Wybór odpowiedniej stolarki to połowa sukcesu. To, jak zostanie zamontowane okno lub drzwi będzie miało realne przełożenie na parametry izolacji termicznej i akustycznej, jakie możemy uzyskać. Dowiedz się, jakie rodzaje montażu okien oraz drzwi zewnętrznych najlepiej sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym, oraz pasywnym.

Typowe sposoby montażu okien

Przez lata okna i drzwi montowane poprzez przykręcenie ościeżnicy do muru za pomocą kotew, śrub lub dybli i uszczelnieniu połączenia za pomocą pianki poliuretanowej. Chociaż wielu wykonawców powie, że jest to sposób – „zgodny ze sztuką” nie pozwala na uzyskanie najlepszej izolacji temperatury przez okna. Jest to szczególnie niepraktyczne, gdy weźmiemy pod uwagę cenę i technologiczną jakość nowoczesnych okien.

Każde przerwanie ciągłości ściany, a więc również wstawienie w nią okna lub drzwi, naraża przegrodę na pogorszenie parametrów cieplnych. Połączenie wokół ramy okna lub drzwi jest więc najbardziej wymagającym rodzajem połączenia. Nawet najwyższej jakości, wykonane zgodnie z nowoczesną technologią okno, nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie zamontowane w sposób nieprawidłowy. Jest to marnotrawstwo zainwestowanych pieniędzy, skazujemy się również na wyższe rachunki za ogrzewanie.

W zależności od tego, jak zbudowane są nasze ściany oraz jakiego rodzaju okna wybieramy (drewno, PVC, aluminium), sposób montażu będzie się różnił. Sprawdźmy, jakie mamy opcje.

Okna pionowe – montaż względem muru

Sposób połączenia ramy okna z murem będzie zależny zarówno od tego z jakiego materiału wykonano okno oraz jak zbudowany jest mur naszego domu. Istotnym elementem jest umieszczenie ramy okna pionowego względem grubości ściany. Wyróżnia się kilka podstawowych konfiguracji.

  • ściany jednowarstwowe – okna i drzwi wstawia się w połowie grubości muru
  • ściany dwu- i trójwarstwowe – najbardziej wydajny jest montaż w warstwie ocieplenia (możliwy za pomocą konsol okiennych)

Odpowiednie umiejscowienie w przestrzeni wokół okiennej oraz wokół drzwiowej pozwoli nam zoptymalizować straty ciepła i zapewnić prawidłową izolację. Gdy okno lub drzwi będą już prawidłowo umiejscowione, należy zadbać o prawidłową izolację łączenia. W kwestii łączenia ramy z murem istotny jest dobór środka mocowania mechanicznego (kotwy, śruby, dyble). Każdy producent stolarki wskazuje na środki mocowania mechanicznego, które najlepiej pozwolą rozłożyć siły, które stale będą oddziaływać na okno lub drzwi zewnętrzne.

Siły, które oddziałują na stolarkę:

  • jej ciężar – siła przenoszona jest na konstrukcję budynku poprzez odpowiednie podparcie okna
  • Parcie i ssanie wiatru – te siły przenoszone są na konstrukcję budynku poprzez zamocowania rozmieszczone na całym obwodzie okna lub drzwi
  • Siłą operacyjna – to jak pracuje okno podczas otwierania i zamykania

montaż okien

 

Jak prawidłowo zaizolować łączenie okna/drzwi z murem

Po osadzeniu okna lub drzwi w otworze przychodzi czas na zaizolowanie za pomocą pianki poliuretanowej. Zadaniem pianki jest uszczelnienie łączenia. Nie jest nim rozkładanie sił oddziałujących na okno.

Wielu montażystów pod pojęciem montażu tradycyjnego rozumie właśnie osadzenie okien za pomocą łączenia mechanicznego i dopełnienie całości odpowiednią ilością pianki. W myśl budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego jest to montaż daleki od ideału i nie jest zgodny z obecnymi wytycznymi Instytutu Technologii Budowlanej ITB.

Prawidłowy montaż obejmuje:

  • montaż mechaniczny stolarki
  • uszczelnienie łączenia pianką
  • zaizolowanie łączenia

Według wytycznych ITB każdy montaż powinien zawierać w sobie końcowe zaizolowanie łączenia.

Ciepły montaż – kiedy się go stosuje?

Montaż warstwowy obecnie oferuje najlepszy zwrot z inwestycji i w przypadku nowoczesnych okien energooszczędnych jak Aluhaus 90 oraz MIRU STANDARD stanowi uzupełnienie całości. Dzięki prawidłowemu zabezpieczeniu okien od strony zewnętrznej i wewnętrznej oraz umieszczeniu dodatkowej warstwy izolacyjnej na styku okna z murem możemy osiągnąć najkorzystniejszy współczynnik przenikania ciepła Uw.

W przypadku stolarki okiennej popularnym rozwiązaniem są ciepłe parapety, które przygotowuje się z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Ciepłe parapety nie tylko pozwalają rozłożyć część ciężaru okna. Są także doskonałym uszczelnieniem.

W przypadku drzwi zewnętrznych z aluminium, kluczowym elementem jest zastosowanie ciepłej podwaliny z izomuru pod progiem, czyli w miejscu, w którym najczęściej powstają przewiewy oraz mostki termiczne. Podwalina, której wysokość powinna wynosić co najmniej 10 cm, dodatkowo uszczelniona jest pianką. Ciepły próg będzie mieć ogromny wpływ na izolację termiczną drzwi zewnętrznych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze stolarki aluminiowej, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Przeczytaj również pozostałe artykuły na naszym blogu, w których dzielimy się poradami na temat doboru i możliwości stolarki aluminiowej.