Jednym z głównych nurtów architektonicznych, który króluje obecnie na Polskim rynku, jest prostota oraz płynne połączenie przestrzeni domu z naturą. Ciepłe, wytrzymałe i bezpieczne szklane fasady aluminiowe, otwierają nowe możliwości w budowie domów przyjaznych środowisku. Czym muszą wyróżniać się wielkoformatowe przeszklenia w domu jednorodzinnym, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także miały pozytywny wpływ na bilans energetyczny domu.

Chcemy żyć w harmonii z naturą

Budownictwo, w którym dom stanowi harmonijną część otaczającej go natury, napływa od lat do kultury polskiej. Trend z Japonii, gdzie w wielu domach znajdziemy patia i ogrody rekreacyjne, stanowi kontrast do budownictwa czasów PRL-u. Masywne domy typu kostka o małych oknach, bez drzwi tarasowych wydają się nam ponure i „ciężkie”.

Zastosowanie szklanych fasad aluminiowych otwiera nowe możliwości w projektowaniu domów wypełnionych światłem. Dzięki zaawansowanej technologii szkła i okuć – szklane fasady Aluhaus Wall mogą być stosowane w budownictwie energooszczędnym.

Dlaczego spośród wszystkich materiałów dostępnych na rynku to aluminium stosuje się w budowie szklanych ścian domów?

Odpowiedzią jest wytrzymałość aluminium oraz jego doskonałe parametry izolacji termicznej. Czy wiesz, że 1m2 szkła o grubości 1mm waży aż 2,5 kg? W budowie szklanych ścian wykorzystuje się pakiety trzyszybowe, dlatego w przypadku dużych przeszkleń waga szkła może dochodzić do setek kilogramów. Materiał, w którym szkło będzie osadzone, musi być sztywny. Grubość profili nie może również być zbyt gruba. Segmenty, z których składać się będzie szklana fasada, muszą utrzymać ciężar nie tylko szkła, ale również górnych części konstrukcji. Tylko metale takie jak stal oraz aluminium mogą podołać takiemu zadaniu. Sekret fasad Aluhaus Wall tkwi więc w odpowiedniej obróbce szkła oraz produkcji wytrzymałych profili.

Aluhaus Wall – transparentna ściana

To, co czyni system Aluhaus Wall wyjątkowym rozwiązaniem na rynku budownictwa jednorodzinnego, to możliwość zabudowy wszelkiego rodzaju lekkich ścian osłonowych, dużych przeszklonych płaszczyzn, a także struktur przestrzennych. Okucia i rygle tworzą wąskie linie podziału, jednocześnie gwarantując trwałość konstrukcji. System szklanych fasad Aluhaus jest powiązany z systemami okienno-drzwiowymi Aluhaus 75, 90 oraz przesuwnymi jak np. HST.

System Wall pozwala na tworzenie szklanych narożników, dzięki którym dom nabiera unikatowego charakteru. Sekretem tworzenia szklanych fasad, które będą miały pozytywny wpływ na bilans energetyczny domu, jest odpowiednia produkcja pakietów szybowych oraz obróbka aluminium. Pakiety szybowe powleka się specjalną powłoką niskoemisyjną, która ma pozytywny wpływ na bilans energetyczny domu. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych skanerów w produkcji wyłapujemy nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia szkła i wady materiału. Dodatkowo w zależności od przeznaczenia konstrukcji możemy zastosować szkło o właściwościach antywłamaniowych, ornamentowego, hartowanego i wielu innych.

Okucia bazują na systemach takich jak activPilot Select. Specjalna konstrukcja dolnego zawiasu nadaje konstrukcji niespotykanej dotąd wytrzymałości. Fasady oparte na tym systemie okuć są łatwe w montażu oraz wygodne w codziennym użytkowaniu. W przypadku domów w miejscowościach nadmorskich, oddziaływanie środowiska na metale jest znacznie bardziej wyraźne. Dlatego, aby tworzyć wielkoformatowe szklane fasady, stworzyliśmy unikatowy system activPilot Topcoat, w którym okucia pokryte są powłoką galwaniczną – odporną na działanie agresywnych substancji chemicznych oraz odporną na szkodliwe działanie środowiska.

Okna fasadowe - Aluhaus

Zalety szklanych ścian

Otwarcie domu na ogród i stworzenie wygodnego wyjścia na taras to tylko jedna z korzyści. Dzięki doskonałej izolacji termicznej fasad Aluhaus pomieszczenia domu (głównie salon) wypełnione będą ogromną ilością słońca. Przyniesie to pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Szklane ściany dzięki pakietom szybowym o wysokiej dźwiękochłonności pozwalają również zapewnić ciszę i spokój wewnątrz domu.

Jeśli szukasz sposobu na wyróżnienie swojego domu, szklane fasady Aluhaus będą rozwiązaniem dla Ciebie. Dowiedz się więcej na temat rozwiązań aluminiowych, które stają się nowym wyznacznikiem stylu dla architektów i projektantów.