Drzwi tarasowe stały się standardowym elementem wykończenia domów jednorodzinnych. Płynne przejście z salonu do ogrodu to luksus, który w dobie pandemii jeszcze bardziej zyskał na wartości. Jakie rodzaje drzwi tarasowych są dostępne na rynku oraz jak dobrać rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny domu? W tym artykule odpowiadamy na te i więcej pytań.

Drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem czy przesuwne?

Standardowe drzwi tarasowe składające się z dwóch skrzydeł połączonych słupkiem ruchomym to rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu było bardzo popularne. Producenci systemów okiennych z PVC, drewna oraz aluminium posiadają w swojej ofercie takie rozwiązanie przewidziane głównie dla urozmaicenia wyjścia na balkon. Oczywiście możemy wstawić tego typu drzwi z niskim progiem również przy wejściu na taras. Zaletą w tym przypadku jest szczelność i łatwość w osiągnięciu niskiego współczynnika przenikania ciepła Uw (zwłaszcza gdy nie ma niskiego progu).

Musimy jednak przewidzieć, że oba skrzydła po otwarciu będą zajmować dość znaczącą przestrzeń wewnątrz domu. Skrzydła powinny znajdować się po otwarciu w bezpiecznej odległości od mebli, krzeseł lub elementów dekoracyjnych, aby nie uszkodzić ramy lub szklenia. Drzwi tarasowe przesuwne w wielu dostępnych wariantach stały się częstszym wyborem inwestorów. Niezależnie od tego, czy nasze drzwi otwierają się w oparciu o mechanizm uchylno-przesuwny lub podnoszono przesuwny — odpowiednie prowadnice zapewnią komfort i łatwość w codziennej obsłudze.

Aluhaus Slide i Slide Slim – komfortowe wyjście na taras

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na drzwi tarasowe z dużym światłem przejścia? Ponieważ duże przeszklenia zapewniają naszym wnętrzom nowoczesną aranżację oraz optycznie je powiększają. Przygotowanie przeszklenia zajmującego niemal całą ścianę budynku nie jest zadaniem prostym i wymaga stolarki o bardzo wysokiej sztywności konstrukcji. Z materiałów dostępnych na rynku to aluminium jest najczęściej wybierane do tworzenia realizacji wielkoformatowych.

Jednym z pionierskich rozwiązań są systemy aluminiowe Aluhaus Slide i wariant Slim, które różnią się od siebie grubością profili oraz maksymalnym wymiarem pojedynczego segmentu. Aluhaus Slide to rozwiązanie doskonałe dla domów energooszczędnych oraz bezpieczne i funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Mimo że pojedynczy segment składający się z 3-komorowych kształtowników może mieć rozpiętość nawet 3,3 m i wysokość 3,2 m. Drzwi przesuwają się po prowadnicach, które zapewniają komfort użytkowania. Chociaż pojedynczy segment może ważyć nawet 400 kg to dzięki specjalnym okuciom oraz rolkom prowadnic, nawet dziecko poradzi sobie z otwarciem i zamknięciem.

Drzwi tarasowe z aluminium - Aluhaus

 

Dlaczego Aluhaus Slide oraz Slide Slim to rozwiązania sprawdzone w budownictwie energooszczędnym? Ponieważ dzięki dobraniu odpowiednich środków izolujących oraz pakietowi szybowemu, drzwi tarasowe Aluhaus Slide wprowadzają nie tylko dużą ilość światła do wnętrza domu. Zapewniają także doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Na przykładzie systemu referencyjnego, przy zastosowaniu drzwi MB-77HS HI o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m, i wstawieniem odpowiedniego pakietu szybowego możemy osiągnąć następujące parametry:

  • Ug=0,5 W/(m²K)
  • Uf od 1,4 W/(m²K)
  • Uw od 0,84 W/(m²K) – przy zachowaniu Ug oraz wykorzystaniu ciepłej ramki Chromatech Ultra

Jak widać na przykładzie wymienionego powyżej wariantu. Drzwi tarasowe Aluhaus Slide są doskonałym rozwiązaniem dla budownictwa energooszczędnego.

 

Drzwi tarasowe Aluhaus Slide Slim

Drzwi harmonijkowe – co to takiego?

Rozsunięcie drzwi tarasowych pozwala stworzyć bardzo duże światło przejścia. Czy można jednak całkowicie zlikwidować barierę ściany? Tak, z pomocą przychodzą drzwi harmonijkowe Aluhaus Fold, które są unikalnym rozwiązaniem na rynku. Chociaż standardowy wymiar segmentu systemu Fold (2,7 m wysokości x 1 m szerokości) jest mniejszy niż w przypadku systemu Slide, możliwość dosłownego „złożenia” drzwi tarasowych daje nam ogromne możliwości w aranżowaniu wnętrza.

 

Dlatego system Fold stosowany jest nie tylko w luksusowych rezydencjach, ale także w kawiarniach, restauracjach oraz nowoczesnych biurowcach. Jeden prosty ruch ręką i ściana oddzielająca pokoje znika w mgnieniu oka. Dzięki specjalistycznym prowadnicom Aluhaus Fold jest wygodnym systemem w codziennym użytkowaniu. Centralna komora kształtowników posiada dodatkową warstwę izolacji w postaci przekładek termicznych jednakowo dla ościeżnic oraz skrzydeł. Dzięki temu system Fold zapewnia doskonałą termoizolacyjność.

Drzwi o wymiarach 0,97 x 2,4 m i pakietem szybowym o współczynniku przenikania Ug = 0,5 W/(m²K) i ciepłą ramką dystansową mogą osiągać wartości izolacji Ud od 1,5 W/(m²K)!

 

Aluhaus Fold drzwi tarasowe

Aluhaus Fold – drzwi tarasowe

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości aranżacji wyjścia na taras z pomocą drzwi przesuwnych i harmonijkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach firmy Aluhaus, zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.