Szeroki wybór drzwi wejściowych dla domu jednorodzinnego nie ułatwia zadania, gdy trzeba zdecydować się na konkretny model. Na tematy wyglądu i wyposażenia drzwi napisano już dziesiątki poradników, jednak kwestie odpowiedniego doboru rozmiaru drzwi mogą przysporzyć problemów. Z tego tekstu dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretne drzwi zewnętrzne dla domu.

Odpowiednia szerokość drzwi zewnętrznych

Zdaniem inżynierów projektujących systemy drzwiowe, minimalna szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić 90 cm. Jest to wymiar podyktowany wygodą użytkownika. Oczywiście nie zawsze zachowanie tej zasady jest możliwe, dlatego producenci w katalogach produktowych wskazują szerokość 80, 90 i 100 cm.

Większa szerokość drzwi przekłada się na większy komfort w codziennym użytkowaniu. Przez drzwi o szerokości 100 cm z łatwością przeniesiesz nawet największe torby z zakupami lub np. kanapę podczas przeprowadzki. Jeśli masz taką możliwość, rozważ wybór drzwi o wymiarze 90 lub 100 cm. Pamiętaj, że wartość 90 cm odnosi się do szerokości skrzydła. Dla zamontowania takich drzwi potrzebny jest odpowiednio szeroki otwór, w który wstawiana jest ościeżnica. Taki otwór powinien być o 12-15 cm szerszy.

Nie warto również nadmiernie przesadzać z szerokością drzwi i przekraczać granicę 100 cm. Chociaż większość producentów umożliwia wykonanie drzwi na wymiar, to w praktyce wykraczanie poza próg 100 cm powoduje szybsze zużywanie się zawiasów, klamek i zamków w drzwiach.

Jak wysokie powinny być drzwi zewnętrzne do domu?

W przypadku wysokości drzwi zewnętrznych domu warto kierować się zasadą minimalnej wysokości 200 cm. Jest to optymalna wartość, która pozwoli nawet bardzo wysokiej osobie przejść przez drzwi bez konieczności pochylania się.

Taka wysokość pozwoli nam również z łatwością wnieść do mieszkania większe elementy lub meble. Otwór pod montaż drzwi powinien być wyższy niż skrzydło drzwiowe o 6-7 cm. Pozwoli to prawidłowo zamontować ościeże.

 

Czy warto inwestować w drzwi o grubszym skrzydle?

Zdaniem ekspertów Aluhaus im grubsze drzwi, tym lepsze parametry techniczne osiągają. Pomiędzy drzwiami o grubości 70 mm a 90 mm można zauważyć znaczną różnicę w parametrach izolacji termicznej i akustycznej. Grubsze skrzydło pozwala na wprowadzenie większej ilości materiału izolacyjnego.

Przykładowy model Tenvis  z aktualnej oferty Aluhaus przy zabudowie 90 mm i wymiarach 1200 x 2250 mm osiąga wartość izolacji termicznej na poziomie od 0,69 [W/m²K]. 

W perspektywie lat taki poziom izolacji przełoży się na poważne oszczędności w naszym domowym budżecie.