Każdy marzy o własnym kącie do życia. Dom parterowy jest ciekawą opcją, którą możemy zbudować, nawet gdy działka jest bardzo wąska. Dla zapewnienia odpowiedniej jakości izolacji termicznej musimy dobrać odpowiednią stolarkę w postaci drzwi zewnętrznych. Sprawdźmy, jaki system będzie odpowiedni!

Nowoczesny i wygodny parterowy dom energooszczędny

Domy parterowe to bardzo modne rozwiązanie szczególnie w przypadku wąskich działek do 20 m szerokości. Przy odpowiednim zaprojektowaniu bryły budynku oraz doborze odpowiednich materiałów izolacyjnych, możemy zbudować energooszczędny dom o niskich kosztach eksploatacji.

Bardzo ważnym elementem, mającym wpływ na bilans energetyczny domu jest odpowiednia bryła. Budowa domu na planie prostokąta z dachem dwuspadowym pozwoli równomiernie rozłożyć temperaturę wewnątrz. W nowoczesnych domach doskonale sprawdzają się duże przeszklenia np:

  • naświetlenia boczne przy drzwiach frontowych
  • duże przeszklenia drzwi tarasowych
  • duże okna osadzone na sztywnym, aluminiowym profilu

Doprowadzając dużą ilość światła słonecznego, możemy powiększyć optycznie wnętrze oraz skutecznie je ogrzać. Przy odpowiedniej jakości izolacji drzwi zewnętrznych oraz stolarki okiennej, zatrzymamy temperaturę wewnątrz, co w dłuższym horyzoncie czasowym pomoże nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.

Drzwi wejściowe aluminiowe

Drzwi wejściowe aluminiowe – Fot. Domega

Dobieramy odpowiednie drzwi zewnętrzne dla domu parterowego

Dobre drzwi zewnętrzne dla domu parterowego muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej, która w specyfikacji każdego systemu drzwiowego oznaczona jest wskaźnikiem Ud. Im jego wartość jest niższa, tym drzwi skuteczniej izolują ciepło. Na jakość izolacji termicznej ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. W przypadku systemów drzwiowych takich jak Aluhaus Elite oraz Tenvis istotną rolę odgrywają nakładki aluminiowe, oraz grubość samego skrzydła. W grubszym skrzydle możemy umieścić więcej materiału izolującego.

System Aluhaus Elite, będący sztandarowym rozwiązaniem naszej marki przy odpowiedniej konfiguracji może osiągać wartość Ud od 0,69 [W/m²K], co czyni system Elite doskonałym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych.

Drzwi Elite Aluhaus

Drugim czynnikiem mającym wpływ na jakość izolacji termicznej jest rodzaj zastosowanego montażu. Jeśli drzwi wejściowe do domu parterowego nie będą prawidłowo zabezpieczone przed napływającą wilgocią z zewnątrz, nawet najbardziej zaawansowany system nie będzie wydajny. Dlatego przy wyborze odpowiednich drzwi dla naszego domu warto omówić montaż już podczas wizyty w salonie. Doświadczony zespół od sprawdzonego producenta da nam pewność, że drzwi będą zamontowane z uwzględnieniem dodatkowych zabezpieczeń. Wielu monterów popełnia błąd i nie umieszcza ciepłej podwaliny pod progiem drzwi, który jest miejscem, gdzie najczęściej tworzą się mostki termiczne. Doświadczony zespół nie popełni takiej pomyłki.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak drzwi aluminiowe Aluhaus mogą prezentować się w Twoim domu, skorzystaj z naszego konfiguratora drzwi!

Naświetlenie boczne – powiększamy wejście w domu parterowym

W domu parterowym wejście odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Chcemy jak najbardziej powiększyć optycznie bryłę naszego domu. Wykorzystanie dachu dwuspadowego to jedno rozwiązanie. Możemy również postawić na naświetlenia boczne, które stosuje się w systemach aluminiowych. Światło przejścia drzwi to minimum 90 cm. Naświetlenia boczne możemy zaprojektować już od 40 cm.

W przypadku rozwiązań Aluhaus, dajemy naszym klientom możliwość zainstalowania naświetleń bocznych oraz górnych, które wyposażone są w odpowiedni pakiet szybowy. Dzięki temu do naszego wnętrza wprowadzamy olbrzymią ilość światła dziennego. Dobrze dobrane szklenie sprawia, że nie musimy rezygnować z wysokiej jakości izolacji termicznej. W efekcie wejście do naszego domu zyskuje unikatowy charakter i sprawia wrażenie bardziej przestronnego.

Otwieramy salon na ogród, czyli jakie drzwi tarasowe warto wybrać?

Nowoczesne systemy drzwi tarasowych łatwo dopasować do każdej bryły budynku. Jest to najlepszy sposób na połączenie funkcjonalności i dużych przeszkleń. Dlatego w Aluhaus oferujemy wiele systemów HST, które można skonfigurować względem naszych potrzeb. Tarasowe drzwi przesuwne charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, ale przede wszystkim dodatkowym bezpieczeństwem. Na przykładzie systemu Aluhaus Slide, odpowiednio zaprojektowane prowadnice zapewniają łatwość otwierania i zamykania przy użyciu minimalnej siły.

Drzwi tarasowe w salonie, to przepiękne otwarcie na ogród. Wytrzymałe i smukłe profile umożliwiają budowę niskoprogowych drzwi o wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m. Jeden system przesuwny może składać się nawet z czterech segmentów, w efekcie możemy na odpowiednie wyjście na taras przeznaczyć nawet całą ścianę budynku.

Oczywiście drzwi tarasowe o takiej powierzchni, nie oznaczają spadku jakości izolacji. Dla drzwi tarasowych MB-77HS HI o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m, ze szkłem Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Chromatech Ultra wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw wynosi od 0,84 W/(m²K)!

Jak widzisz, stolarka aluminiowa to doskonałe rozwiązanie dla domów parterowych. Odpowiednio zaprojektowane drzwi zewnętrzne oraz tarasowe, będą tworzyć unikatową kompozycję z pozostałymi elementami elewacji. Dzięki plastyczności materiału, jakim jest aluminium, sprostamy nawet najbardziej wymagającym wizjom architektonicznym!

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi przy użyciu konfiguratora drzwi >>

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ