Dlaczego okna z aluminium stały się tak popularnym rozwiązaniem w przeciągu ostatnich lat? Czy mogą konkurować z oknami wykonanymi z PVC lub drewna? W tym tekście wskazujemy 5 przewag, jakie mają okna aluminiowe. Jeśli planujesz kompleksową wymianę okien w swoim domu lub mieszkaniu, ten artykuł pomoże Ci poukładać wiedzę na temat okien aluminiowych.

Jakie powinny być dobre okna?

Zanim zagłębimy się w różnice pomiędzy systemami okiennymi z PVC i aluminium, zadajmy sobie podstawowe pytanie – jakie powinny być dobre okna? Otóż po wielu latach obserwacji rynku i zmieniających się oczekiwań konsumentów, a także regulacji unijnych w zakresie przenikania ciepła przez elementy stolarki otworowej, możemy wskazać kilka najważniejszych cech „dobrych okien”.

Okna powinny być, szczelne, ciepłe, ładne, bezpieczne, wygodne w użytkowaniu i trwałe. Dobre okna balansują wymienione cechy tak, aby uzyskiwać najlepsze rezultaty na każdym polu. Czy zarówno okna PVC, jak i te wykonane z aluminium mogą spełniać wszystkie wymagania wymienione powyżej? Ależ tak! Wśród ogromu modeli dla PVC i aluminium dostępnych na rynku znajdziemy egzemplarze, które będą doskonałym dodatkiem dla naszego domu. Producenci stolarki pozwalają również na liczne konfiguracje modeli dostępnych w ofercie, dzięki czemu zawsze możemy poprawić interesujące nas parametry techniczne (dotyczy to zwłaszcza Uw, czyli parametru przenikania ciepła).

Aluminium jako materiał, z którego wykonywane są okna lub drzwi posiada szereg cech, które mają wpływ na konkretne parametry techniczne stolarki i dają systemom wykonanym z aluminium szereg przewag nad PVC i drewnem.

Materiał przyjazny środowisku

Nasza odpowiedzialność jako konsumentów wobec środowiska naturalnego ma obecnie ogromne znaczenie. Polacy podejmują kroki, aby zmniejszać emisje szkodliwych gazów do atmosfery oraz częściej wybierają produkty ekologiczne. W takim ujęciu okna wykonane z aluminium zyskują ogromną przewagę nad PVC. Aluminium wykorzystywane w produktach Aluhaus może zostać w 100% odzyskane jako surowiec wtórny bez strat jakościowych. Jeśli środowisko naturalne, jest bliskie Twojemu sercu, to z pewnością dostrzeżesz przewagę okien aluminiowych nad PVC.

Sztywność i solidność konstrukcji

Jest to aspekt najbardziej odróżniający okna aluminiowe od pozostałych systemów okiennych dostępnych na rynku. Aluminium jako metal nadaje oknom niezwyklej trwałości i zwiększa sztywność konstrukcji, przez co możliwe jest budowanie przeszkleń o bardzo dużej powierzchni. W ofercie Aluhaus znajdziesz systemy okienno-drzwiowe o głębokości zabudowy 90 mm i 75 mm. Dla przykładu, system 90 mm pozwala na zainstalowanie skrzydła o maksymalnej szerokości 1700 mm oraz 2800 mm wysokości. Maksymalna waga skrzydła może wynosić nawet 200 kg! Jak widzisz, aluminium pozwala na konstrukcję naprawdę dużych przeszkleń, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej izolacji termicznej. Dlatego okna aluminiowe wybierane są tak często w nowoczesnym budownictwie. Szczególnie przydatne są w budowie domów pasywnych, które szukają idealnego połączenia dużych przeszkleń i izolacji termicznej okien.

Odporność na czynniki atmosferyczne

Poszukując informacji na temat konkretnego systemu okiennego, zapewne trafiłeś na dziesiątki wpisów na forach lub magazynach internetowych, w których dogłębnie omawiany jest temat wypaczania się okien wykonanych z PVC. Odkształcenia ramy, przebarwienia plastiku, zarysowania ramy, niepożądane krzywizny profilu lub niedoróbki w postaci źle oczyszczonych zgrzewów — to tylko kilka przykładów pokazujących jak miękkim i plastycznym materiałem jest PVC.

Decydując się na okna aluminiowe, możesz zapomnieć o tego typu problemach. Aluminium nadaje oknom nie tylko sztywności, ale jest również wyjątkowo odpornym materiałem. Nie straszne mu szkodliwe promienie UV, wiatr lub deszcz. Okna aluminiowe nie ulegają wypaczeniu, nawet jeśli wystawi się je na długie oddziaływanie słońca. W przypadku plastiku od razu zauważymy zniszczenia, jakie powoduje słońce. Okien aluminiowych nie trzeba dodatkowo osłaniać lub zabezpieczać. Na etapie projektowania domu nic nie ogranicza Twojej kreatywności.

Możliwość zabudowy w formie fasad

Fasady to specjalne konstrukcje, w których liczne szklenia ustawiane są obok siebie, tworząc nietypową konstrukcję, mogącą zajmować nawet całą ścianę piętrowego budynku. Otwiera to nowe możliwości w designie, wprowadzając do wnętrza budynku więcej światła niż kiedykolwiek. To właśnie dzięki oparciu konstrukcji o szkielet aluminiowy można tworzyć tak złożone systemy. Aluhaus wall to nowatorskie rozwiązanie połączone ściśle z systemami okienno-drzwiowymi Aluhaus 75 i 90. Dzięki temu możemy tworzyć ogromne przeszklone fasady przestały być domeną budynków komercyjnych. Obecnie trend na przeszklone ściany budynku został doceniony przez projektantów domów oraz konsumentów, a przykłady można znaleźć na wielu przedmieściach miast.

Więcej ciepła i światła

Okna aluminiowe dzięki najnowszym procesom obróbki metalu, są równie skuteczne w zatrzymywaniu ciepła wewnątrz domu, jak okna PVC. W zależności od konfiguracji systemu okna aluminiowe mogą posiadać parametr przenikania ciepła Uw na poziomie nawet  0,7 W/(m²K) czyniąc je doskonałym dodatkiem dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Okna PVC lub aluminiowe – jakie wybrać?

Wybór dostępnych modeli na rynku jest ogromny. Jeśli planujesz budowę domu lub jego gruntowną modernizację, to zwróć uwagę na szereg zalet, jakie oferują okna aluminiowe. Dzięki dzisiejszej technologii produkcji, okna tego rodzaju z łatwością dorównują parametrom termicznym okien PVC, jednak dzięki specjalnym właściwościom aluminium, oferują trwałość i jakość, jakiej plastik nie jest w stanie zagwarantować.