Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który coraz częściej stosowany jest w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Istnieje szereg wskazań dla domów z rekuperacją w zakresie doboru stolarki okiennej. Sprawdźmy jakie okna do domu z rekuperacją wybrać?

Czy warto stosować tzw. fiksy, czyli okna nieotwierane?

Na wielu blogach oraz artykułach możemy przeczytać o zaletach zastosowania okien nieotwieranych tzw. fiksów w domach z systemem wentylacji mechanicznej. Prostsza budowa, brak okuć i węższe ramy sprawiają, że okna nieotwierane są szczelniejsze i często tańsze od klasycznych okien, które możemy otworzyć lub uchylić. Wnikliwe badania przeprowadzone przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt wykazały, że zastosowanie wyłącznie okien nieotwieranych w całym obiekcie będzie niosło za sobą szereg negatywnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach może okazać się nawet niebezpieczne.

Negatywne konsekwencje okien nieotwieranych

Najważniejszym argumentem jest brak możliwości intensywnego wywietrzenia pomieszczeń. Chociaż w domach z rekuperacją cały czas dochodzi do wymiany świeżego powietrza, są okresy (gorące lato), kiedy przyda nam się opcja szybkiego wywietrzenia. Zwyczajne wywołanie przeciągu powoduje szybszą wymianę świeżego powietrza niż standardowa stacja rekuperacji o wydajności 400 m3/h.

Dom z oknami, których nie można otworzyć może okazać się również pułapką w przypadku pożaru – okno tego typu nie może być wyjściem awaryjnym. W przypadku pomieszczeń połączonych z ogrodem, otwarcie okien w pogodny dzień jest po prostu przyjemne. Okna otwierane są również łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, szczególnie w przypadku okien na piętrze.

 

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Okna MIRU Hidden – Aluhaus

Jakie okna do domu z rekuperacją?

W domu wyposażonym w system wentylacji mechanicznej nie powinniśmy stosować okien z systemem mikrowentylacji lub innych form rozszczelnienia, takie jak nawiewniki okienne. Zarówno okna, jak i drzwi powinny być maksymalnie szczelne. Dobierając, okna zwróćmy uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła Uw, ale również na parametr wodoszczelności i przepuszczalności powietrza.

Na przykładzie okien Miru Standard z nowatorskiej linii MIRU 3 dla okna referencyjnego uchylno-rozwiernego o wymiarach 1,23 x 1,48 osiągana jest czwarta klasa przepuszczalności powietrza zgodna z normą EN 12207

Okna aluminiowe MIRU Hidden - ALuhaus

Okna aluminiowe MIRU Hidden – Aluhaus

Okna dla domu z rekuperacją muszą być również szczelne na linii łączenia okna z murem. Dlatego wskazany jest ciepły montaż warstwowy z wykorzystaniem taśm izolacyjnym. Dla uzyskania najlepszego efektu możemy zastosować montaż okna w warstwie ocieplenia. Oznacza to, że w praktyce rama okna wysunięta jest przed mur, na którym łączy się z warstwą ocieplającą budynek. Dzięki temu zniwelowane są mostki termiczne najczęściej powstające na łączeniu z parapetem oraz wokół ramy.

Jeśli poszukujesz najlepszego rozwiązania dla swojego domu lub projektu budowlanego, zasięgnij rady specjalistów Aluhaus. Pomożemy Ci dobrać komplet stolarki oraz przeprowadzimy przez wszystkie etapy realizacji inwestycji.

Więcej informacji o oknach Aluhaus znajdziesz tutaj>>