W tym artykule pokażemy krok po kroku, jak można samodzielnie zamontować drzwi zewnętrzne do naszego domu. Istnieje szereg powodów, dlaczego rekomendujemy, aby prace instalacyjne przeprowadził specjalista. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, warto wiedzieć jak się zabrać z proces montażu ościeżnicy i skrzydła drzwi zewnętrznych.

Czy warto inwestować w ekipę montażową?

To pytanie często pojawia się w trakcie wyboru drzwi zewnętrznych w salonie. Czy to słuszny wydatek, czy lepiej samemu podjąć się wykonania montażu drzwi zewnętrznych? Zdaniem wielu montażystów, kluczowa kwestia to nasz budżet. Im droższe drzwi wybieramy, tym montaż staje się bardziej wymagający i konieczna jest ręka fachowca. O ile tanie drzwi z PVC z łatwością zamontujemy przy użyciu kilku klinów, poziomicy i pianki montażowej. O tyle drogie drzwi z klasy premium wykonane z aluminium lub szlachetnego drewna łatwo uszkodzić podczas montażu. W przypadku drzwi w klasie premium musimy założyć, że koszt montażu to około 8% wartości drzwi.

Są to jednak pieniądze mądrze wydane. Sprawny zespół montażystów potrafi uporać się z zadaniem w około 3-5 godzin, podczas gdy wykonując pracę samodzielnie, montaż zajmie nam nawet cały dzień. Drugim istotnym argumentem za wyborem zespołu montażowego jest fakt, że inwestując nawet tysiące złotych w drzwi zewnętrzne, nie chcielibyśmy, aby moment nieuwagi kosztował nas wgniecenie lub zarysowaniem nowych drzwi.

W przypadku montażu ciepłego, w którym stosuje się taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne tworząc warstwę izolującą drzwi od muru, potrzeba wiedzy, którą zdobywa się przez lata praktyki.

Jeśli jednak chcemy sami spróbować swoich sił, oto przewodnik jak się do tego zabrać.

Drzwi aluminiowe Aluhaus Flatt z czytnikiem linii papilarnych

Drzwi aluminiowe Aluhaus Flatt z czytnikiem linii papilarnych. Zdjęcie: Ferdo

Montaż ościeżnicy

Pierwszym krokiem jest przygotowanie otworu pod ościeżnicę i określenie, w jaki sposób będziemy ją montować. W tym miejscu istotny jest rodzaj ściany i ilość warstw, z których się składa. Ściany dzielimy na:

  • Ściany jednowarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w połowie grubości muru.
  • Ściany dwuwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru.
  • Ściany trójwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w warstwie ocieplenia.

Otwór pod ościeżnice powinien być od niej szerszy o ok. 1,5 cm, a także powinien być oczyszczony, równy i zagruntowany. Dzięki temu dalszy ciąg prac będzie przebiegał bez problemu. Osadź ościeżnicę wraz ze skrzydłem w otworze, sprawdź poziomicą, czy z każdej strony mamy pion. Nierówności niwelujemy, wbijając kołki, które unieruchomią konstrukcję. Sprawdź, czy drzwi się prawidłowo zamykają i otwierają, nie możesz odczuwać żadnych oporów w pracy zawiasów i domykaniu się skrzydła.

Gdy ościeżnica znajduje się w odpowiednim położeniu, możesz zdjąć skrzydło i przystąpić do wykonania nawiertów pod mocowanie kotw. Przez specjalne otwory w ościeżnicy wykonaj nawierty w murze. Kotwy powinny wchodzić w głąb muru na ok. 10-20 cm.

Osadzamy skrzydło drzwi

Przed osadzeniem skrzydła zadbajmy o usztywnienie ościeżnicy. Wykorzystaj w tym celu listwy rozporowe, które należy umieścić pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny. Listwy mocuje się na tej samej linii, podkładając pod ich krawędzie co najmniej 3 podkładki z filcu lub grubej tektury. Następnie z użyciem kleju montażowego, instalujemy nadproże drzwi.

Ościeżnica jest już sztywna. Teraz oklej ją dokładnie taśmą malarską i szczelinę pomiędzy murem a ościeżnicą wypełnij pianką montażową. Zanim naniesiesz piankę, jeszcze raz oczyść szczelinę i spryskaj ją delikatnie wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi pianka montażowa będzie lepiej nanoszona.

 

Drzwi aluminiowe Aluhaus. Wyposażenie: czytnik linii papilarnych, kryte zawiasy, pochwyt, szklenie refleks. Kolor: antracyt quartz Szczelny montaż + podwalina pod drzwi + zabezpieczenie. Źródło: Ferdo

Drzwi aluminiowe Aluhaus. Wyposażenie: czytnik linii papilarnych, ukryte zawiasy, pochwyt, szklenie refleks. Kolor: antracyt quartz. Szczelny montaż + podwalina pod drzwi. Zdjęcie: Ferdo

Do montażu drzwi zewnętrznych stosujemy piankę niskoprężną, którą aplikujemy do połowy, z czasem sama zwiększy swoją objętość, wypełniając dokładnie szczelinę. Pozostaw piankę do wyschnięcia, co powinno zająć do 24 godzin. Teraz możesz oczyścić jej nadmiar i pozbyć się klinów. Luki po klinach również wypełnij pianką. Teraz należy osadzić skrzydło, zamontować klamkę i sprawdzić, czy drzwi prawidłowo się zamykają. Dla uszczelnienia drzwi możesz wykorzystać specjalną uszczelkę z gumy lub tworzywa termoplastycznego. Możesz również wykorzystać w tym celu silikon.

Jak widzisz proces montażu drzwi zewnętrznych, wymaga precyzji i odpowiedniego przygotowania na każdym etapie. Opisywany powyżej schemat pracy można wykorzystać podczas montażu drzwi przeciwpożarowych lub tanich drzwi PVC. W przypadku droższych modeli rekomendujemy zasięgnąć pomocy doświadczonych zespołów montażowych.