Spośród materiałów, z których produkuje się drzwi zewnętrzne, to właśnie aluminium wyróżnia się największą trwałością. Jak konserwować drzwi aluminiowe zewnętrzne, aby służyły nam na lata? Z tego poradnika dowiesz się, jak często należy dokonywać czynności konserwacyjnych, jakich środków używać oraz jakich należy unikać. Trzymając się kilku prostych zasad zyskasz pewność, że Twoje drzwi wejściowe wyglądać będą niezmiennie dobrze przez wiele lat.

Przewaga aluminium nad innymi materiałami

Drzwi zewnętrzne są nieustannie wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć, promienie słońca, silny wiatr oraz zmiany temperatur oddziałują na powierzchnię drzwi i odciskają swoje piętno. Drzwi z aluminium dzięki naturalnej powłoce antykorozyjnej radzą sobie doskonale z wilgocią, która w szybkim tempie potrafi wypaczyć drogie drzwi drewniane. Są również odporne na wysoką temperaturę, która rozszczelnia na łączeniach drzwi wykonane z PVC i doprowadza do ich wybrzuszania.

Aluminium to materiał, który poddaje się w 100% procesowi recyklingu. W porównaniu do PVC aluminium wymaga niewielkiej ilości energii do przetworzenia, a jego obróbka jest przyjazna dla środowiska. Drzwi aluminiowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia im piękny wygląd nawet po wielu latach eksploatacji.

Konserwacja drzwi aluminiowych

Tak naprawdę drzwi aluminiowe nie wymagają poważniejszych zabiegów konserwacyjnych. Przetarcie z kurzu lub usunięcie poważniejszych zabrudzeń wilgotną szmatką z miękkiego materiału wystarczy, aby utrzymać drzwi w dobrym stanie. Serie drzwi Aluhaus Elite oraz Tenvis nie wymagają prac konserwacyjnych, oraz regulacji nawet po upływie dłuższego czasu. Zewnętrzna warstwa drzwi została zaprojektowana tak, aby drzwi nawet po wystawieniu bezpośrednio na promienie słońca, nie zmieniały swojego kształtu. Obecnie 1 mb aluminium pod wpływem nagrzania rozszerza się o 1,4 mm na długości. Dla porównania PVC rozszerza się aż o 4 mm co z biegiem czasu prowadzi do pojawienia się wybrzuszeń i rozszczelnień.

Kolekcja drzwi Elite od zewnętrznej strony pokryta jest specjalną powłoką bisolarną, która zapewnia trwałość konstrukcji i uniemożliwia powstawanie uporczywych rozszczelnień. Dodatki wykonane ze stali nierdzewnej są wstawiane w przygotowane wcześniej otwory o głębokości 3 mm. Dzięki temu wszystkie elementy dekoracyjne licują z powierzchnią drzwi. Uniemożliwia to dostawanie się brudu oraz drobinek pyłu i dodatkowo ułatwia zachowanie drzwi w czystości.

Drzwi aluminiowe wystarczy więc od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką z miękkiego materiału. Jako środek czyszczący warto wykorzystać płyn do mycia naczyń bez inwazyjnych detergentów.

Jakich środków należy unikać przy czyszczeniu drzwi aluminiowych?

Istnieje grupa środków, które nie powinny mieć styczności z aluminium pod żadnym względem. Mogą prowadzić do stopniowego wypaczania materiału i zniekształcać powierzchnię drzwi.

Należy unikać:

  • rozpuszczalników
  • substancji zawierających drobiny, które będą rysować i ścierać aluminium
  • agresywnych związków chemicznych, które mogą zmatowić powierzchnię drzwi
  • środków zawierających kwaśne substancje chemiczne
  • środków piorących
  • środków zawierających wodorotlenek potasu, węglan sodu
  • detergentów zawierających amoniak lub aceton

 

Poważniejsze zabrudzenia należy usuwać z wykorzystaniem miękkiej ścierki. Nie wolno używać materiałów szorstkich oraz takich o chropowatej powierzchni. Unikajmy także usuwania zaschniętych zabrudzeń za pomocą przedmiotów o ostrych krawędziach (np. nóż).

W większości przypadków czyszczenie drzwi aluminiowych sprowadza się do przetarcia drzwi z kurzu i pyłu kilka razy w roku. Najlepiej czyścić drzwi przed i po sezonie zimowym.

Drzwi alummiowe zewnętrzne na lata

Zewnętrzne drzwi aluminiowe do domu to inwestycja na lata. Dzięki swojej trwałości oraz przemyślanym wykonaniu drzwi aluminiowe Aluhaus z serii Elite oraz Tenvis będą zdobić każdy nowoczesny dom i nie wymagają pieczołowitej pielęgnacji i konserwacji poszczególnych elementów.

Poznaj pełną ofertę drzwi Aluhaus i zaprojektuj własną kompozycję z wykorzystaniem naszego konfiguratora drzwi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z wykorzystania drzwi aluminiowych, zapraszamy Cię do przeczytania pozostałych artykułów na naszym blogu.