Drzwi domu są jego wizytówką i mówią wiele o domownikach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych? W tym artykule przygotowaliśmy kilka informacji, które pokażą Ci, jak wiele możliwości personalizacji drzwi jest dostępnych na rynku.

Drzwi wizytówką domu

Materiał, z jakiego wykonane zostaną drzwi wejściowe, bardzo wiele mówi o ich późniejszej funkcjonalności. Obecnie na rynku najbardziej popularne są drzwi wykonane z PVC, drewna, aluminium i stali. Rodzaj materiału będzie miał swoje odzwierciedlenie w cenie oraz jakości wykonania. Drzwi z aluminium oraz drewna, chociaż są droższe od PVC posiadają znacznie lepsze parametry dotyczące termiki, oraz bezpieczeństwa. Jaka jest charakterystyka poszczególnych materiałów?

Drewno

Ościeże zbudowane jest najczęściej z klejonki drewnianej. Skrzydło pokrywane jest płytą wiórową, HDF lub sklejką. Fornir na powierzchni to najczęściej mahoń, sosna lub dąb. Drzwi drewniane wyglądają pięknie i oferują bardzo dobre parametry techniczne. Wartość współczynnika przenikania ciepła Uw może wynosić nawet 0,7 W/(m2.K). Drzwi wykonane z drewna będą wymagać dodatkowej konserwacji, aby zachować piękno wykorzystanego materiału. Należy drzwi drewniane montować od strony zacienionej domu lub zapewnić drzwiom odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem. Drewno bardzo źle znosi działanie promieni słonecznych.

PVC

Tańszy materiał od drewna, jednak oferujący bardzo duże możliwości. Chociaż właściwości termiczne PVC są znacznie gorsze od drewna i aluminium to są na rynku modele, które w połączeniu z ciepłym montażem oferują optymalną wartość parametru Uw. Drzwi PVC dostępne są w wielu wariantach i bardzo łatwo dopasujemy je do okien, rolet zewnętrznych lub dachu. Dzięki temu wszystkie elementy elewacji budynku będą tworzyć spójną całość. Drzwi z PVC nie wymagają zbyt wielu prac konserwacyjnych, ich wadą jest natomiast duża podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Stal

Materiał, który kojarzy się nam z zastosowaniem industrialnym. Drzwi wykonane ze stali, chociaż są  bardzo odporne na próby włamania oraz uszkodzenia mechaniczne, nie oferują dobrych parametrów izolacji termicznej. W przypadku domów wolnostojących bardzo rzadko stosuje się tego typu drzwi.

Aluminium

Drzwi z aluminium są najbardziej przyjazne środowisku, gdyż jako surowiec – aluminium można poddać w 100% procesowi recyklingu. Drzwi aluminiowe są coraz częściej wybierane w budownictwie domów energooszczędnych i pasywnych, ponieważ mogą zaoferować bardzo dobrą termikę, która w parze idzie z funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem.

 Optymalne wymiary drzwi wejściowych

Wygoda w codziennym korzystaniu z drzwi wejściowych gra kluczową rolę. Dlatego należy odpowiednio dobrać wymiary ościeży oraz skrzydła. W przypadku drzwi aluminiowych Aluhaus maksymalny wymiar drzwi (seria Elite) wynosi 1200×2250 mm. Tak duża konstrukcja jest możliwa dzięki dużej sztywności, jaka wyróżnia aluminium. W przypadku drzwi z naświetleniem bocznym samo naświetlenie nie powinno być szersze niż 40 cm, licząc od szerokości drzwi.

Ważnym wymiarem podczas wyboru odpowiednich drzwi zewnętrznych jest światło przejścia. Zdaniem ekspertów Aluhaus drzwi o świetle przejścia 90 cm sprawdzą się najlepiej w codziennym użytkowaniu. Przez drzwi o tak szerokim otworze przeprowadzimy wózek dziecięcy lub inwalidzki i z łatwością wniesiemy zakupy.

Bogaty pakiet dodatków

Kupując nowe drzwi do naszego wymarzonego domu, chcemy, aby nie tylko wyglądały odpowiednio, ale również posiadały szereg funkcjonalności, które podniosą komfort codziennego użytkowania. Drzwi możemy zdobić nie tylko klamką lub pochwytem. Do naszej dyspozycji producenci oddają wiele akcesoriów takich jak wkładki szklane, frezy, ozdobniki z plastiku lub ocynkowanego metalu, a także akcesoria podnoszące bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę na jakość wykonania poszczególnych dodatków. Elementy klejone do skrzydła mogą z czasem ulegać wypaczeniu, dlatego najlepiej sprawdzają się dodatki umiejscowione w specjalnie przygotowanych otworach w skrzydle. W przypadku drzwi Elite oraz Tenvis z oferty Aluhaus wszystkie elementy zdobiące drzwi wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki umieszczeniu elementów we frezach o grubości 3 mm wszystkie dodatki licują z powierzchnią skrzydła, tworząc idealnie gładką taflę. Dzięki temu nie powstają miejsca, w których gromadzi się brud lub wilgoć a całe drzwi łatwo utrzymać w czystości.

   

Drzwi wejściowe – zanim kupisz

Pamiętaj, że drzwi wejściowe muszą nie tylko ładnie się prezentować. Zwróć uwagę na szczelność, izolację termiczną oraz klasę bezpieczeństwa. Pamiętaj, że każdy rodzaj materiału z jakiego wykonuje się drzwi wejściowe ma swoje zalety i ograniczenia. Przemyśl dobrze wymiar i zachowaj zasadę 90 cm światła przejścia drzwi. Ułatwo Ci to wiele codziennych sytuacji jak wnoszenie zakupów.