Stodoły to coraz silniejszy trend w nowoczesnym budownictwie. Głównym założeniem tego typu konstrukcji jest wpasowanie się w główne wytyczne stylu skandynawskiego, w którym króluje prostota, duże przeszklenia oraz nastawienie na funkcjonalność. Sprawdźmy, jakie okna dla domu typu stodoła sprawdzą się najlepiej.

Liczą się okna i światło

Fenomen domów typu stodoła wziął się z połączenia designu domów spotykanych na wsi z funkcjonalnością obiektów miejskich. Obecnie stodoły stanowią doskonałe połączenie designu i funkcjonalności, dzięki czemu inwestorzy budują nowe konstrukcje zarówno na wsi, jak i na przedmieściach dużych miast. Dla takiego domu warto nabyć działkę o dużej powierzchni, żeby w pełni cieszyć się otwartą przestrzenią.

Głównym założeniem domu typu stodoła jest duża ilość światła w jego wnętrzu. Pomieszczenia zazwyczaj są bardzo duże i zawężamy ich ilość do minimum. Kluczowym elementem jest brak barier. W praktyce dom typu stodoła we wnętrzu nie różni się zbytnio od loftu. Salon łączony jest z kuchnią, wielokrotnie także sypialnia pozbawiona jest ścian działowych. Stodoły można wykorzystywać jako domy mieszkalne lub jako atrakcyjny dom letni, szczególnie gdy umiejscowiony jest w zielonej scenerii.

Chcąc doprowadzić do wnętrza dużą ilość światła, wykorzystuje się okna wielkoformatowe oraz nieotwierane okna panoramiczne, które doskonale sprawdzają się w kwestii izolacji termicznej oraz akustycznej, jednocześnie rozświetlając wnętrze.

Jakie okna wybrać do domu typu stodoła?

Jest kilka elementów stolarki, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest sztywność konstrukcji. Aluminium spośród popularnych surowców pozwala na realizacje konstrukcji o bardzo dużej powierzchni szklenia, którego waga może wynosić nawet do 300 kg na segment. Doskonałym przykładem są systemy drzwi tarasowych Aluhaus Slide Slim o smukłych profilach. Wysokości konstrukcji może wynosić nawet do 2900 mm i szerokości skrzydła do 3000 mm w zabudowie z niskim progiem i słupkiem szerokim na 42 mm.

 

Drzwi tarasowe Aluhaus Slide Slim

 

Drugim ciekawym rozwiązaniem dla domów typu stodoła jest system drzwi tarasowych z aluminium Aluhaus Fold, którego drzwi harmonijkowe dają dużą swobodę użytkownikom. Jednym ruchem ręki możemy niemal całkowicie zniwelować barierę ściany i otworzyć nasz dom na ogród. System ten stanowi doskonałe uzupełnienie salonu łączonego z kuchnią.

Aluhaus Fold drzwi tarasowe

Aluhaus Fold – drzwi tarasowe

Design i energooszczędność

Domy – stodoły wymagają bardzo wydajnego systemu ogrzewania oraz dobrze dopasowanych rozwiązań z zakresu termoizolacji. Pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie powierzchniowe podczerwienią, systemy rekuperacji. Te i wiele innych rozwiązań energooszczędnych musi iść w parze z odpowiednimi parametrami izolacji termicznej stolarki, zwłaszcza gdy niemal zawsze w przypadku stodół stosuje się drzwi tarasowe.

Na jakość izolacji termicznej drzwi tarasowych przesuwnych z aluminium ma wpływ kilka czynników.

  • Zastosowany pakiet szybowy (wraz z dodatkowym uszczelnieniem).
  • Sposób montażu i prawidłowe zaizolowanie drzwi przesuwnych. Zwłaszcza od podłogi.
  • Rodzaj ramy i izolacji w jej wnętrzu.

Na przykładzie wspomnianego systemu Aluhaus Slide Slim możemy uzyskać doskonałą jakość izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła dla systemu referencyjnego może wynosić nawet Ud od 0,96 W/(m²K) przy założeniu, że wymiary konstrukcji to 4,3×2,7 m, z pakietem szybowym Ug=0,6 W/(m²K) i ciepłą ramką Warmatec.

Energooszczędność to jedna strona medalu, równie ważny jest design. Okna aluminiowe możemy zaaranżować do każdej konstrukcji, w tym do domu typu stodoła. Oczywiście nie musimy wybierać spośród oklein drewnopodobnych. Doskonałym sposobem na wyróżnienie domu będzie dobór ciemnych ram z charakterystyczną strukturą. Przeczytaj nasz poradnik na temat najpopularniejszych kolorów stolarki na rok 2022 i przekonaj się sam.

 

okna aluminiowe w domu drewnianym - Aluhaus

 

Jak widzisz, domy typu stodoła mają szerokie zastosowanie i nie dziwi nas, że inwestorzy coraz śmielej budują kolejne obiekty. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej stolarki, zasięgnij porady specjalistów Aluhaus.