Styl industrialny przyciąga uwagę wielu inwestorów, zwłaszcza w dobie mody na renowację starych kamienic, domów wolnostojących typu kostka oraz przestrzeni pomagazynowych adaptowanych na mieszkania. Okna loftowe to rozwiązania stworzone z myślą o dużych przestrzeniach oraz solidnej metalowej ramie. Jak dobrać okna do naszego loftu? Sprawdzamy!

Skąd wzięła się moda na styl industrialny?

Narodzin stylu industrialnego, zwanego także pofabrycznym musimy dopatrywać się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w okresie recesji lat 50, zaczęły pustoszeć wielkie fabryki i zakłady produkcyjne. Pracownicy migrowali za pracą, jednak budynki dawnych fabryk oraz infrastruktury w rejonie, pozostawały puste. Początkowo najczęściej na adaptację tego typu pomieszczeń decydowali się artyści. Niespokojne dusze, które potrzebowały przestrzeni do kreatywnej pracy, pokochały pofabryczne lokacje. Brak sztampowego podziału na kuchnię, łazienkę, salon, biuro można było łatwo wykorzystać, tworząc pierwsze lofty – łączące pracownię oraz przestrzeń mieszkalną.

W Polsce styl industrialny zaczął być dostrzegany przez szerszą grupę odbiorców po roku 90. Na skutek przeobrażeń gospodarczych wiele zakładów fabrycznych pozostawiało po sobie infrastrukturę, którą można zaadaptować na mieszkania, industrialne biura lub przestrzeń rekreacyjną. Dziś moda na surowy styl pofabryczny tylko zyskała na mocy powstały rozwiązania dekoracyjne wpasowujące się w ten surowy klimat. Dotyczy to również okien.

Jakie rozwiązania sprawdzają się w loftach?

Głównym założeniem loftu jest otwarta przestrzeń, niewielka ilość pomieszczeń oraz wykorzystanie materiałów dekoracyjnych o surowym designie i wyraźnej teksturze. Stąd też szerokie zastosowanie betonu, tynków strukturalnych, czerwonej cegły dekoracyjnej, aplikacji ze stali i aluminium. Drzwi zewnętrzne oraz okna wykonuje się ze stali lub bardziej przyjaznego środowisku aluminium. W mieszkaniach w stylu industrialnym otwory okienne są większe niż w klasycznych mieszkaniach. Wielkoformatowe okna wymagają odpowiedniej sztywności konstrukcji, która zapobiegnie odkształcaniu się ramy na skutek utrzymania ciężkiego pakietu szybowego.

Okno Miru Steel

W fabrykach nie dbano o izolację ciepła oraz wyciszenie wnętrz. Wysokie sufity oraz stare ogromne okna (najczęściej stalowe) nie sprzyjały zatrzymywaniu ciepła wewnątrz oraz wprowadzały wiele hałasu z zewnątrz. Okna loftowe muszą więc spełniać bardzo wysokie standardy w kwestii parametru przenikania ciepła Uw oraz izolacji akustycznej Rw. Bez optymalizacji tych dwóch czynników, zagrzanie dużej powierzchni loftu będzie bardzo kosztowne, a ze względu na umiejscowienie loftów najczęściej w centrach miast oraz przy ruchliwych ulicach komfort mieszkania będzie znikomy, jeśli hałas z zewnątrz przenikać będzie do wnętrza. Na szczęście w Aluhaus znaleźliśmy rozwiązanie stworzone właśnie dla tego rodzaju lokacji.

 

Miru Steel – minimalistyczne okna dla loftów

System Miru Steel to jedno z najnowszych rozwiązań w ofercie Aluhaus, które wchodzi w skład serii Miru 3. System Steel to rozwiązanie stworzone z myślą o przestrzeni industrialnej. Nawiązuje do estetyki tradycyjnych okien stalowych, charakterystycznych dla loftów i budynków przemysłowych. Surowy styl estetyczny sprawdzi się w budynkach pofabrycznych oraz w obiektach poddawanych renowacji. Elegancja, ostry kształt profili oraz kolorystyka sprawiają, że z łatwością wpasujemy się w otwartą przestrzeń loftów.

Mimo minimalistycznej konstrukcji technologia oraz rozwiązania zwiększające komfort są ukryte wewnątrz ramy. Okna można wyposażyć w ukryte zawiasy oraz niewidoczne z zewnątrz odwodnienie. Mimo swoich dużych rozmiarów, dzięki odpowiednio przygotowanemu pakietowi szybowemu oraz systemowi uszczelek, okna są ciepłe i osiągają współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie Uw = 0,8 W/(m²K) dla okna referencyjnego o wymiarach 1,23 x 1,48 z pakietem szybowym Ug =  0,5 W/(m²K).

 

Okno Miru Steel

 

Dopełnieniem okna jest system ukrytych uszczelek montowanych maszynowo, zintegrowanych z profilem aluminiowym. W połączeniu z ciepłym montażem, okna dla loftów Miru Steel to jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na polskim rynku. Dowiedz się więcej na temat stolarki aluminiowej Aluhaus i poznaj jej zalety.

Więcej informacji o oknach MIRU Steel znajdziesz tutaj >>