Okna zespolone są nie tylko popularnym rozwiązaniem w budownictwie komercyjnym, w biurowcach lub obiektach użyteczności publicznej. Jest to unikatowy system okienny, który pojawił się w Polsce już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i był udoskonalany przez dekady testów i obserwacji. Sprawdźmy, jakie zalety posiadają okna zespolone i dlaczego tak wielu inwestorów wybiera je dla swoich domów.

Okna zespolone – jak są zbudowane?

Zespolone okno, nazywane także szwedzkim otwiera się do wewnątrz i zbudowane jest z dwóch lub więcej skrzydeł, które oddzielone są elementem dystansowym na całym obwodzie. W efekcie powstaje skrzydło letnie i zimowe, które skręcone są ze sobą za pomocą śrub i osadzone na jednym zawiasie. Każde ze skrzydeł posiada własny pakiet szybowy, dzięki czemu okna zespolone mogą poszczycić się doskonałymi właściwościami izolacji termicznej oraz akustycznej.

Odstęp pomiędzy płaszczyznami szklenia letnich i zimowych skrzydeł wynosić powinien 4 cm. Mimo swojej nietypowej budowy wymiary okien zespolonych mieszczą się w normach standardowego wymiaru ościeżnicy. Okna zespolone pojawiły się w budownictwie w latach sześćdziesiątych XX wieku, a od tamtego czasu wciąż je udoskonalano. Do dzisiaj znajdują wielu miłośników, którzy chcą wyróżnić swoje projekty.

Zalety okien zespolonych (szwedzkich)?

Wspomniana już przez nas izolacja termiczna i akustyczna jest największą zaletą okien zespolonych. Zastosowanie trzech lub czterech szyb w szczelnych pakietach szybowych pozwala doskonale izolować temperaturę oraz dźwięki. Okna te z powodzeniem stosuje się więc w starszym budownictwie, w którym dużym wyzwaniem jest dobór innych rozwiązań energooszczędnych niż stolarka. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby instalować okna zespolone w nowoczesnym budownictwie domów wolnostojących.

Miłośnicy domów pasywnych pokochali okna zespolone, ze względu na jakość izolacji oraz żywotność okien, która może wynosić nawet 40 lat. Przy niskich kosztach ogrzewania i mniejszych rachunkach możemy bardzo szybko zaobserwować zwrot inwestycji.

Szklenie ma znaczenie

Zastosowane pakiety szybowe w oknach zespolonych odgrywają kluczową rolę w kwestii jakości izolacji, jaką mogą zapewnić. Każdy element pakietu szybowego ma znaczenie. W nowoczesnej produkcji szyb dla okien aluminiowych Aluhaus, tafle szkła pokrywa się powłokami niskoemisyjnymi poprawiającymi bilans energetyczny całego domu. Ścisła kontrola nad procesem produkcji szkła i wykorzystanie specjalnych skanerów pozwala nam wyeliminować nawet najmniejszą niedoskonałość surowca.

Szklenie to jeden z elementów tworzący wysokiej jakości pakiet szybowy, równie istotna jest ramka dystansowa, która u wielu producentów nadal wykonywana jest z aluminium. Jak każdy element składowy okna, ramka dystansowa była przez lata udoskonalana. Obecnie stosujemy ciepłe ramki Warmatec z tworzywa sztucznego, które jeszcze lepiej izolują pakiet szybowy w skrzydle, zapewniając lepsze parametry przenikania ciepła oraz izolacji akustycznej. To właśnie połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że nasze okna wybierane są do realizacji projektów domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań aluminiowych Aluhaus dla nowoczesnych domów? Zajrzyj na naszego bloga!

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ