Zastosowanie okna narożnego to ciekawy sposób na aranżację kuchni, gabinetu lub wprowadzenie większej ilości światła dziennego do salonu. Ze względu na skomplikowaną budowę oraz trudniejszy proces montażu, należy uwzględnić kilka kwestii, zanim zamówimy okna narożne do naszego domu. Omówmy więc wady i zalety tego rozwiązania i odpowiedzmy na najważniejsze pytanie – kiedy warto je stosować?

Okna narożne – jeden z najciekawszych efektów wizualnych

Moda na wielkie przeszklenia nie przemija. Stosowanie okien narożnych jest sposobem na przełamanie utartych schematów i dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów możemy uzyskać bardzo ciekawą kompozycję, która podkreślać będzie nie tylko wnętrze, ale także będzie współgrać z zewnętrznymi elementami elewacji. Zastosowanie okien narożnych jest również najlepszym sposobem na wprowadzenie dużej ilości światła do pomieszczeń, które zazwyczaj były pomijane przez architektów – mowa w tym miejscu o kuchni oraz domowym gabinecie.

Ze względu na swoją nietypową budowę okna narożne możemy zaprojektować na kilka sposobów. Należy jednak zaznaczyć, że rozwiązania narożne wyróżniają się wyższą ceną, ze względu na trudniejszy proces produkcji i finalnego montażu. Okna narożne muszą być uwzględnione już na etapie przygotowania projektu budynku, ponieważ wielokrotnie będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia stropu lub przygotowania nadproża. Dodatki jak np.: rolety powinny być dobrane do naszej konkretnej realizacji. Standardowe osłony okienne oferowane przez producentów mogą nie dotyczyć realizacji narożnych. Dlatego warto skonsultować tę kwestię już na etapie składania zamówienia w salonie.

Aluminiowe okna narożne - Aluhaus

Aluminiowe okna narożne – Aluhaus

Rodzaje okien narożnych

Należy wyróżnić dwa rodzaje okien narożnych. Okna z łącznikiem narożnym (tzw. słupkiem) oraz bez niego (sytuacja, w której pakiety szybowe łączą się ze sobą). Okna mogą być również podzielone na stałe i otwierane. Duże okna tarasowe uwzględniamy w osobnej kategorii, ponieważ zasada ich działania różni się od okien o standardowych wymiarach.

Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego powinny być wykonane okna, nie odgrywa tak znaczącej roli w przypadku funkcjonalności okien. Wybór PVC, drewna lub aluminium będzie mieć natomiast znaczenie w przypadku pielęgnacji i konserwacji (okna drewniane wymagają największej pielęgnacji). Wybrany materiał, z którego wykonane jest okno, będzie również warunkował jego maksymalny wymiar. Aluminium jako najtrwalszy surowiec pozwoli stworzyć okna o największej powierzchni szklenia.

narożne okna balkonowe - Aluhaus Miru Standard

Narożne okna balkonowe – Aluhaus Miru Standard

Aluminium pozwala na klejenie szyb w narożu, gdzie w odróżnieniu od PVC i drewna konieczne jest wylanie słupka betonowego. Co to oznacza? Dla pełnego efektu okna narożnego stosujemy materiał najtrwalszy, opcja ze słupem betonowym jest rozwiązaniem prostszym, może nie tak efektownym, ale plusem z pewnością będzie niższa cena. Funkcjonalność okien będzie korelować z parametrami technicznymi. Zazwyczaj okna nieotwierane osiągają lepsze parametry izolacji, ponieważ mniej jest punktów styku, przez które ciepło może uciekać na zewnątrz. Dla okien w kuchni lub biurze rekomendujemy zestawienie, w którym jedno okno jest otwierane, natomiast drugie to okno typu fix z szybą stałą, zespoloną. Dzięki temu osiągniemy dobry balans pomiędzy wydajnością i funkcjonalnością.

Efekt otwartego domu – okna narożne HST z aluminium

Dzięki wytrzymałości, jaką na rynek stolarki wniosło aluminium, możliwa jest produkcja bardzo dużych okien łączonych w narożu domu. Warto wiedzieć, że 1m2 szkła o grubości 1 mm waży aż 2,5 kg. Ze względu na swoją wysoką wagę okna/drzwi narożne HST muszą być osadzone w solidnej ramie – jeden segment może ważyć nawet 400kg! W ofercie Aluhaus znajdziemy realizacje stałe, w których szyby klejone są w narożu lub realizacje bazujące na rozsuwających się drzwiach tarasowych, tworzących ogromne światło przejścia i efekt panoramicznej ściany. To doskonały wybór, gdy dom otacza obszerny ogród lub znajduje się w malowniczej okolicy.

Jeśli zainteresował Cię temat okien narożnych stosowanych w domach jednorodzinnych, zasięgnij opinii ekspertów Aluhaus i sprawdź jak tego typu okna, mogłyby funkcjonować w Twoim domu. Chociaż okna narożne są rozwiązaniem zdecydowanie plasującym się w kategorii premium. Coraz więcej inwestorów wykorzystuje je, aby wyróżnić swoje domy na tle innych.