W domu jednorodzinnym okna pionowe mogą mieć różne zastosowanie. Niemniej jednak warto znać podstawowe parametry, które pozwolą nam wybrać optymalne rozwiązanie dla naszego domu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wartości powinien mieć współczynnik przenikania ciepła Uw. Jakie klasa okien gwarantuje największą szczelność oraz jaką konfigurację otwarcia możemy mieć w przypadku okien pionowych.

Okna pionowe z aluminium – kiedy stosować?

Okna pionowe mają szerokie zastosowanie w zabudowie domu wolnostojącego. W tego typu obiektach często poddasze jest użytkowe. Jest to wymarzona przestrzeń na studio, domowy gabinet lub pokój zabaw dla dzieci. Tego typu pomieszczenia najczęściej trudno doświetlić, ponieważ przestrzeń ścian, jest niewielka (zwłaszcza w domach o spadzistym dachu). Skosy znacząco zmniejszają powierzchnię ścian, na których można umieścić okna.

Z pomocą przychodzą dachowe okna pionowe, które są wygodne w codziennym użytkowaniu, pozwalają na wprowadzenie świeżego powietrza na poddasze oraz doprowadzają bardzo dużą ilość światła dziennego.

Kolejnym przykładem okien pionowych popularnych w domach jednorodzinnych są okna użytkowe w pokojach takich jak główna sypialnia. W pokojach dziecięcych lepiej stosować okna o wyższym położeniu ze względów bezpieczeństwa. Stosując okna pionowe w sypialni, znacząco rozjaśnimy pokój oraz powiększymy go optycznie. Pamiętajmy, aby stosować barierki zabezpieczające.

okna aluminiowe w domu drewnianym - Aluhaus


Tarasowe okna pionowe – optymalne wyjście na ogród

W przypadku domów szeregowych częstym problemem jest stosunkowo niewielka przestrzeń, którą możemy wykorzystać na montaż drzwi tarasowych przesuwnych. W takim wypadku pozostaje nam zastosować drzwi tarasowe z otwieranym skrzydłem (lub dwoma). W takiej konfiguracji zastosowanie stolarki o dużej wysokości pozwoli wprowadzić dużą ilość światła słonecznego do domu.

Okna tarasowe mają istotny wpływ na izolację termiczną budynku. Zadbajmy o to, aby parametr przenikania ciepła Uw wynosił poniżej 1,1 [W/m2K] i nie pomylmy go z parametrem przenikania ciepła przez szybę, który oznaczany jest symbolem Ug (glass) i jego wartość często jest niższa niż całego okna (np.: 0,6 [W/m2K]).

Dobierając odpowiednie okna pionowe, powinniśmy zwrócić także uwagę na odporność na obciążenie wiatrem, którą wyraża się w klasach od A1 do C6. Wyższa klasa oznacza większą sztywność konstrukcji. W Polsce za standardową wartość przyjmuje się klasę B3 i B4. Na finalną cenę okien pionowych ma wpływ rodzaj materiału, z jakiego są wykonane okna. Aluminium oraz drewno traktowane są jako produkty premium, natomiast PVC zalicza się do segmentu ekonomicznego.

 

 

Zanim wybierzesz okna pionowe

Zapytaj sprzedawcę lub przedstawiciela firmy, która wzbudziła Twoje zainteresowanie, jakie parametry posiada wybrany przez ciebie model. Pamiętaj, że okna pionowe mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wąskich lub trudno dostępnych przestrzeni. Montując okno pionowe, możesz rozświetlić kuchnię rogową, poddasze lub niewielką sypialnię. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na blogu Aluhaus.