Drzwi wejściowe do naszego domu mówią wiele o nas samych. Jeśli chcemy zachować ich piękny wygląd, powinniśmy co jakiś czas dokonać gruntownego czyszczenia i konserwacji. Każdego dnia drzwi wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, dlatego pielęgnacja, pozwoli wydłużyć ich żywotność i zachować piękny wygląd. Z tego artykułu dowiesz się jak czyścić i konserwować drzwi zewnętrzne z PVC, aluminium i drewna, gdyż każdy surowiec wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak chronić drzwi przed czynnikami atmosferycznymi?

Drzwi wejściowe są poddawane każdego dnia sprawdzianowi wytrzymałości. Działa na nie wiatr, palące słońce deszcze i różnice temperatur. Jednym z najprostszych rozwiązań, które ochroni nasze drzwi, jest montaż zadaszenia nad wejściem. Dodatkowo można osadzić drzwi we wnęce, co pozwoli uchronić je przed działaniem wody i wiatru. Zadaszenie jest koniecznym warunkiem w przypadku dochodzenia roszczeń gwarancyjnych u wielu producentów.

W zależności od surowca, z jakiego wykonane są drzwi, zabiegi pielęgnacyjne będą się od siebie różnić, gdyż drewno, PVC i aluminium wymagają innego podejścia podczas konserwacji. Warto również przed przystąpieniem do usuwania zabrudzeń przeczytać instrukcję obsługi, gdyż najczęściej producenci wskazują środki rekomendowane oraz zabronione w czyszczeniu.

Pielęgnacja drzwi drewnianych

Drewno to niewątpliwie jeden z najbardziej efektownych materiałów, z którego powstają drzwi zewnętrzne. Wyglądają znakomicie, mamy duże możliwości personalizacji oraz doskonałe parametry izolacji termicznej. Jeśli chcemy, aby nasze drzwi zachowały swój piękny wygląd na lata, powinniśmy raz w roku dokładnie je wyczyścić i pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. Drzwi drewniane wymagają dokładnej pielęgnacji ze względu na delikatną warstwę lakieru, którą są pokryte.

Zanim przystąpimy do czyszczenia, należy dokładnie sprawdzić skrzydło drzwi. Odpryski lakieru, złuszczenia lub wybrzuszenia powstające na zewnętrznej warstwie to najpoważniejsze problemy. W przypadku zarysowań lub pęknięć możemy wykorzystać lakier renowacyjny, którym zamaskujemy drobne uszkodzenia lakieru.

W czyszczeniu drzwi zewnętrznych z drewna nie możemy wykorzystywać środków żrących lub na bazie acetonu. Nie czyścimy również trudniejszych zabrudzeń rozpuszczalnikiem. Zniszczy on delikatną warstwę lakieru. Samo czyszczenie drzwi powinno odbywać się miękka lekko nawilżoną szmatką. Unikajmy gąbek z powierzchnią do ścierania trudnych zabrudzeń. Usuwając zabrudzenia, pamiętajmy, aby nie nakładać na drzwi dużej ilości wody.

Czyszczenie drzwi PVC

Drzwi z PVC są wytrzymałe i nie wymagają dużej ilości pielęgnacji, nie musimy dbać o delikatny lakier, a czyszczenie sprowadza się do przemycia drzwi wodą z dodatkiem standardowego środku czyszczącego np.: płynu do mycia naczyń. Nie powinno się stosować agresywnych środków chemicznych oraz substancji ściernych. Mimo tego, że powłoka PVC jest odporna na czynniki atmosferyczne to łatwo zarysować ją za pomocą gąbki, dlatego miękka szmatka będzie najlepszym narzędziem.

Warto zerknąć do instrukcji obsługi. Część producentów wskazuje rekomendowane środki czyszczące, które pozwolą usunąć bardziej uciążliwe zabrudzenia, z którymi woda i płyn do mycia naczyń sobie nie radzą.

Konserwacja drzwi z aluminium

Jako surowiec jest nie tylko najbardziej przyjaznym środowisku materiałem do produkcji drzwi zewnętrznych (surowiec można w 100% poddać recyklingowi), wyróżnia go również największa odporność na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych.

W przypadku drzwi aluminiowych Aluhaus nie musimy stosować nawet zadaszenia (niemniej jest ono przydatnym środkiem chroniącym). Sam konserwacja odbywa się podobnie, jak ma to miejsce w przypadku drzwi z PVC. Raz w roku drzwi wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką. W przypadku elementów dekoracyjnych wszystkie umieszczana są w specjalnie przygotowanych frezach, dzięki czemu idealnie licują z powierzchnią skrzydła drzwi i nie ma szczelin, do których może dostawać się brud lub kurz. W przypadku przeszkleń, przetarcie ich wodą w zupełności wystarczy.

Konserwacja uszczelek

Gumowe uszczelki to ważny element wyposażenia drzwi, który zapewnia ich szczelność. Z upływem czasu guma może ulegać wypaczeniu, dlatego warto raz lub dwa razy w roku oczyścić uszczelki z zabrudzeń. Ma to szczególne znaczenie przed nadejściem zimy. Dodatkowo uszczelki można pokryć specjalnym preparatem konserwującym, który zwiększy ich trwałość i żywotność — jego cena to kilkanaście złotych. Zazwyczaj producenci wskazują konkretny środek w instrukcji obsługi.

Dbajmy o drzwi zewnętrzne

Proste czynności konserwujące sprawią, że nasze drzwi wejściowe odwdzięczą się nam pięknym wyglądem na długie lata. Samo czyszczenie i konserwacja, nie są czynnościami, na które trzeba poświęcać dużej ilości czasu. Pamiętaj jednak, żeby zachować regularność i czyścic drzwi przynajmniej raz w roku, natomiast przegląd uszczelek powinien odbywać się dwa razy w roku. Dzięki temu Twoje drzwi będą wizytówką domu na lata!