Jakie znaczenie dla wyglądu naszego wnętrza będzie miało zastosowanie okien o wąskich profilach? Kiedy warto sięgać po tego typu rozwiązanie? Inwestorzy coraz częściej wybierają  wielkoformatowe okna o wąskich profilach, zwłaszcza w realizacjach bazujących na minimalizmie. Dowiedz się, dlaczego moda na wąskie profile okienne zyskała tak wielką popularność i jakie są jej zalety.

Jaki materiał nadaje się do wąskich profili?

Okna wielkoformatowe, systemy przesuwne HST, pozwalają na instalacje bardzo dużego szklenia, które wprowadza znacznie więcej światła do wnętrza domu niż ma to miejsce w tradycyjnych systemach. Konstrukcja musi być trwała i stabilna, aby przez wiele lat móc niezawodnie służyć domownikom. Dlatego nie każdy surowiec, z którego produkuje się stolarkę, nadaje się do tego zadania.

Na rynku dostępne są:

  • drewno
  • aluminium
  • PVC

Najszersze profile dla stolarki produkuje się z PVC. To miękki materiał, któremu sztywności nadaje się poprzez zwiększanie grubości profili. Standardowa szerokość to 8-9,2 cm, jednak wartość ta może być zmniejszona poprzez wzmocnienie wnętrza profili stalą. Stolarka wykonana z drewna charakteryzuje się znacznie węższymi profilami – ok. 6,8 cm. Jednak najlepsze właściwości do produkcji stolarki wielkogabarytowej posiada aluminium. Jego naturalna sztywność oraz łatwość obróbki pozwalają na tworzenie bardzo dużych modułów o relatywnie wąskich profilach względem innych materiałów.

Okna z aluminium – najwęższe profile

Sekretem okien aluminiowych jest relacja pomiędzy krzemem i magnezem. Krzem nadaje twardości, natomiast magnez zwiększa wytrzymałość profili. Okna aluminiowe są trwałe, odporne na nacisk wiatru oraz szczelne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych i budowy kształtowników są też bardzo ciepłe, osiągając Uw od 0,7 W/(m²K); (w przypadku zabudowy 90 mm). Spośród wszystkich typów stolarki, aluminium pozwala również na najszerszy wybór unikatowych kolorów i oklein, co dla inwestorów ceniących design, jest wielkim atutem.

Dobrym przykładem potwierdzającym możliwości konstrukcyjne okien aluminiowych są okna Aluhaus 90 i 75, które różnią się między sobą głębokością zabudowy. W przypadku okien w zabudowie 90 mm maksymalna wysokość skrzydła wynosi 2800 mm a szerokość aż 1700 mm. Przy maksymalnej masie szklenia 200 kg możemy tworzyć okna o naprawdę dużych rozmiarach przy zachowaniu estetycznego i smukłego wyglądu profili. Nie tracimy również właściwości termoizolacyjnych, osiągając Uw nawet od wartości 0,7 W/(m²K).

Jak widzisz wąskie profile w oknach aluminiowych to istotna wartość dodana, która ma realny wpływ na to, jak prezentować będą się nasze okna lub przestrzenne wejście na taras łączący dom z ogrodem. Wokół aluminium urosło przez lata wiele mitów jak założenie, że to profile zimne. Nic bardziej mylnego. Dzięki nowoczesnej technologii aluminium oferuje parametry idealnie wpisujące się w budownictwo energooszczędne i pasywne, przy jednocześnie znacznie większej odporności.