Drzwi wejściowe to miejsce szczególnie narażone na utraty ciepła. Montaż drzwi powinien zostać przeprowadzony z zachowaniem najwyższej staranności oraz w odpowiednim momencie budowy. Pośpiech w tym aspekcie może mieć opłakane skutki dla naszych drzwi i dla izolacji termicznej, która jest tak ważnym aspektem domów energooszczędnych i pasywnych. Z tego artykułu dowiesz się, na jakim etapie budowy należy przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych.


Pośpiech jest złym doradcą

Wszystkie prace przeprowadzone podczas budowy domu są realizowane według ściśle określonego porządku. Montaż drzwi zewnętrznych należy przeprowadzać po zakończeniu mokrych prac wewnątrz domu i odpowiednim osuszeniu murów. Dotyczy to w szczególności drzwi drewnianych, które bardzo źle znoszą kontakt z wilgocią. Niezależnie od tego, czy nasze drzwi wykonano z aluminium, drewna, PVC lub stali – każde drzwi montuje się z wykorzystaniem pianki poliuretanowej, a ta pod wpływem wilgoci traci swoje właściwości termoizolacyjne.

Zakończenie mokrych prac i odpowiednie osuszenie murów pozwoli pozbyć się wilgoci i przygotuje pole dla ekipy montażowej na wstawienie i osadzenie ościeżnicy oraz skrzydła drzwi. Jeśli na siłę przyspieszymy montaż, to w szczelinach, w których wilgoć pozostała, zacznie powstawać pleśń. Domy, w których zamknięcie pomieszczeń miało miejsce jeszcze przed zakończeniem prac mokrych, mogą przez wiele lat borykać się z problemem powracającego grzyba i nieprzyjemnego gnilnego zapachu.


Drzwi tymczasowe

Dobrą praktyką, którą stosuje coraz więcej zespołów przeprowadzających montaże drzwi zewnętrznych, jest zastosowanie tanich zamienników drzwi, przed zamknięciem robót mokrych. Drzwi tymczasowe kosztują ok 100 złotych i pozwolą na zamknięcie pomieszczeń bez narażania naszych drzwi docelowych na uszkodzenie lub pobrudzenie.


Przygotowanie otworu pod montaż drzwi

To ważny etap, którego nie należy zaniedbywać. Prawidłowo przygotowany i zagruntowany  otwór pozwoli na szybkie osadzenie ościeżnicy i jej montaż. Otwór pod drzwi zewnętrzne powinien być szerszy o 30 mm i wyższy o 15 mm od samych drzwi. Dzięki temu zyskujemy dość miejsca pod kotwy, piankę oraz taśmy. Docelowo powinniśmy kierować się zasadami ciepłego montażu drzwi, w którym istotną rolę odgrywają taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne.


Montaż drzwi zewnętrznych

Tak samo, jak w przypadku okien i bram garażowych, drzwi zewnętrzne montuje się tak, aby nie powstawał obwodowy mostek termiczny. W zależności od konstrukcji ściany montuje się drzwi według kilku wariantów:

  • w ścianie jednowarstwowej – w połowie grubości ściany;
  • w ścianie dwuwarstwowej – na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej. Węgarek utworzony z materiału termoizolacyjnego powinien osłaniać około 2/3 szerokości ościeżnicy;
  • w ścianach trójwarstwowych – nad warstwą termoizolacji blisko ściany osłonowej.

W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych montuje się drzwi w warstwie termoizolacji, której grubość wynosi 15-20 cm. Należy takie drzwi montować blisko ściany nośnej. Osadzenie drzwi zewnętrznych w warstwie izolacji pozwala uzyskać najlepsze parametry termiczne.


Drzwi zewnętrzne – zanim przystąpisz do prac

Pamiętaj, że przeprowadzenie montażu drzwi zewnętrznych w odpowiednim momencie prac na budowie jest niezwykle ważne. Przyspieszenie tego etapu może spowodować osadzeniem się wilgoci w zakamarkach murów, co w perspektywie lat okaże się bardzo uciążliwą walką z pleśnią. Upewnij się, że prace mokre zostały zakończone, a mury są suche. To pozwoli Ci spokojnie zamknąć pomieszczenia. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzeniem drzwi, zastosuj drzwi tymczasowe, które tanim kosztem pozyskasz w każdym sklepie budowlanym.