Okna grafitowe obok koloru antracytu są jednym z popularniejszych wyborów dla okien i drzwi tarasowych. Już dawno zostawiliśmy za sobą czasy, w których okna są białe i przyozdobione koronkową firanką. Obecnie okna, drzwi zewnętrzne, a nawet dach same w sobie są ozdobą. Dlatego sięgamy po kolory, które będą się wyróżniać i podkreślać bryłę budynku. Dowiedz się, dlaczego warto zainteresować się oknami grafitowymi i co wniosą do Twojego wnętrza.

Szarość, która się wyróżnia

Kolor grafitowy w palecie kolorów RAL znajduje się pod numerem 7016. Obok okien w kolorze antracytu, o których pisaliśmy niedawno, to właśnie grafit zyskuje znaczną popularność wśród deweloperów oraz inwestorów prywatnych. Dlaczego, można zapytać? Szarość nie jest krzykliwa, nie wyróżnia się z daleka jak bardziej jaskrawe kolory. W tym miejscu kryje się największa zaleta szarych odcieni — chociaż nie są krzykliwe, subtelnie podkreślają kształty. Nawet we wnętrzach na tle białych ścian, szara rama okien pięknie uwydatni kształt pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę, że deweloperzy obecnie rzadko stosują okna w kolorze białym, ponieważ nie pasują one do pozostałych elementów budynku jak dach (który często jest wykonany w szarym lub czarnym odcieniu) oraz elementów dekoracyjnych na elewacji (kostka dekoracyjna, tynk strukturalny etc.)

 

Szare ona z aluminium czy plastiku?

Wybór koloru okien to ważna decyzja, jednak równie istotny jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane. Kolor na okna nanosi się w przypadku okien plastikowych za pomocą specjalnej kolorowej okleiny, natomiast dla okien aluminiowych stosuje się farbę. Do wyboru mamy błyszczący odcień grafitu lub matowy, który warto dobrać w uwzględnieniu sposobu, w jaki wykonany jest dach.

Co do wyboru materiału, z jakiego wykonane są okna, zarówno aluminium, jak i PVC mają swoje zalety. Okna plastikowe wyróżniają się w ofercie producentów jako stosunkowo najtańsza opcja, po którą sięga wielu inwestorów. Wybierając odpowiedni model, możemy zagwarantować sobie bardzo dobrą jakość izolacji termicznej i akustycznej. Jest to częsty wybór w przypadku projektów, które wymagają niedużych okien.

Aluminium jako materiał znacznie trwalszy sprawdza się znacznie lepiej w przypadku dużych przeszkleń. Okna w zabudowie 75 mm lub 90 mm o dużych wymiarach, wymagać będą sztywniejszej konstrukcji. Zwłaszcza w pakietach trzyszybowych. Chociaż będzie to miało odzwierciedlenie w cenie jakość izolacji, szczelność oraz wytrzymałość konstrukcji znacznie przewyższy wszystkie inne materiały dostępne na rynku.

 

 

Ma to szczególne znaczenie w przypadku okien balkonowych oraz drzwi tarasowych. Na przykładzie okien Aluhaus 90 maksymalna szerokość skrzydła może wynosić aż 1700 mm przy zachowaniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości 2800 mm! Przy tak dużym oknie (np.stanowiącym wyjście na balkon) szklenie może przekraczać wagę 100 kg. Pod naporem takiego ciężaru ugnie się każda rama wykonana z PVC lub drewna, nawet jeśli ją dodatkowo wzmocnimy od wewnątrz. Jeśli jednak cenimy sobie naturalne światło i podoba nam się styl bazujący na dużych przeszkleniach – okna grafitowe z aluminium będą ważną opcją, jaką należy rozważyć.

 

Przemyślana decyzja

Dobór odpowiednich okien przy dzisiejszej mnogości ofert na rynku potrafi zająć sporo czasu. W tym wypadku pośpiech zdecydowanie będzie złym doradcą. Zanim wybierzesz odpowiednie okna dla swojego domu, zastanów się jaki wpływ mają mieć okna na odbiór wnętrza. W kwestii kolorów okna w odcieniach szarych lub całkowicie czarne są znacznie ciekawszą alternatywą dla klasycznej bieli.

Okna grafitowe (antracytowe) nadają elegancji i charakteru wnętrzu, które nie potrzebuje dodatkowych ozdobników. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze stolarki dla swojego projektu, zapytaj o radę specjalistów Aluhaus. Zapraszamy również do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.