Poczucie bezpieczeństwa to bardzo ważny element każdego domu mieszkalnego lub biura. Chcemy czuć się bezpiecznie w miejscu, w którym mieszkamy wraz z najbliższymi oraz w miejscach, które odwiedzamy w celach rekreacyjnych lub zawodowych. Jak pokazują dane statystyczne, aż 12% włamań do domów jednorodzinnych dokonywana jest przez drzwi frontowe. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo, a jednym z najlepszych sposobów jest wykorzystanie czytników linii papilarnych.


Rozwiązanie dla prestiżowych inwestycji

Czytniki biometryczne lub czytniki linii papilarnych to rozwiązania, które w pierwszej chwili pewnie kojarzą nam się z filmami sci-fi. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w dobie rosnących wartości inwestycji, bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów. W przypadku drzwi frontowych bardzo łatwo podnieść klasę bezpieczeństwa poprzez montaż czytnika linii papilarnych.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku domów jednorodzinnych, ale także w przypadku nowo powstałych biurowców. Niejednokrotnie sprzęt będący na wyposażeniu specjalistycznych placówek ma ogromną wartość. Poprzez dobranie czytnika linii papilarnych jako zabezpieczenia, przedsiębiorcy mają pełen dostęp do wąskiego grona ludzi z przyznanym dostępem wejścia. Jest to wyższy poziom zabezpieczenia niż ma to miejsce w przypadku czytników kart lub zamków numerycznych. W końcu do tego typu „klucza” może mieć dostęp każdy.

Dom w pełni inteligentny

Coraz częściej widzimy realizacje utrzymane w duchu Smart Home. Zdalny dostęp do domofonów, możliwość otwierania okien lub wciągania rolet za pomocą zdalnego kontrolera to wielkie ułatwienie (zwłaszcza w przypadku obszernych rezydencji). Czytnik linii papilarnych eliminuje konieczność wyciągania klucza za każdym razem. Jeden dotyk i drzwi stoją otworem. Mamy również pewność, że nikt spoza grona domowników nie uzyska możliwości wejścia do naszego domu.

Istnieje wiele mechanizmów zabezpieczających drzwi od rozwiązań prostych i ułatwiających codzienne korzystanie z drzwi jak pochwyt z czujnikiem dotyku, przez zaawansowane systemy bezpieczeństwa oparte o tablice numeryczne lub czytniki linii papilarnych.

Jak to działa?

Zasada działania czytnika linii papilarnych nie wymaga tłumaczenia, warto jednak poznać kilka technicznych faktów, które stoją za tym pozornie prostym systemem bezpieczeństwa. W przypadku wyboru drzwi Aluhaus z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci wspomnianego czytnika pozostaje nam wybrać jego rodzaj. Popularny staje się czytnik z dodatkowym kluczem — EKEY. Kontrola dostępu za pomocą odcisku palca oraz opcjonalnie otwarcie poprzez aplikację mobilną w obrębie zasięgu Bluetooth to znaczne ułatwienie w codziennych sytuacjach. Standardowo czytnik może przechowywać dane nawet 99 odcisków palców. Administrujemy danymi za pomocą aplikacji mobilnej i mamy pełną kontrolę nad przyznawanymi dostępami. Załóżmy, że czytnik jest zainstalowany w drzwiach wejściowych do biura. W przypadku gdy chcemy odciąć dostęp konkretnej osobie, możemy to zrobić z poziomu aplikacji.

Przydatna okazuje się również funkcja dziennego dostępu, która pozwala konkretnym osobom wejść w określonych godzinach. W tym wypadku rekomendowany jest samozamykacz, który zapewni prawidłowe domknięcie i zaryglowanie drzwi.

Warto wiedzieć

Bezpieczeństwo czytnika linii papilarnych to nie tylko elementy elektroniczne. Dużą zaletą czytników stosowanych w drzwiach aluminiowych jest licowanie czytnika z powierzchnią drzwi. Brak możliwość podważenia lub rozkręcenia płytki zewnętrznej uniemożliwia dostanie się do komponentów pod powierzchnią.

Warto również zwrócić uwagę na system dodatkowego zasilania i okablowania, który w przypadku drzwi aluminiowych jest szczelnie zabezpieczony i niedostępny dla potencjalnego włamywacza od zewnątrz. Dzięki temu drzwi są zamknięte nawet w przypadku utraty zasilania w budynku.

Dowodem najwyższej jakości zabezpieczeń elektronicznych jest certyfikat instytutu rzeczoznawczego VdS.

Czy warto zainstalować czytnik linii papilarnych w drzwiach?

Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i lubisz rozwiązania Smart dla domów, czytnik linii papilarnych będzie dobrym dodatkiem. Nie jest to rozwiązanie niezbędne w każdym domu, jednak znacznie ułatwia życie i skutecznie zniechęci każdego potencjalnego włamywacza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak można wykorzystać czytnik linii papilarnych w drzwiach Twojego domu lub biura, zasięgnij rady specjalistów Aluhaus.