Wstawienie okien oraz drzwi (na początku prowizorycznych) to ważny moment w procesie budowy domu. Uzyskanie stanu surowego zamkniętego to istotny moment także dla inwestora – pozwala uruchomić kolejne transze finansowania inwestycji przez bank. Kiedy jednak możemy powiedzieć, że nadszedł odpowiedni etap, aby wstawić okna? Sprawdzamy!

Kiedy montować okna?

W przypadku stolarki okiennej kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jednakowo producenci okien oraz deweloperzy wskazują, że odpowiednim momentem na wstawienie okien, jest zakończenie prac mokrych na zewnątrz. Mury muszą być bezwzględnie wysuszone. Wstawienie okien i drzwi będzie miało wpływ na schnięcie tynków oraz wylewek betonowych wewnątrz. Wiele zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku, w której prowadzone są prace oraz oczywiście od samej organizacji logistycznej prac na budowie.

W przypadku ścian dwuwarstwowych rekomenduje się nawet montaż okien przed wstawieniem warstwy ocieplającej. Należy okna odpowiednio zabezpieczyć, by nie zostały przez przypadek zachlapane lub uszkodzone. Ważna jest także dodatnia temperatura, która będzie miała wpływ na szybkość i siłę wiązania np.: pianek poliuretanowych.

Zanim zdecydujemy się na montaż okien i przejście do kolejnego etapu prac, powinniśmy wiedzieć, jakiego rodzaju stolarkę będziemy montować. W przypadku okien drewnianych rekomenduje się montaż po wcześniejszym zakończeniu wszelkich prac mokrych w środku i na zewnątrz. Najczęściej tynkuje się ściany i przygotowuje glify pod okna bez ich finalnego wykończenia. Dopiero gdy tynki wyschną – wstawia się okna drewniane. Niestety jest to konieczne, jeśli nie chcemy, aby wilgoć wypaczyła okna.

Jeśli stosujemy okna aluminiowe lub z PVC, możemy wstawić okna dużo wcześniej. Zanim zaczniemy wykonywać prace wykończeniowe wewnątrz. PVC oraz aluminium są odporne na szkodliwe działanie wilgoci.

Montaż okien w domu jednorodzinnym

Montaż okien w domu jednorodzinnym, fot.: Pol-Mach

Montaż tradycyjny vs montaż warstwowy – który wybrać?

Na naszym blogu wiele można przeczytać na temat montażu warstwowego i klasycznego. Chociaż wielu deweloperów nadal montuje okna metodą tradycyjną, gdzie okna osadza się na kotwach i uszczelnia pianką poliuretanową – producenci stolarki odchodzą od tego rozwiązania. Alternatywą dla kotw i pianki jest montaż warstwowy zwany także ciepłym. Chociaż zazwyczaj jest to opcja droższa, oferuje znacznie większy zwrot z inwestycji. Prace postępują w kilku etapach.

Najpierw, starannie przygotowuje się powierzchnię otworu przed montażem. Do uszczelnienia służą aż trzy warstwy izolacyjne. Pierwsza zewnętrzna warstwa taśmy paroprzepuszczalnej zabezpiecza izolację przed działaniem warunków atmosferycznych. Warstwa środkowa, najczęściej pianka poliuretanowa, znajduje się między oknem a ościeżnicą, zapewnia izolację temperatury oraz izolację akustyczną. Trzecia wewnętrzna warstwa to folia paroszczelna chroniąca piankę przed wilgocią.

Montaż okien aluminiowych w domu

Montaż okien aluminiowych w domu, fot.: Pol-Mach

Montujemy parapet – zwieńczenie prac

Na koniec, gdy okna są już zamontowane, możemy przystąpić do montażu parapetu. Najczęściej stosuje się parapety z tworzywa sztucznego, chociaż modne są również parapety z marmuru. Parapet powinien być wsunięty pod okno i chronić ścianę oraz styk okna z murem przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz. Te prace można zostawić na sam koniec, parapet nie ma wpływu na szczelność okien.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie – Na jakim etapie budowy domu montować okna? – zależy od wielu czynników. To ważne, aby wybór odpowiedniej stolarki nie był przypadkowy. Zasięgnij opinii specjalistów Aluhaus i dobierz komplet stolarki dla Twojego domu.

Zobacz systemy okien aluminiowych Aluhaus >>