Stolarka PVC była przez wiele lat wybierana przez inwestorów jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie budowlane. Obecnie to jakość wykonania i trwałość wykorzystywanych na budowie komponentów to główne czynniki, które biorą pod uwagę deweloperzy i inwestorzy. Stolarka aluminiowa uległa znacznej przemianie przez ostatnie 15 lat i jest jednym z popularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Dowiedz się, dlaczego stolarka aluminiowa to przyszłość budownictwa.

Domena biurowców

W świadomości wielu deweloperów nadal funkcjonuje stereotyp, w którym stolarka aluminiowa wykorzystywana jest wyłącznie w budownictwie przemysłowym oraz w nowoczesnych biurowcach. Chociaż PVC jako materiał nie daje najwyższego standardu izolacji termicznej oraz trwałości w perspektywie lat użytkowania, to stosunkowo niska cena dla wielu deweloperów była czynnikiem decydującym i brała górę nad jakością. Taki rodzaj rozumowania jeszcze nie tak dawno był bardzo popularny w społeczności specjalistów zajmujących się budownictwem domów jednorodzinnych.

Zmiany są jednak dobre i branża wraz z realizacjami coraz bardziej zaawansowanych projektów budowlanych poszukiwała rozwiązań trwalszych, które nie ulegają wypaczeniu – z pomocą przychodzi dobrodziejstwo stolarki aluminiowej. Dzięki nowoczesnym metodom produkcyjnym okna, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe zyskują doskonałe parametry izolacji i swoją wytrzymałością przewyższają drewno oraz plastik. Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie przyjazności środowisku, a w tej kwestii aluminium jest materiałem bezkonkurencyjnym.

Dom przyjazny środowisku

Wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku to ważny czynnik, na który zwracają uwagę konsumenci oraz inwestorzy. Aluminium jako jedyny surowiec podlega procesowi recyklingu w 100%, proces produkcji elementów stolarki aluminiowej jest również najbardziej przyjazny dla środowiska. Jednocześnie stolarka aluminiowa może osiągać parametry izolacji termicznej odpowiadające wyśrubowanym wymogom budownictwa domów energooszczędnych oraz domów pasywnych, nastawionych na jak najmniejsze zużycie energii i emisję szkodliwych gazów.

Zdaniem ekspertów to niska emisja gazów, oszczędność energii (w tym również nacisk na przyjazne środowisku budownictwo) to czynniki, które będą dominować w budownictwie domów jednorodzinnych. Obok odpowiedniego ocieplenia i rezygnacji z niewydajnych materiałów grzewczych jak piece węglowe, to właśnie stolarka odpowiada za utrzymanie ciepła wewnątrz. Dlatego w najbliższych latach zobaczymy coraz więcej realizacji z wykorzystaniem okien i drzwi z aluminium.