Gdy wybierzemy już odpowiednie drzwi do naszego stylu oraz aranżacji domu, kolejnym etapem jest przeprowadzenie odpowiedniego pomiaru drzwi pod przyszły montaż. Dlaczego odpowiedni pomiar drzwi jest tak istotny i na co warto zwrócić uwagę na tym etapie? Podpowiadamy!

Zmierzenie wymiarów skrzydła drzwiowego

Mierzenie skrzydła jest wstępnym etapem, dzięki któremu będziesz miał możliwość doboru skrzydeł drzwiowych o odpowiednich rozmiarach. Prawidłowe przeprowadzenie etapu pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy zamówione w sklepie stacjonarnym lub online skrzydła przyjdą do naszego domu. Jeśli dokonamy pomiaru w sposób niedbały, po wysłaniu skrzydła drzwiowego okaże się, że nie pasuje ono do naszych ościeży.

Zwrócenie zamówionych skrzydeł jest możliwe, jednak dokłada nam niepotrzebnych kłopotów i wydłuża cały proces instalacji nowych drzwi.

Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych

Prawo budowlane definiuje standardowe wymiary drzwi zewnętrznych. Minimum 90 cm światła przejścia to najmniejsza szerokość, jaką dopuszczają przepisy. Wysokość standardowych drzwi powinna wynosić 200 cm. Przy takich wymiarach z łatwością wprowadzimy przez drzwi wózek dziecięcy, wniesiemy zakupy i zapewnimy mieszkańcom komfort codziennego użytkowania. Warto zauważyć, że chociaż drzwi wewnętrzne o świetle przejścia 90 cm sprawdzają się doskonale, w przypadku drzwi wejściowych do domu coraz więcej osób zamawia drzwi o szerszym świetle przejścia.

 

Zalety drzwi na wymiar

Na etapie projektu możemy popuścić wodzy fantazji i sprawdzić jak wyglądać będą drzwi zewnętrzne o niestandardowych wymiarach. Coraz częściej stosuje się drzwi o szerokości większej niż 90 cm. Zapewniając sobie większe światło przejścia, możemy znacznie ułatwić sobie codzienny komfort użytkowania. Nie powinniśmy jednak przekraczać 130 cm szerokości skrzydła. Tak szerokie i ciężkie skrzydło będzie dodatkowo obciążać zawiasy i prowadzić do ich szybszego zużycia.

Stosując drzwi zewnętrzne z aluminium mamy szerokie możliwości personalizacji nie tylko samego skrzydła, ale także dodatków w postaci naświetlenia bocznego oraz górnego. Zastosowanie naświetlenia bocznego daje znacznie lepszy efekt niż montaż drzwi o podwójnych skrzydłach. Dzięki naświetleniu bocznemu możemy nie tylko w unikatowy sposób zaprojektować wejście do naszego domu, wprowadzimy do wiatrołapu dużą ilość światła dziennego. Zanim podejmiesz decyzję, przetestuj swój pomysł za pomocą naszego intuicyjnego konfiguratora drzwi Aluhaus. W szybki sposób możesz sprawdzić, jak drzwi będą prezentowały się od zewnątrz, oraz możesz porównać model z różnymi dodatkami.

Prawidłowy pomiar drzwi

Jeśli zamawiasz drzwi z futryną, musisz dokładnie wymierzyć wysokość, szerokość otworu oraz zmierzyć grubość muru. Aby zmierzyć wysokość, zacznij pomiar od prawego kąta w otworze i przeciągnij miarkę w dół. Następnie powtórz pomiar, zaczynając od lewego kąta oraz obu punktów przy górnej krawędzi. Zapisz wszystkie wymiary. Chcąc zmierzyć szerokość, należy przeciągnąć miarkę od jednego boku do drugiego na kilku wysokościach – zapisujemy najniższy wynik. W ten sam sposób zmierz grubość muru.

Jeśli w naszym otworze jest już zamontowana futryna, sposób pomiaru będzie się różnił. Wysokość i szerokość określamy, dokonując pomiaru między wewnętrznymi krawędziami. Nie uwzględniaj listew wykończeniowych. W przypadku, gdy mamy już wstawioną futrynę należy określić jej stan. W przypadku drzwi o dużej wadze należy dokładnie sprawdzić, czy nasza obecna futryna taki ciężar utrzyma.

Polecamy również zapytać o wykonanie usługi fachowego pomiaru w salonie, w którym zamawiamy okna. Nowoczesne drzwi zewnętrzne jak np. system Elite zawierają zaawansowane systemy pozwalające skutecznie izolować temperaturę oraz hałas. Należy więc odpowiednio przygotować otwór, aby nie tylko zainstalować ościeże oraz skrzydło, ale także przygotować podwalinę z izomuru.

Dlatego, chociaż pomiaru drzwi można dokonać samodzielnie, ilość niuansów montażowych sprawia, że łatwo przeoczyć istotne elementy. Jeśli planujesz montaż drzwi zewnętrznych, skorzystaj z pomocy fachowców.

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi wejściowe przy użyciu konfiguratora drzwi >>

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ