskonale izolował temperaturę. Popularyzacja aluminium na rynku (które jest najlepszym surowcem do budowy ogrodów zimowych) sprawiła, że wielu inwestorów podjęło własne próby budowy tego typu konstrukcji. Jak skonstruowany jest ogród zimowy i co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę?
Jak zbudowany jest ogród zimowy?
Budowa ogrodu zimowego (oranżerii) do 35m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak udać się do starostwa powiatowego i złożyć odpowiednie dokumenty. Projekt lub szkic wskazujący na końcowy kształt ogrodu zimowego będzie konieczny. Więcej na temat kwestii prawnych przy budowie ogrodu zimowego znajdziesz w naszym artykule – Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku.
Budowa ogrodu zimowego wymaga konsultacji z profesjonalnym zespołem, który wskaże kolejne etapy prac oraz sposób ,w jaki skonstruowany zostanie ogród zimowy. Podstawą konstrukcji jest aluminiowy dach, charakteryzujący się wysoką jakością, trwałością i estetyką. Dopełnienie stanowią drzwi i szklenia, które mogą być wykonane z PVC lub aluminium, dla zachowania spójności kompozycji.
Na przykładzie realizacji przeprowadzanych przez Aluhaus wyróżnia się aż 18 typów konstrukcji aluminiowych, które stanowią szkielet główny oranżerii. Dobrze zaprojektowany ogród zimowy posiada elementy zapewniający odwodnienie opadów zewnętrznych oraz doskonałą wentylację.
W naszych realizacjach stosujemy kilka systemów wentylacyjnych zapewniających maksymalny komfort użytkownikom ogrodu:
- okna uchylne sterowane mechanicznie lub elektrycznie
- turbiny wentylacyjne o kilkustopniowym poziomie przepływu
- nawiewniki higrosterowane
Zalety ogrodu zimowego
Oprócz nieocenionych walorów wizualnych ogród zimowy skonstruowany jest w taki sposób, aby zapewniał maksimum korzyści przez cały rok. Dzięki zastosowaniu dwukomorowej szyby zespolonej o doskonałych właściwościach termoizolacji ogrody zimowe mogą być bardzo dobrze zoptymalizowane i wpasowane w strukturę domu energooszczędnego.
W naszych realizacjach nie korzystamy ze sztucznie przyciemnianych szyb dających efekt “brudnych firan”. Dach oparty jest o konstrukcję z hartowaną szybą zespoloną o grubości aż 6 mm, którą dodatkowo możemy dopasować pod oczekiwania klienta w kwestii izolacji termicznej lub doprowadzania większej ilości światła do wewnątrz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodach zimowych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy poprowadzą Cię przez wszystkie etapy realizacji projektu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj>
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!