Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem to bardzo popularny i stylowy sposób na podniesienie atrakcyjności wejścia do naszego domu. Wśród inwestorów prywatnych narosło wiele mitów i niejasności wobec wpływu przeszklenia na izolację termiczną oraz przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa drzwi. W tym artykule postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, dzięki czemu podejmiesz świadomą decyzję w kwestii wyboru odpowiednich drzwi z przeszkleniem.

Czy drzwi zewnętrzne z szybą są bezpieczne?

Możesz myśleć, że drzwi zewnętrzne z przeszkleniem są łatwe do naruszenia, ale nic bardziej mylnego! Te eleganckie i nowoczesne drzwi oferują taki sam poziom bezpieczeństwa jak ich tradycyjne odpowiedniki, a to wszystko dzięki wykorzystaniu szkła hartowanego i laminowanego. Ten specjalny rodzaj szkła jest nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale także na zmiany temperatur. Kluczem do wytrzymałości tych drzwi jest konstrukcja pakietów szybowych, które stanowią serce przeszklenia. Składają się one z co najmniej dwóch warstw szkła, tworząc solidną barierę przed niechcianymi gośćmi. Co więcej, ta bariera jest często dodatkowo wzmacniana przez wypełnienie przestrzeni między warstwami szkła argonem, co zwiększa wytrzymałość drzwi.

Projektanci zadbali o to, aby drzwi tego typu nie tylko zapewniały odpowiednie zabezpieczenie przed włamaniem, ale by były również na tyle solidne, aby chronić przed różnymi rodzajami uszkodzeń. Nawet jeśli szyba zostanie rozbita, poszczególne kawałki szkła pozostaną ze sobą połączone, co znacznie utrudni, a często nawet uniemożliwi ewentualne otwarcie drzwi.

Drzwi antywłamaniowe Aluhaus - Tenvis

Drzwi antywłamaniowe Aluhaus – Tenvis

Drzwi z szybą a systemy bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć?

Jeśli szukasz drzwi, które łączą w sobie bezpieczeństwo i styl, najlepsze salony drzwiowe mają dla Ciebie odpowiedź: drzwi ze szkłem laminowanym VSG P5 z zewnątrz – to szyba bezpieczna powszechnie stosowana w konstrukcjach o podwyższonej odporności na włamanie (klasa RC3). Szyba P5 jest wykonana z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm zespolonych ze sobą przy użyciu 6 warstw folii PVB. Szyby takie są szybami bezpiecznymi, ponieważ nawet po stłuczeniu szkło pozostaje przyklejone do folii, co ogranicza nie tylko ryzyko skaleczenia, a folia dodatkowo utrudnia sforsowanie szyby po stłuczeniu szkła. Ten konkretny typ zabezpieczenia jest dostępny między innymi w serii drzwi Elite marki Aluhaus.

To nie wszystko. Drzwi te mogą być dodatkowo wyposażone w mechaniczne zabezpieczenia, takie jak zasuwnice z wielopunktowym ryglowaniem, umieszczone na dole i górze skrzydła, podwójną blokadę antywyważeniową, samozamykacz oraz atestowaną wkładkę patentową. To wszystko sprawia, że drzwi zewnętrzne z dużymi przeszkleniami nie tylko dodają elegancji do Twojego domu, ale także zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo drzwi Aluhaus

1. Czytnik Bluetooth, czytnik linii papilarnych, klawiatura numeryczna. 2. Napęd elektryczny z zasuwnicą Secury. 3. Przepust kablowy. 4. Instalacja elektryczna. 5. Black box/instalacja logiczna. 6. Przycisk portierski (opcja). 7. Integracja ze SMART HOME / centrala alarmowa (opcja). 8. Kontraktron / czujnik rygla.

 

Wybierając odpowiedni rodzaj drzwi zewnętrznych, dla swojego domu warto, zwrócić uwagę na ilość systemów podnoszących bezpieczeństwo dostępnych już w standardowej wersji analizowanego przez nas produktu. W większości przypadków producenci oferują całą gamę środków za dodatkową dopłatą. Nie jest to jednak transparentna praktyka, jeśli drzwi oferują klasę bezpieczeństwa RC3, już w standardowej wersji produktu powinien znaleźć się szereg zabezpieczeń.

Dobrym przykładem jest system Aluhaus Elite, w wersji standardowej produktu znajdziesz między innymi:

  • pionowy pochwyt od strony zewnętrznej poprawia estetykę i ułatwia zatrzaskiwanie drzwi,
  • wewnętrzna klamka w kilku opcjach wykończenia, w drzwiach Elite klamka do wyboru w wykończeniu ze stali szlachetnej lub w kolorze drzwi,
  • trzyczęściowe zawiasy rolkowe z regulacją w trzech płaszczyznach,
  • rozeta pierścieniowa zabezpieczająca wkładkę, wkładka ze sprzęgłem bezpiecznym, umożliwiająca otwarcie drzwi w sytuacji, gdy w zamku od strony wewnętrznej we wkładce znajduje się włożony klucz,
  • Secury Automatic 2 – zamek samoryglujący drzwi w trzech punktach, z listwą zaczepową zamocowaną na całej wysokości ościeżnicy

 

Drzwi aluminiowe Gaius - Aluhaus

Drzwi aluminiowe Gaius – Aluhaus

Drzwi zewnętrzne – jaką szybę wybrać?

Kluczem do komfortu termicznego, dźwiękoszczelności i bezpieczeństwa jest zastosowanie co najmniej dwóch tafli szkła, tworzących tzw. pakiet szybowy. Wybierając drzwi zewnętrzne z takim przeszkleniem, zyskujesz nie tylko styl, ale przede wszystkim funkcjonalność.

Pamiętaj, nie wszystkie pakiety szybowe są takie same. Warto zdecydować się na rozwiązania oferowane przez sprawdzone firmy, specjalizujące się w produkcji drzwi z przeszkleniami. Dlaczego? Ponieważ wysokiej jakości szkło i ciepłe ramki dystansowe, które są stosowane w tych pakietach, znacznie poprawiają parametry izolacyjne drzwi. Co więcej, szyby zespolone są szczelne i skutecznie niwelują wilgoć, która może przenikać do wnętrza budynku. Duży wpływ na jakość oferowanych przez producentów pakietów szybowych stosowanych w drzwiach zewnętrznych ma sposób produkcji szkła. W produktach klasy premium stosuje się szklenie, które poddawane jest rygorystycznym testom, a jego produkcja przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach, w ten sposób można wyeliminować jego najdrobniejsze wady.

Jeśli poszukujesz sprawdzonego producenta stolarki aluminiowej, odwiedź jeden z licznych salonów Aluhaus w całej Polsce, pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu.

 

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Podobne artykuły