Z każdym mijającym rokiem możemy zaobserwować w branży budowlanej coraz więcej realizacji domów wolnostojących z wykorzystaniem dużych przeszkleń. Pomieszczeniem, w którym inwestorzy najczęściej montują duże przeszklenia, jest salon. Dlaczego duże okna w salonie są tak popularnym rozwiązaniem? Sprawdzamy – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu dla naszego domu.

Duży salon wymaga dużych okien

Salon jest pomieszczeniem, w którym domownicy będą spędzać większość wolnego czasu. Z tego powodu architekci coraz częściej łączą przestrzenny salon z otwartą kuchnią, tworząc aranżację bez barier. Tak duża przestrzeń wymaga bardzo dobrego doświetlenia naturalnymi sposobami, dlatego projektanci sięgają po duże okna oraz wielosegmentowe drzwi tarasowe, które pomogą rozjaśnić przestrzeń i jeszcze bardziej powiększyć ją optycznie.

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Różnorodność materiałów, z których wykonuje się stolarkę, mnogość rozwiązań na rynku – te czynniki nie ułatwiają wyboru. Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś salon okienny, z pewnością zaskoczył cię ogromny wybór różnorodnych systemów. Jak w gąszczu ofert odnaleźć system dobry dla naszego wnętrza? Zacznijmy od materiału.

W projektach ultranowoczesnych króluje stonowany minimalizm – wybiera się coraz częściej rozwiązania aluminiowe, które deklasują okna drewniane oraz PVC pod względem możliwości instalacji wielkoformatowych pakietów szybowych. Duże szklenie wyróżnia się bardzo dużą wagą, dlatego konstrukcja systemu okiennego musi być odpowiednio wytrzymała, aby sprostać dużym obciążeniom.

Okna z ukrytym skrzydłem

Chcąc doświetlić odpowiednio przestrzenny salon i w prawidłowy sposób wyeksponować wnętrze, warto sięgnąć po okna, których minimalistyczny design wkomponuje się w jasne ściany. Popularnym rozwiązaniem są okna z ukrytym skrzydłem. Jak są zrobione?

Cechą charakterystyczną tego typu systemów okiennych z aluminium jest prosta rama, ukryte zawiasy, brak łączeń profilu (charakterystyczny zgrzew widoczny w oknach PVC) oraz niewidoczna linia uszczelek. Okna tego typu pozwalają na montaż dużych i wydajnych pakietów szybowych, które nie tylko rozświetlą nasze wnętrze, ale zapewnią doskonałą izolację termiczną.

Przykładem nowoczesnych okien o ukrytym skrzydle jest system Miru Hidden. Niewidoczne odwodnienie ramy, unikatowe doszczelnienie słupka centralnego oraz nietypowy design pozwala ukryć skrzydło, dając złudzenie jednolitej ramy. Ukryte zawiasy całkowicie maskują linię skrzydła, które możemy otworzyć, gdy potrzebujemy wprowadzić do wnętrza nieco świeżego powietrza.

Skrzydło systemu zostało ukryte za aluminiową ramą, dzięki czemu z zewnątrz jest całkowicie niewidoczne. Miru Hidden nadaje obiektom futurystycznego sznytu, jednak nie jest on wyłącznie zarezerwowany do obiektów modernistycznych. Sprawdzi się doskonale również w obiektach z boniowaniem.

Okna z ukrytym skrzydłem - Miru Hidden - Aluhaus

Okna z ukrytym skrzydłem – Miru Hidden – Aluhaus

 

Zatrzymaj ciepło wewnątrz

Wybór designu stolarki okiennej to połowa sukcesu. Nasz wybór powinien również uwzględniać odpowiedni poziom izolacji termicznej. Salon najczęściej umiejscowiony jest na tyłach naszego domu od strony południowej, która w ciągu trwania dnia będzie maksymalnie doświetlona. Duża ilość światła dziennego to również okazja do szybkiego nagrzania wnętrza. Jak jednak zatrzymać ciepło? Wybierz okna o korzystnym parametrze przenikania ciepła Uw. Im niższa wartość wspomnianego parametru, tym okna są „cieplejsze”.

W praktyce mniej strat ciepła oznacza mniejszą konieczność dogrzewania i niższe rachunki za ogrzewanie w skali roku. System Miru Hidden charakteryzuje się bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,85 W/(m²K) dla okna referencyjnego. Zastosowanie ciepłej podwaliny pod oknem pozwala również uniknąć strat ciepła na linii łączenia okna z parapetem. Oznacza to, że system Miru Hidden doskonale nadaje się do obiektów energooszczędnych!

W przypadku okien z dużym pakietem szybowym montaż okna w warstwie ocieplenie może otworzyć przed nami nowe możliwości aranżacji wnętrza. Za pomocą specjalnych konsol lub belek poziomujących można osadzić okno poza murem. Pozwala to uzyskać doskonałą jakość izolacji, jednocześnie zwiększając przestrzeń parapetu wewnątrz. Jeśli interesuje Cię temat montażu okien w warstwie ocieplenia, przeczytaj nasz artykuł – Montaż okien w warstwie ocieplenia – najlepsze rozwiązanie dla ciepłych okien?

 

Okna aluminiowe MIRU Hidden - Aluhaus

Okna aluminiowe MIRU Hidden – Aluhaus

Jak widzisz, okna w salonie mogą nie tylko dostarczać dużą ilość światła, ale być również skutecznym sposobem na ograniczenie strat ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jeśli chcesz dobrać komplet stolarki dla swojego domu – skontaktuj się z ekspertami Aluhaus.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ