Gdy wybieramy stolarkę okienną dla naszego wymarzonego domu, bierzemy pod uwagę parametry techniczne konkretnych modeli, zwracamy uwagę na design i funkcjonalność. Tematem często ignorowanym przez inwestorów jest ekspozycja okien w domu względem kierunków świata. W tym artykule podpowiadamy, jak umiejscowić okna w poszczególnych pomieszczeniach, aby uzyskać najlepszy efekt.

Ekspozycja okien w domu wolnostojącym

Kierunek świata, na który skierowane są okna w naszym domu, będzie determinować ilość światła oraz to, jak pomieszczenie będzie nagrzewane. Projektując nasz dom, warto zastanowić się, jak rozmieścić okna w poszczególnych pomieszczeniach, aby funkcjonowanie w nich było przyjemne. Duża ilość światła słonecznego będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jest to również naturalny sposób na dogrzanie domu. Dlatego prawidłowa ekspozycja okien (zwłaszcza salonu) ma tak wielkie znaczenie w domach pasywnych, których głównym założeniem, jest obniżenie konieczności dogrzewania do minimum.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się parametrom technicznym oraz konstrukcji okien, która w połączeniu z odpowiednią ekspozycją pomoże zwiększyć komfort domowników w codziennym przebywaniu w domu oraz w dłuższym horyzoncie czasowym – zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Okna skierowane na południe – najlepsze dla salonu i pokoju dziecięcego

Skierowanie okien na stronę południową daje największą ilość słońca oraz pomoże stopniowo nagrzać pomieszczenie w ciągu dnia. Z tego powodu południowa ekspozycja okien ma tak duże znaczenie w salonie. Jest to pomieszczenie o największej kubaturze, co oznacza, że bez odpowiedniego wsparcia, będzie nagrzewać się najwolniej. W salonie też domownicy spędzają większą część dnia, dlatego chcemy, aby pomieszczenie było wypełnione naturalnym światłem dnia, bez konieczności marnowania prądu na doświetlanie go lampami elektrycznymi.

Zdecydowanie rekomendujemy w salonie zastosować okna o dużej powierzchni szklenia – aluminiowe okna wielkoformatowe lub okna przesuwne (gdy nasz salon łączy się z tarasem) pozwolą wypełnić salon światłem dnia. Korzyści z dobrze naświetlonego salonu odczujemy szczególnie zimą, gdy ilość słonecznych dni jest zdecydowanie ograniczona. Oczywiście, aby okna w salonie prawidłowo spełniały swoją funkcję izolacji termicznej, muszą być prawidłowo zabezpieczone, ale o tym opowiemy w kolejnej części artykułu.

Zanim przejdziemy do ekspozycji okien na inne kierunki świata, warto wskazać, że oprócz salonu to pokoje dziecięce najbardziej skorzystają z okien ustawionych względem kierunku południowego. W trakcie dnia łatwiej dziecku funkcjonować przy naturalnym oświetleniu, zwłaszcza podczas odrabiania lekcji, zabawy lub czytania.

Okna skierowane na północ – umiarkowane naświetlenie przez cały rok

Ekspozycja okien na kierunek północny doprowadzi zdecydowanie mniejszą ilość światła dziennego przez cały rok. Wydawać by się mogło, że tego typu ekspozycja okienna nie znajdzie dużego zastosowania w domach wolnostojących. Nie jest to do końca prawda. Okna północne sprawdzą się doskonale w domowych biurach oraz w kuchni. Dlaczego? Zacznijmy od domowych biur, tak popularnych w czasach pracy zdalnej lub pracy w modelu hybrydowym.

Umiejscowienie okien w domowym biurze względem kierunku północnego, chociaż nie wprowadzi to tak dużej ilości światła do naszego pomieszczenia, zapewni jednak stały, umiarkowany poziom naświetlenia. W pomieszczeniach, w których pracujemy, zbyt duża ilość światła może okazać się problematyczna. Po pierwsze, jasne biuro jest trudniejsze do umeblowania — słońce nie powinno padać na nasz monitor, sprawi to, że będziemy zasłaniać okna roletami lub firanami i posiłkować się światłem sztucznym.

Okna północne są również bardzo korzystnym rozwiązaniem dla domowej kuchni, która zazwyczaj nie potrzebuje dodatkowego wzrostu temperatury (w trakcie gotowania przestrzeń i tak zostanie ogrzana) jednak skorzysta z dodatkowego punktu doświetlającego.

Jakie okna do sypialni wybrać?

Wybór odpowiedniej stolarki do sypialni to temat, który poruszaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego bloga. Przeczytaj nasz artykuł – Jak wybrać odpowiednie okna do sypialni? i dowiedz się więcej. Najlepszą praktyką jest wybór okien o dużej powierzchni szklenia. Na przykładzie systemu okienno-drzwiowego Aluhaus 90 o podwyższonej izolacyjności termicznej, możemy przygotować konstrukcję o wymiarach 1700 mm szerokości i 2800 mm wysokości.

Wymiary okien lub dobór rozwiązań inteligentnych jak czujniki zamknięcia to tylko część sukcesu. Bez odpowiedniej ekspozycji okien w sypialni, docierać do wnętrza będzie mniej światła słonecznego. Jak powinny być umiejscowione okna w sypialni? Najlepszym rozwiązaniem będzie osadzenie okien na wschód — dzięki temu już od samego rana nasza sypialnia wypełni się przyjemnym światłem słonecznym. Pomieszczenie będzie również stopniowo nagrzewane aż do południa, natomiast w godzinach wieczornych będzie się samoistnie wychładzać. Naszym zdaniem to najlepsza ekspozycja dla każdej sypialni.

Okna aluminiowe w sypialni - Aluhaus

Ekspozycja okien a ich parametry techniczne

Na koniec warto zaznaczyć, że ekspozycja okien, czyli ich umieszczenie względem konkretnego kierunku świata powinna iść w parze z parametrami technicznymi wybranego przez nas systemu okiennego. Wspomnieliśmy już, że domy energooszczędne oraz pasywne bazują na naturalnych metodach pozyskiwania ciepła, oraz skutecznie zatrzymują temperaturę wewnątrz. Dlatego w przypadku stolarki okienno-drzwiowej tak ważne będą parametry związane z przepuszczaniem światła słonecznego oraz energii słonecznej.

W przypadku okien w specyfikacji technicznej powinniśmy zwrócić uwagę na parametr L (przepuszczalność światła) oraz parametr g (całkowita przepuszczalność energii słonecznej).  Im wyższe wartości L i g, tym więcej światła i energii słonecznej przepuszczą okna. Kolejnym istotnym parametrem w przypadku okien będzie współczynnik przenikania ciepła Uw, który powinien być jak najniższy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w naszym domu nie będzie dochodzić do strat temperatury.

Na przykładzie okien z nowatorskiej serii Miru Standard współczynnik przenikania ciepła przy zastosowaniu ciepłej ramki oraz montażu warstwowego dla okna referencyjnego może wynosić od Uw = 0,79 W/(m²K). Jest to bardzo dobry wyznacznik dla domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Jeśli poszukujesz sprawdzonych porad na temat stolarki okiennej, gorąco zachęcamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ