Wybór odpowiedniej stolarki dla domu lub mieszkania to nie łatwe zadanie. Wiele systemów, wiele rodzajów materiałów, z których produkuje się okna, może przyprawić kupującego o prawdziwy zawrót głowy. Jedno z najczęstszych pytań dotyczy porównania okien z PVC względem okien z aluminium. Sprawdźmy zatem, jaki rodzaj inwestycji najbardziej skorzysta z każdego z surowców.

Okna plastikowe (PVC) dużo ciepła w Twoim domu!

Mimo upływu lat okna plastikowe wykonywane z PVC są nadal najczęściej kupowanym rozwiązaniem w Polsce. Istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy decydują się na wybór plastiku jako głównego surowca podczas doboru stolarki. Dobrze zaprojektowane okna aluminiowe mogą wyróżniać się doskonałą izolacją termiczną i niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Dzięki elastycznej i jednocześnie wytrzymałej formie okna z PVC możemy dostosować do niemal dowolnego stylu architektonicznego. Większość producentów okien w swojej ofercie posiada wiele wariantów kolorystycznych bazujących na palecie kolorów RAL. Popularnym rozwiązaniem są okleiny imitujące drewno lub stal.

W przypadku okien możemy również uzyskać rodzaj kompromisu, w kwestii wielkości okna. Chociaż okna z PVC nie mogą tworzyć tak dużych konstrukcji, jak okna aluminiowe, przy zastosowaniu odpowiednio grubego zbrojenia w ramie możemy uzyskać zadowalający efekt. Warto również zwrócić uwagę na atrakcyjną cenę okien plastikowych w porównaniu do systemów drewnianych.

Chociaż plastik nie jest najwytrzymalszym materiałem, nie wymaga dużego nakładu prac konserwacyjnych. W przypadku okien drewnianych musimy przykładać znacznie większą uwagę do zabiegów pielęgnacyjnych okien.

Okna pvc

Okna PVC

Podsumowując zalety okien z PVC:

  • atrakcyjna cena
  • dobrze dobrany system będzie posiadał bardzo dobre Uw
  • duża ilość dodatków w postaci rolet, nawietrzników
  • niewielkie wymagania w kwestii konserwacji

Okna aluminiowa – rozwiązanie w klasie PREMIUM

Podstawowym wyróżnikiem okien aluminiowych w stosunku do rozwiązań PVC jest sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Aluminium jest również bardziej przyjaznym środowisku materiałem w produkcji. Okna aluminiowe mogą być w 100% poddane procesowi recyklingu.

Istnieje wiele mitów na temat stolarki aluminiowej, która nie miała dobrej sławy przez wiele lat. Zarzucano oknom aluminiowym zimno oraz niski standard izolacji termicznej i akustycznej. Warto zwrócić uwagę, że takie teorie funkcjonowały 15 lat temu i przeskok technologiczny w produkcji wysokiej klasy okien aluminiowych jest niebywały. Obecne na rynku okna aluminiowe Aluhaus 90 mogą osiągać parametr Uw na poziomie od 0,7 W/(m²K) przy odpowiednim dobraniu pakietu szybowego oraz ciepłego montażu.

Okna aluminiowe Aluhaus 90

 

Głębokość zabudowy to kolejny czynnik, który wyróżnia okna aluminiowe, standardowo montuje się je głębiej niż okna plastikowe. Grubszy profil to lepsza izolacja ciepła. Okna wykonane z aluminium w porównaniu do okien z PVC lub drewna charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością konstrukcji. Jedno okno może osiągać wagę nawet do 200 kg przy wielkości konstrukcji 1700 x 2800 mm.

Większe szklenia to więcej światła słonecznego w naszym domu. Jak dobrze wiemy, ma ono zbawienny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Dobrze doświetlone pomieszczenie wydaje się także większe optycznie.

Podsumowując zalety okien aluminiowych:

  • przyjazne środowisku
  • lepsza izolacja Uw i Rw
  • wytrzymała konstrukcja pozwalająca na budowę okien o dużych gabarytach
  • niewielkie wymagania w kwestii konserwacji
  • liczne dodatki i możliwość parowania z systemami Smart House

okna aluminiowe Aluhaus

Jeśli interesuje Cię temat stolarki aluminiowej, koniecznie przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu.