Jeśli zastanawiasz się – dlaczego Twój dom potrzebuje aluminiowych drzwi przesuwnych, w tym tekście znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą Ci zrozumieć wartość jaką wprowadzają do nowoczesnego budownictwa. W tekście oprócz praktycznych porad znajdziesz również informacje na temat drzwi aluminiowych Aluhaus.

Drzwi przesuwne – rozwiązanie dla nowoczesnych domów

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń. Dlatego budownictwo z mniejszą ilością barier stało się tak popularnym trendem. Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i z chęcią uwalniamy się z zamkniętych „czterech ścian”. To powód, dla którego tak chętnie wybieramy mieszkania z dużymi balkonami oraz budujemy domy z tarasem wychodzącym na ogród. Drzwi przesuwne niwelują bariery architektoniczne i usuwają progi pomiędzy pomieszczeniami.

W przypadku drzwi przesuwnych kluczową rolę odgrywa materiał, z którego wykonane. Aluminium spośród wszystkich dostępnych materiałów jak (np. PVC i drewno) wyróżnia się największą sztywnością konstrukcji oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Aluminiowe drzwi przesuwne mogą również posiadać doskonałe parametry termiczne i stanowią cenny dodatek dla domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. W przypadku systemów Aluhaus stosuje się 3-komorowe kształtowniki uzupełnione od wewnątrz specjalną wkładką termoizolacyjną. To w połączeniu z odpowiednim montażem przeprowadzonym przez fachowy zespół gwarantuje niską wartość parametru Uw nawet przy konstrukcjach mających rozpiętość kilku metrów szerokości.

Rodzaje drzwi przesuwnych – HST i PSK – poznaj różnice

Dla drzwi tarasowych składających się z dwóch segmentów, najbardziej wskazany będzie system uchylno-przesuwny PSK, który pozwoli nam w łatwy sposób manewrować skrzydłem drzwi. W konstrukcjach składających się z większej ilości segmentów lub w sytuacji, gdy rozmiar konstrukcji jest bardzo duży, stosuje się system HST, który dzięki specjalnej prowadnicy pozwala złożyć wszystkie kształtowniki. W efekcie otrzymujemy bardzo szerokie światło przejścia na taras lub balkon. Zazwyczaj konstrukcje w systemie HST są dość ciężkie (segment może ważyć nawet 400 kg). Zaletą jednak jest możliwość tworzenia unikatowych łączeń narożnikowych oraz opcja tworzenia konstrukcji o niestandardowych wymiarach.

Zalety drzwi przesuwnych

Największą zaletą aluminiowych drzwi przesuwnych jest możliwość tworzenia niecodziennego designu wnętrza. Ogromne przeszklenia wprowadzają do domu więcej światła i pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Pomieszczenia wypełnione naturalnym światłem mają również pozytywny wpływ na samopoczucie domowników.

Dla osób lubujących się w otwartej przestrzeni i poczuciu swobody duże drzwi tarasowe są bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem domu. Dzięki doskonałym parametrom technicznej i dobrej izolacji systemy przesuwne mogą przyczyniać się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Zwłaszcza gdy zastosujemy odpowiednie szklenie oraz skutecznie przeprowadzony montaż.

W przypadku domów energooszczędnych inwestorzy dotąd rezygnowali z dużych drzwi przesuwnych w obawie przed tworzeniem się mostków termicznych. Dzięki odpowiedniemu montażowi, przekładce termicznej Chromatech Ultra i dobrze dobranemu szkleniu (Ug=0,5 W/(m²K)) – aluminiowe drzwi tarasowe Aluhaus Slide mogą osiągać Uw od 0,84 W/(m²K) (przykład na podstawie modelu MB-77HS HI o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m).

Zanim wybierzesz

Duże drzwi tarasowe istotnie zmieniają to, jak postrzegać będziemy wnętrze pomieszczenia. Konstrukcje o rozpiętości kilku metrów szerokości planuje się już na etapie przygotowania projektu domu. Architekt musi wziąć pod uwagę specyfikę tego typu konstrukcji, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla montażu drzwi przesuwnych. Podczas przeprowadzania pomiarów należy uwzględnić współczynnik kolizji konstrukcji (szczególnie w przypadku łączeń na narożach). Architekt powinien również wziąć pod uwagę warstwę docieplenia, które standardowo wynosi 20 cm grubości.

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do wnętrza domu lub apartamentu dużych drzwi przesuwnych, które stanowić będą wyjście na nasz taras, warto omówić temat ze specjalistą. Skontaktuj się z ekspertami Aluhaus, pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie, dzięki czemu Twój dom nabierze wyjątkowego charakteru.
Więcej informacji o drzwiach tarasowych >>