Wybór odpowiednich drzwi wejściowych to nie lada wyzwanie. W końcu jest to decyzja, której konsekwencje będą oddziaływać na nasze codzienne życie przez lata. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą rozszyfrować często zagmatwane dane o specyfikacji technicznej drzwi. Jak czytać parametry drzwi wejściowych, takie jak: izolacja termiczna, izolacja akustyczna oraz klasy bezpieczeństwa? Zapraszamy do lektury.

 

Czego oczekujesz od drzwi wejściowych?

Wymiana drzwi zewnętrznych w naszym domu to temat, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wielką zmianę można zaobserwować w technice produkcji oraz technologii, którą producenci implementują w najnowszych modelach. Wszystko po to, aby domy były bezpieczniejsze, cieplejsze oraz by domownikom żyło się lepiej. Odpowiedni wybór drzwi wejściowych to decyzja, której skutki odczuwać będziemy przez lata. Niejednokrotnie jest to również spory koszt, który trzeba uwzględnić odpowiednio wcześniej. Jeśli chcemy, aby inwestycja w drzwi zwróciła się nam z nawiązką, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem drzwi. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wymiany okien, bram garażowych, ocieplenia domu.

Czego więc oczekuję od drzwi wejściowych? To pytanie powinniśmy sobie zadać jeszcze zanim wybierzemy się do dowolnego salonu z paletą drzwi do wyboru. Dzięki temu sprzedawca będzie w stanie lepiej dobrać rozwiązanie do naszych potrzeb. Warto jednak poznać najważniejsze parametry drzwi wejściowych, dzięki czemu sami będziemy mogli podjąć świadomą decyzję. Specyfikacja drzwi wejściowych to całkiem spora tabela różnych wartości, które mogą nam niewiele mówić. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych.

 

Ciepłe drzwi w nowoczesnym domu – izolacja termiczna

Dom przyjazny środowisku – ta fraza zbudowana jest na dwóch fundamentalnych założeniach.

  1. nasz dom bazuje na niskoemisyjnych źródłach energii, które zapewniają nam ciepło oraz prąd
  2. nasz dom oddaje jak najmniej energii zgromadzonej na zewnątrz

Te dwa aspekty idą ze sobą w parze i wzajemnie się uzupełniają. Jeśli nasz dom będzie bazował na niskoemisyjnych źródłach, ale energia będzie się ulatniać – to po co inwestowaliśmy w owe źródła w pierwszej kolejności. Natomiast jeśli nasz dom będzie dobrze izolował ciepło, ale źródło będzie pochodzić z tradycyjnych metod grzewczych, to nasz dom i tak będzie źle wpływał na otaczającą go naturę – przypomni nam o tym czarny dym z komina, smog i osad na elewacji.

Jeśli inwestujemy w ocieplenie, okna o niskim parametrze przenikania ciepła, wełnę mineralną oraz fotowoltaikę, to warto również uwzględnić odpowiednio dobrane drzwi wejściowe.

Dla drzwi wejściowych istotny jest parametr przenikania ciepła wyrażany symbolem Ud i określany w jednostkach [W/m2K]. Im wartość jest niższa, tym cieplejsze będą nasze drzwi. Na wartość tego parametru składa się wiele czynników jak materiał z jakiego wykonane są drzwi, wypełnienie profili wewnętrznych, wkładka izolacyjna oraz montaż (ciepły montaż z dodatkowymi warstwami uszczelniającymi różni się od tego, co możemy spotkać w domach sprzed kilkudziesięciu lat).

Dla przykładu drzwi z serii Aluhaus Elite mogą osiągać wartość parametru od Ud = 0,69 [W/m2K] co jest wynikiem idealnym dla domów energooszczędnych i pasywnych. Dla porównania drzwi z okresu przed 2014 rokiem wymagały według przepisów, aby parametr Ud nie przekraczał wartości 2,6 W/(m2K). Jak widzisz, jest to ogromna dysproporcja w wartościach, która ma odzwierciedlenie w stratach ciepła. Domy energooszczędne bazują na Ud od 0,8-1 W/(m2K).

Zapytaj więc sprzedawcę w salonie o wartość Ud drzwi, które Cię interesują. Weź pod uwagę dodatkowe środki, które pozwalają obniżyć parametr przenikania ciepła drzwi. Wkładka termiczna, lepszy montaż lub docieplenie pod progiem – to istotne elementy.

Cisza i spokój każdego dnia

Izolacja akustyczna to wartość mówiąca o tym, jak dobrze drzwi wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Wyraża się ją za pomocą parametru Rw i określa w decybelach. Hałas ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie i dlatego nowoczesne budownictwo zakłada możliwie jak największą redukcję uciążliwych dźwięków napływających z ulicy.

Podobnie jak w przypadku okien, drzwi mają istotny wpływ na izolację dźwięku. Wpływ na to ma materiał, z którego są wykonane, dodatkowe warstwy ograniczające drgania i przenoszenie fal, prawidłowy montaż oraz masa drzwi.

W przypadku drzwi umiejscowionych od strony ulicy w nisko zabudowanej aglomeracji rekomendowana wartość izolacji akustycznej powinna plasować się w 40-45 dB.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dobre drzwi wejściowe muszą zapewniać odpowiednio wysoki próg bezpieczeństwa. W przypadku drzwi klasę bezpieczeństwa wyraża się za pomocą parametru RC i wartości  liczbowej. Im klasa jest wyższa, tym drzwi będą stanowić większe wyzwanie przed próbą sforsowania. Oczywiście drzwi można wyposażać w rozmaite elementy podnoszące bezpieczeństwo. Nawet coś tak prostego, jak rozeta pierścieniowa w zamku ma znaczenie przy próbie włamania.

W przypadku drzwi Aluhaus wprowadziliśmy klasy RC2, RC3 (potwierdzona odporność  na włamanie wg EN 1627:1630), które są idealnym dodatkiem do domów jednorodzinnych. Warto rozważyć wyposażenie drzwi zewnętrznych w zamek elektroniczny lub nawet czytnik linii papilarnych. Takie udogodnienia stanowią nie tylko istotną barierę ochronną, ale również stanowią udogodnienie w wielu codziennych sytuacjach.

Jeśli masz pytania odnośnie do odpowiedniego wyboru drzwi zewnętrznych, zasięgnij opinii ekspertów Aluhaus. Zapraszamy również do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.