Wielki dom z ogromnymi przeszkleniami, przez które wlewa się do wnętrza ciepłe światło słońca. Oto wizja, która musi się podobać! Dobrodziejstw płynących z zastosowania stolarki o dużej powierzchni szklenia jak drzwi przesuwne HST lub duże okna narożne jest wiele. Próbując znaleźć rozwiązanie dla siebie, często zadajemy sobie pytanie – czy duże przeszklenia wpływają na straty ciepła? W tym artykule odpowiadamy na to nurtujące pytanie!

Jaka stolarka nadaje się do dużych przeszkleń?

Wykorzystanie szkleń o dużej powierzchni wymaga odpowiednio wytrzymałej ramy, w której można osadzić pakiet dwu lub trzyszybowy. Warto wiedzieć, że 1m2 szyby o grubości 1 mm waży aż 2,5 kg. Dlatego przy szkleniu o wymiarach np. 4500 mm x 2500 mm i założeniu, że wykorzystujemy pakiet dwuszybowy, zyskujemy pokaźną wagę, którą musi utrzymać rama. Jeśli wykorzystamy surowiec o niskiej sztywności konstrukcji, okno lub drzwi tarasowe będą podatne na odkształcenia. W efekcie zamówiona stolarka będzie ulegać stopniowemu wypaczeniu i tracić swoje właściwości.

Dlatego spośród wszystkich dostępnych na rynku surowców, z których wykonuje się stolarkę dla okien o dużej powierzchni i drzwi tarasowych, najlepiej sprawdza się aluminium. Jako metal charakteryzuje się większą sztywnością konstrukcji niż PVC lub drewno. Równocześnie stolarka aluminiowa oferuje równie wysokie parametry izolacji termicznej oraz akustycznej jak konkurencyjne surowce. Przy doborze odpowiedniego pakietu szybowego i ciepłego montażu możemy z powodzeniem stosować rozwiązania z aluminium w domach energooszczędnych.

Wymiary szklenia a straty ciepła

Dane płynące z rynku są bardzo pozytywne dla inwestorów. Dzięki dopracowanej technologii obróbki aluminium producenci są w stanie tworzyć instalacje o bardzo wysokich parametrach izolacji termicznej, czyniąc ten rodzaj stolarki doskonałym w budownictwie energooszczędnym, a nawet pasywnym. Oczywiście na etapie projektu warto uwzględnić odpowiednie położenie dla wielkogabarytowej stolarki. Duże przeszklenie lubi światło słońca, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie osadzenie drzwi tarasowych lub dużych okien od strony południowej domu. Jest to uwarunkowane klimatem, jaki panuje w Polsce.

W ten sposób zapewnimy słońcu najlepsze dojście do naszego wnętrza.

Sekret dużego szklenia tkwi w skutecznym wprowadzaniu i zatrzymywaniu ciepła wewnątrz. Największe skutki posiadania wydajnych izotermicznie okien i drzwi tarasowych odczujemy zimą, gdy ciepło wprowadzane za dnia pozostanie z nami przez całą noc. Weźmy na przykład rozwiązanie Aluhaus Slide, w którym pomimo zastosowania bardzo smukłych profili aluminiowych, konstrukcja jednego skrzydła może mieć wysokość do 3,2 m i szerokość do 3,3 m. Jeden system może składać się z maksymalnie 4 segmentów, dając nam ok. 13 metrów szerokości. Szklenie w tego typu systemach posiada grubość 13,5–58,5 mm.

Mając na uwadze ogromne gabaryty konstrukcji, parametry izolacji termicznej plasują się na nadzwyczaj wysokim poziomie. Parametr przenikania ciepła może plasować się w wartościach Uw od 0,84 W/(m²K)! Dla uzyskania takich parametrów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego szkła o wartości Ug= 0,5 W/(m²K) i specjalnej wkładki. W efekcie uzyskujemy doskonałą izolację od najbardziej nasłonecznionej strony domu, co będzie procentować przez wiele lat.

Okno na budownictwo jednorodzinne

Jak widzisz, duże szklenia nie oznaczają strat ciepła, co więcej, wykorzystując możliwości stolarki aluminiowej i możliwości instalacji dużych przeszkleń otwierasz się na zupełnie nowe formy designu przestrzeni domu oraz wnętrza, w którym królować będzie światło. Przykładem takiego rozwiązania jest konstrukcja narożna drzwi tarasowych, która pozwala osiągnąć maksymalnie szerokie wyjście na ogród.

Jeśli szukasz dla swojego domu unikatowego rozwiązania, zapytaj ekspertów Aluhaus, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią stolarkę.