Nadchodzący rok przyniesie w świecie wnętrzarskim kolejne nowości w kwestii designu i aranżacji wnętrz. Okna podobnie jak lustra, meble i drzwi są elementem niezwykle wrażliwym na panujące trendy. Poznajmy najmodniejsze kolory okien i dowiedzmy się jakie trendy na rok 2022 będą najlepszym wyborem dla nowo planowanych inwestycji.

Okna to więcej niż element budowlany

Na okna spoglądamy nie jako konieczność, ale jako środek wyrazu i podkreślenia stylistyki budynku. Nie bez powodu designerzy i architekci tak bardzo przykładają uwagę do wyboru odpowiednich okien (oraz ich elementów dekoracyjnych). Na okna powinniśmy patrzeć przez pryzmat designu i możliwości aranżacji wnętrza oraz operowania światłem. Dobrze dobrane okna sprawią, że nasz dom będzie wymarzonym miejscem do życia – ciepłym, bezpiecznym i z unikatowym charakterem. Sprawdźmy, jak prezentują się okna na podstawie kilku parametrów:

  • Najmodniejsze kolory na rok 2022
  • Możliwości dobierania unikatowych tekstur okiennych
  • Designu profilów

Chociaż możliwości produkcyjne stolarki pozwalają na zastosowanie bardzo szerokiej gamy kolorystycznej, trendy modowe pokazują, że najpopularniejsze kolory podkreślają stylowy minimalizm. Najważniejszą zmianą w wykorzystaniu okien jako środka wyrazu, jest zmiana mentalności wobec okien. Tradycyjna biel ustępuje ciemniejszym barwom, nawiązującym do kolorów ziemi. Dzięki temu dom może zostać ciekawiej zaprezentowany z zewnątrz oraz wewnątrz. Sprawdźmy – jakie kolory będą królować w roku 2022?

Czerń i antracyt – dlaczego urzekają nas okna w ciemnych barwach?

Jest kilka kolorów, które, chociaż największą popularność osiągnęły kilka sezonów temu, nadal stanowią najmodniejszy wybór. Są to kolory ciemne, które przykuwają uwagę i nadają wnętrzu bardziej subtelnego charakteru. Najbardziej klasycznym spośród ciemnych kolorów jest nieprzemijająca czerń. Dlaczego czarne okna są tak popularnym rozwiązaniem? Architekci już od 2020 roku z wielką namiętnością sięgają po duże, czarne przeszklenia. Chociaż czerń to bardzo surowy kolor, doskonale nadaje się do podkreślenia elewacji budynku od zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie, gdy celem architekta jest podkreślenie nietypowej bryły budynku.

 

Czerń, jak żaden inny kolor potrafi nadać kontrastu jasnej elewacji. Potrafi także nadać głębi w chłodnych wnętrzach w stylu loftowym (które zyskują ogromną popularność). Jeśli szukasz koloru, który nada wnętrzu charakteru, wyróżni Twój dom na tle innych – z czernią nie można się pomylić. 

 

Okna Aluhaus - wnętrze w stylu loft

 

Wspaniałym rozwiązaniem stanowiącym dobry balans kolorystyczny stanowią okna w kolorze antracytu. Kolor ten pochodzi od charakterystycznego rodzaju węgla kopalnego. Antracyt zawojował świat designu i nadal utrzymuje oraz będzie utrzymywać bardzo silną pozycję wśród najmodniejszych kolorów na rok 2022. Jego wielką zaletą jest fakt, że jest to kolor wyważony pomiędzy czernią a szarością i pozwala na bardzo wiele manewrów w kwestii aranżacji wnętrza. Chociaż subtelny i surowy doskonale sprawdza się w różnych rodzajach obiektów. Od loftów industrialnych przez domy wolnostojące, zabudowę szeregową, a nawet obiekty biurowe.

 

Kolory natury zawsze w modzie – brąz i odcienie szarości

Czerń i Antracyt to niewątpliwie doskonałe kolory dla miłośników designu. Jak w hierarchii kolorów plasują się odcienie szarości oraz odcienie brązu? Kolory oraz tekstury nawiązujące do natury nadal są bardzo modne i nic nie wskazuje na to, że odejdą do lamusa w przeciągu najbliższych lat. Trendy wnętrzarski inspirowane naturą są niezwykle popularne. Szarość jest bardzo stonowanym rozwiązaniem, które przełamuje przestrzeń, jednak nie jest tak „krzykliwym” kolorem, jak czerń.

 

Narożne drzwi tarasowe Aluhaus

 

Szare okna z aluminium lub PVC z odpowiednio dobraną teksturą nadają obiektowi klasy i prestiżu. Szarość jest szczególnie doceniana w stylu Scandi, gdzie minimalizm i ciepłe barwy grają pierwsze skrzypce. Dzięki szerokim możliwościom personalizacji stolarki okiennej możemy za pomocą specjalnych oklein lub farb natryskowych tworzyć stylizacje nawiązujące do faktury kamienia, lub betonu.

W tym ujęciu również odcienie brązu wyróżniają się nieprzemijającym zainteresowaniem. Okna w odcieniach brązu najłatwiej jest dopasować do elementów dekoracyjnych wnętrz. Szczególnie podobają się okna o wyraźnej fakturze drewna, z jasno zaznaczonym usłojeniem oraz wyrazistą teksturą. Okna drewnopodobne doskonale nadają się do ocieplenia wnętrza i sprawdzą się jednakowo we wnętrzach klasycznych (ciemny brąz) oraz w projektach modernistycznych (jasne odcienie brązu). Kolor brązowy utrzymuje się w ścisłej czołówce najmodniejszych kolorów i w 2022 nie zajdzie z podium. Sprawdza się jako intrygujący detal albo ciekawe tło.

 

Okna aluminiowe MIRU Hidden - Aluhaus

Okna aluminiowe MIRU Hidden – Aluhaus

Kolor to nie wszystko – pomówmy o fakturze

Kolor to jeden z głównych elementów wyrazu, jednak gdy zestawimy obok siebie dwa okna w tym samym kolorze, ale różniące się fakturą — uzyskamy dwa zupełnie różne efekty. To, jaką fakturę posiada okno, ma szczególne znaczenie w przypadku okien niebazujących na okleinach. Doskonałym przykładem są okna aluminiowe. Ziarnistość faktury okna, natężenie połysku. Zastosowanie różnych struktur okiennych wykraczających poza okleiny stosowane od lat otwiera nam zupełnie nowe możliwości aranżacji wnętrza. Szczególnie ma to znaczenie w obiektach nowoczesnych. Matowe okna aluminiowe o wyrazistej fakturze, którą poczujemy pod palcami, gdy dotkniemy ramy okna, będą prezentować się nie tylko doskonale wizualnie. Będą prezentować klasę, której nie da się osiągnąć samym kolorem. Podobnie jest z tkaninami. Czarna wełna nie będzie prezentować się tak dobrze, jak czarny aksamit lub satyna. Operowanie fakturą okna dodaje kolejną warstwę designu, mającą wpływ na ogólną prezencję systemu okiennego.

Kolor Grau Grunge - Auhaus

Kolor Grau Grunge – Auhaus

 

Doskonałym przykładem jest rodzaj okien loftowych MIRU STEEL, które stanowią nową iterację okien aluminiowych Aluhaus zaprojektowanych z myślą o loftach i przestrzeni industrialnej. Z dodatkiem stylowych szprosów, będą stanowić doskonały element ozdobny w pomieszczeniach o wysokim suficie i dużej kubaturze.

 

Okno Miru Steel - Aluhaus

Okno Miru Steel – Aluhaus


Jakie kolory okien warto rozważyć w 2022?

Jak widzisz kolory okien, które nadal utrzymują się w ścisłej czołówce popularności to barwy ciemne, nawiązujące do natury. Gorąco zachęcamy do porównania różnych tekstur okiennych, zamiast sięgać od razu po okleiny. 

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego koloru i faktury możemy stworzyć unikatowe okna, które zachwycą każdego, kto zawita w nasze progi. 

Poznaj modele okien aluminiowych Aluhaus >> lub wszystkie dostępne  kolory okien aluminiowych>>