Izolacja termiczna i akustyczna to dominujące trendy na światowym rynku stolarki okiennej. Okna dźwiękoszczelne to zagadnienie, o które pyta coraz więcej klientów odwiedzających salony z oknami. Czym są i jakie elementy budowy okna mają wpływ na izolację hałasu z zewnątrz? Odpowiadamy!

Hałas – plaga obecnych czasów

Moda na okna dobrze izolujące temperaturę nie przemija i znajdziemy mnóstwo informacji na ten temat w każdej broszurze lub na wielu popularnych portalach poświęconych architekturze. Niewiele jednak mówi się o szkodliwym wpływie hałasu na nasze życie oraz samopoczucie. Tak, hałas stał się plagą cywilizacyjną i w branży nieruchomości używa się określenia zanieczyszczenia hałasem, który jest istotnym problemem mieszkańców domów położonych przy ruchliwych drogach, lotniskach, centrach handlowych.

Hałas nie zawsze musi oznaczać ruchliwy obiekt w pobliżu naszego domu. Pracujemy dużo i ciężko, to więc zrozumiałe, że w ścianach domu szukamy odpoczynku, sposobu na redukcję stresu oraz prawidłową regenerację naszego organizmu. Łatwo sobie wyobrazić frustrację, gdy po ciężkim dniu pracy wracamy do domu, by nasłuchiwać kosiarki sąsiada za płotem lub wesołego dokazywania na przyjęciu u sąsiadów w okolicy. Zastosowanie okien dźwiękoszczelnych pomoże nam prawidłowo wypocząć.

okna aluminiowe Aluhaus

Szkodliwy wpływ hałasu na nasze zdrowie

Specjaliści coraz częściej i donośniej biją na alarm w kwestii eliminacji nadmiernego hałasu z naszego życia. Według danych szacunkowych prawie 13 mln Polaków narażona jest na szkodliwe działanie hałasu. Istnieje wiele powodów zdrowotnych, na które hałas ma wpływ. Od ogólnego rozdrażnienia i problemów z koncentracją, hałas może mieć wpływ nawet na nasz metabolizm oraz produkcję hormonów. Naukowcy uważają, że hałas zwiększa ryzyko zawału nawet o 50%!

W przypadku domów wolnostojących oraz domów szeregowych wydawać by się mogło, że uda nam się odciąć od uciążliwego hałasu z zewnątrz. Nie zawsze jest to jednak możliwe, wystarczy obecność ruchliwej drogi w pobliżu, aby średnie natężenie hałasu w okolicy wzrosło. Nie wszystkie drogi szybkiego ruchu są wyposażone w ekrany dźwiękoszczelne. Nie zawsze możemy również pozwolić sobie na posadzenie drzew wzdłuż posesji, które mogą skutecznie ograniczyć hałas. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie naszego domu w okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej Rw, która wyrażana jest w decybelach (dB). Okna dźwiękoszczelne dzięki swojej budowie oraz odpowiednio zaprojektowanemu szkleniu pozwolą nam cieszyć się ciszą. Chociaż nie ma takiego rozwiązania jak okna w 100% dźwiękoszczelne, wystarczy obniżenie hałasu z zewnątrz o 10 (dB) by nasz mózg zarejestrował o połowę mniejszy hałas. Jak są zbudowane okna skutecznie izolujące dźwięk?

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Okna trzyszybowe Miru Hidden – Aluhaus

Okna dźwiękoszczelne – co warto o nich wiedzieć?

W specyfikacji technicznej okien izolacja akustyczna jest określana wskaźnikiem Rw i wyrażana w jednostkach decybeli. Im większa wartość Rw, tym lepsza izolacja okien. Jak dobrać okna, aby skutecznie chroniły nasz dom przed hałasem? Standardowa wartość w dobrych jakościowo oknach powinna oscylować pomiędzy 30 – 34 dB. Rekomendujemy dobór okien, które bazowo posiadają parametr Rw na poziomie 34 dB. Jeśli mieszkamy w głośnej okolicy, np.: w pobliżu ruchliwej drogi – należy dobrać okna o jeszcze wyższym parametrze izolacji akustycznej (40 dB) lub nawet 50 dB. Konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego oraz odpowiednio głębokiej zabudowy okien.

Grubsze profile posiadają więcej przestrzeni, po której rozprowadzane są drgania z zewnątrz. Główną formą izolacji pozostaje jednak pakiet szybowy. Szyby w oknach dźwiękoszczelnych różnią się od tradycyjnych. Im grubsze szyby zastosujemy w oknach, tym skuteczniej będą pochłaniać dźwięk. W przypadku okien nastawionych na redukcję hałasu stosuje się szyby o różnej grubości — dzięki temu okna lepiej radzą sobie z konkretnymi częstotliwościami dźwięku.

Jeśli interesują Cię nowoczesne rozwiązania w stolarce aluminiowej, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.